Pandemide Öğrenci Olmak: Bir Fotoses Çalışması

0 116

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Az sonra okuyacağınız yazı; koronavirüs pandemisinde üniversite öğrencilerinin yaşadığı zorluklara, deneyimlere ve çıkarılan derslere yönelik bir fotoses araştırmasının sonuçlarıdır.

Bu zorlu dönemde tüm hayatlara değinilen araştırmaların arasından yaşamlarında belki de en büyük değişikliğe gidilen üniversite öğrencilerinin ortak paydasında buluşarak sonuçları gözler önüne sermek istedik.

Fotoses tekniği; fotoğrafları görselleme araçlarını normalde kullanmayan bireylerin araştırmaya dahil edilerek onların gözünden yaşanılan olaylara tanık olmak, içinde yaşadığımız dünyaya doğru algısal bir bağ kurmak amacıyla araştırmacılar tarafından bir fırsat olarak kullanılmaktadır.

Ülkemizde fotoses çalışmalarıyla ilgili araştırmalar yok denecek kadar azdır.

Fotoğrafların analizi ardından bu çalışmanın araştırmaya katılanlar açısından nasıl bir deneyim olduğu, katkıları ve oluşturulan farkındalıklar yorumlanmıştır.

Yapılan araştırma;

  • Görünmeyeni görünür kılma,
  • COVID-19 un insanlığa yansımaları ve bizi nasıl etkilediği,
  • Pandemi sürecinin bize öğrettikleri,
  • Toplumsal mesajlar ve yapılması gerekenler gibi temalar açısından incelenmiştir.

İşte üniversite öğrencileri gözünden koronavirüs sürecini anlatan o sembolik imgeler…

Resim 1. Bir yanımda ders, diğer yanımda ders ötede bakım yükü. (Leyla-Tabiat grubu tarafından çekildi.)

“Bu fotoğraf; zor günler geçiriyorum, üzerimde fazla sorumluluklar var ama bununla başa çıkabilirim, bu zor günlerde hayatımı nasıl devam ettirebilirim, nasıl devam ettiriyorum onu gösteriyor. İnsanın başına her zaman zorluklar gelebilir önemli olan bizim bu kötü günlerde nasıl hareket ettiğimiz ve kendimizi nasıl motive ettiğimizdir.” (Leyla)

**

Resim 2. Soyutlanmışlık (Zehra-Yaşam grubu tarafından çekildi)

“Şu an çoğumuz kendimizi bu köy kadar ıssız ve sessiz hissediyoruz çünkü olanaklara erişim sıkıntısı bizim sahip olduğumuz bilgi birikiminin üstüne eklenememesine ve zamanla unutulmasına yol açıyor. Şu an internet ve şebeke erişimine bu köy kadar uzağım.” (Zehra)

**

Resim 3. Çıkmaz yol (Talha-Uzak grubu tarafından çekildi)

“Soru işaretlerinin, bizi çıkmaza iten düşüncelerin bu sarmaşıklar gibi etrafımızı sarması bizi ruhen yorar oldu. Bu salgın merdivenin önündeki engel olan kapı gibi bizim de eğitimimize engel oldu daha doğru ifade ile bizi engel olduğuna inandırdı.” (Talha)

**

Resim 4. Yarım Kalmışlık (Muhammed-Yalnızlar grubu tarafından çekildi)

“ Fotoğrafa baktığımızda bir durak ve durağa yazılmış ‘hayallerimden geçiyor mu?’ yazısını görüyoruz. Bir süredir boğuştuğumuz salgın dönemi; kilitli kapılar, sessiz sokaklar, endişe ve telaş, birbirimize çarparak yürüdüğümüz yollarda bir o kadar uzak olma çabası şimdi, hiç alışık olmadığımız bu hayatın ortak noktası ne olabilirdi?” (Muhammet)

**

Resim 5. Tamamlanamayan (Canan-Mor grubu tarafından çekildi)

“Bana göre bu fotoğraf koronavirüs nedeniyle yarım kalmış hayatlarımızı temsil ediyor.” (Canan)

**

Resim 6. Başa Çıkmak için Gereken Beceriler (Hümeyra-Gece grubu tarafından çekildi)

“Resimde bir kitap, bir gözlük var ve gözlüğün odağında iki kelime yazıyor; “öz yönetim becerileri” ve “stres yönetimi”. İlk olarak, gerçekten stresle baş etmeyi biliyor muyum? İkinci olarak eğer biliyorsam, bunu nasıl yapacağımı biliyor muyum? Stres yönetimi kelimesi üzerinde düşünüyorum.” (Hümeyra)

**

Resim 7. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak (Pınar-Okyanus grubu tarafından çekildi)

“Bu fotoğraf insanlara, yardıma ihtiyacım var, ilgiye, sevgiye, mutlu olmaya, psikolojik desteğe ihtiyacım var bana yardım edin diye çığlık atıyor.” (Pınar)

**

Resim 8. Umut Işığı (Pınar-Okyanus grubu tarafından çekildi)

“Bu resimde korkularımı, endişelerimi, stresimi, kaygılarımı, umutsuzluğumu, panik atağımı ama her şeye rağmen küçük bir ışığın tüm bu olumsuzlukları ortadan kaldırabileceğini anlatıyor.” (Pınar)

**

Resim 9. Aydınlığa göz kırpma (Buse-Karanlık grubu tarafından çekildi)

“Bu görseldeki siyah bulutlar pandemi dönemini ve Covid-19’u temsil ederken dolunay ise gelecek güzel günleri temsil etmektedir. Fakat gelecek güzel günlerin önünde kara bulutlar dolaşıyor. Bu bulutlar belirsizlik olarak insanların hayatında da kaygı ve endişeye neden olmaktadır.” (Buse)

**

Resim 10. Karmaşa ve kasvet (Gültekin-Mor grubu tarafından çekildi)

“Okulumun dönemi kapatmasıyla diğer tüm öğrenciler gibi memleketime geldim ve tıpkı fotoğrafın sağ tarafının insanda yarattığı olumsuz duygular gibi korkuyla, endişeyle ve bekleyişle geçen kapalı bir hayatım var. Ama yine de fotoğrafın sol tarafındaki gibi güneşin üzerimize tekrar doğup bizleri aydınlatacağına ve gökkuşağının bana umut olacağına inanıyorum.” (Gültekin)

**

Resim 11. Fırsat Eşitsizliği (Derya-Gül grubu tarafından çekildi)

“Bu resimde Covid-19 sürecindeki iki farklı öğrencinin eğitimlerine devam etme biçimlerine, Covid-19 sürecinde yaşadıkları zorluklara ve fırsat eşitsizliğine dikkat çekilmektedir.” (Derya)

TOPLUMSAL MESAJLAR

Katılımcı öğrenciler bu süreçte toplumsal dayanışmanın sağlayacağı birlikteliği, sabırlı olmayı, sağlık çalışanlarına kurallara uyarak yapacağımız yardımın empati oluşturmayı sağladığına ve ümidi bırakmamak gerektiğine vurgu yapmıştır.

Bu çalışma ile öğrenciler, sanatın dilini kullanarak paylaşmanın rahatlatıcı gücüne erişmiş, iç görülerinin artması ve yalnız olmadıklarının farkına varılması sağlanmıştır.

Daha adil süreçlerle eğitimin planlanması ve fırsat eşitsizliklerinin giderilmesi için başta yöneticilere ve eğitimcilere büyük roller düştüğünü bir kez daha kanıt temelli ifadelerle belirtmiş olduk. Bundan sonraki sürecin pandemiden etkilenen tüm insanlığa umut vaat edici olması dileğiyle.

Sever, M. ve Özdemir, S. (2020). Koronavirüs (Covid-19) sürecinde öğrenci olma deneyimi: Bir fotoses (photovoice) çalışması. Toplum ve Sosyal Hizmet, 31(4), 1653-1679.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.