Pfizer, Oral COVID-19 İlacı İçin Klinik Denemelerine Başladı

0 199

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Pfizer, salı günü yaptığı açıklamada, COVID-19 için araştırma amaçlı, ABD’de oral antiviral bir ilacın erken aşama klinik denemelerine başladığını söyledi.

Şirkete göre oral Covid-19 ilacı, COVID-19’a neden olan virüse karşı güçlü antiviral aktivite sergilediği belirtildi. Geliştirilen ilacın diğer koronavirüslere karşı faaliyet göstererek gelecekteki tehditleri ele alma potansiyeli olduğunu gösteriyor.

Oral Covid-19 ilacının etken maddesi, HIV ve hepatit C’yi tedavi etmek için uzun süredir kullanılan, proteaz inhibitörü olarak bilinen bir ilaç sınıfına ait. İlaçlar, virüsün kopyalanması gereken kritik bir enzimi, bir proteazı bloke ederek çalışıyor.

Şirket yetkilisi; ‘COVID-19 salgınıyla mücadele hem aşı yoluyla önlemeyi hem de virüsü kapanlar için hedefe yönelik tedavi gerektirir. SARS-CoV-2’nin mutasyona uğradığı ve COVID-19’un devam eden küresel etkisi göz önüne alındığında, pandeminin hem şimdi hem de ötesinde terapötik seçeneklere erişimin kritik olacağı görülüyor, ” diyerek açıklamada bulundu.

Geliştirilen oral Covid-19 ilacı adayının, hastaların hastaneye kaldırılmasına veya yoğun bakım görmesine gerek kalmadan enfeksiyonun ilk belirtisinde reçete edilebileceğini söyledi.

Pfizer aynı zamanda COVID-19 ile hastaneye yatırılan hastalar için intravenöz (damardan uygulanan) olarak uygulanan bir araştırma proteaz inhibitörünü de test ediyor.

Pfizer, piyasada Alman ortağı BioNTech ile geliştirdiği yetkili bir COVID-19 aşısına zaten sahip, ancak terapötiklerin geliştirilmesi o kadar başarılı olamadı.

Gilead Sciences’ın Remdesivir’i şu anda COVID-19 tedavisi için Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylanan tek ilaçtır. FDA, sırasıyla Regeneron ve Eli Lilly’den iki antikor tedavisi için acil durum yetkisi verdi.

Sağlık uzmanları, pandemiyi tamamen sona erdirmek için sadece aşıların değil, bir dizi tedavinin olması gerektiğini söylüyor.

https://thehill.com/policy/healthcare/544531-pfizer-starts-early-stage-trial-for-oral-covid-drug Erişim Tarihi: 24.03.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.