Pandemi Döneminde Çocuklarda Aşılama Önemli

0 180

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Aşılama Nedir?

Aşılama; birçok bulaşıcı hastalığa sebep olan mikropların zayıflatılmış ya da cansız versiyonlarının insana zarar vermeyecek şekilde vücuduna enjekte edilerek, doğal bir bağışıklığın oluşturulmasıdır.

Şüphesiz ki aşı, bağışıklamada en etkili, kolay, güvenilir ve ekonomik yoldur.

Bağışıklamanın amacı; özellikle bebek ve çocuklarda korunabilir hastalıkların ortaya çıkışını engelleyerek bu hastalıklar sonucunda oluşabilecek, sakatlık ve ölümlerin önüne geçmektir.

Şu an ülkemizde uygulanan ulusal aşı programı çerçevesinde her çocuk ücretsiz aşılanmaktadır. Tabi ki her ülkede olduğu gibi bizim ülkemizde de rutin aşı takviminde zaman zaman bazı değişiklikler söz konusudur. Bu değişiklikler bir hastalığın görülme sıklığı, sekel bırakıp bırakmaması, ölüm oranı, maliyeti ve tedavi seçenekleri gibi birçok durum göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır.

Global Aşı ve Bağışıklama Birliği 2000 yılından beri ülkelerin tüm aşılara ulaşmalarını sağlamakta ve yılda 5,5 milyondan fazla ölüme engel olmaktadır.

Pandemi ve Aşılama

Tüm dünyanın etkisi altında olduğu Covid 19 pandemisi döneminde aşı ve aşılanmanın önemini daha çok ortaya çıkmıştır.

Bir yandan Covid 19’un yayılmasına karşı verilen savaş ve Covid 19 aşısının bulunması üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Ancak endişe veren diğer bir durum ise, bu dönemde var olan aşılanmalarda yaşanabilecek aksaklıkların ileride büyük salgınlara yol açabileceği, sekeller bırakabileceği ya da ciddi ölüm oranlarının görünebileceğine dairdir.

Örneğin, bu dönemde kızamık aşısında %90 oranı elde edilemezse ciddi salgınlar ortaya çıkabilir. Diğer bir örnekle menenjit, difteri, boğmaca, hepatit gibi aşıyla korunabildiğimiz hastalıkların aşısını olmadığımızı varsayarsak bu hastalıkların şu an içinde bulunduğumuz bu pandemiden daha tehlikeli ve ölümcül olabileceğini de söyleyebiliriz.

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’a göre sadece çocukluk çağı aşılanmasının yapılmaması ülkemizde yılda 14 bin 296 kişi, dünyada ise 2,5 – 3 milyon kişi ölebileceği yönündedir. Yapılan araştırmalara göre her yıl yaklaşık 1,5 milyon kişi aşı ile önlenebilir hastalıklardan aşı olmamasından kaynaklı hayatını kaybediyordu ve şimdi pandemiden dolayı bu rakamdaki olabilecek artış daha çok endişe veriyor.

Pandemi döneminde ABD’nin Michigan eyaletinde karantina uygulamasıyla birlikte bir araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaya göre sadece yeni doğana yapılan Hepatit B aşısı dışında çocukluk döneminde uygulanan aşılarda ciddi bir düşüşün olduğu ortaya konulmuştur.

Türkiye için böyle bir veri olmamakla birlikte yakın zamanda İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre, İstanbul için ‘aşılanmada herhangi bir aksama ve kesinti olmaksızın devam ettiği’ yönünde olsa da yapılan gözlemlere göre aileler bu dönemde çocuklarını zorunlu olmadıkları durumlar dahilinde bir sağlık kuruluşuna götürmek istememektedir.

Ya da götüreceği sağlık kuruluşunda vaka olması endişesiyle tereddüt etmektedir. Sadece çocuklar için değil bu dönemde birçok kronik hastalığı olan yetişkin ve yaşlılarında sağlık kurumlarına başvurmaya çekindiğini de söyleyebiliriz.

Ne kadar süreceğini bilmediğimiz ikinci hatta üçüncü dalganın beklendiği, aşısının hala bulunamadığı ya da başka pandemi durumlarının da olabileceğinin konuşulduğu şu dönemlerde koruyucu sağlık hizmetlerinin hatta özellikle çocukluk döneminden yapılan aşılar göz ardı edilmemesi ve buna bağlı olarak yeni sağlık örgütlenmesinin olması çok önemlidir.

Bir pandemi durumu ya da nasıl bir durum olursa olsun çocukların ve risk grubundaki yetişkinlerin aşılanması aksatılmamalıdır.

UNICEF’in de dediği gibi büyük bir korunma oluşturmak için küçük bir aşı yaptırmalı.

ankara.baskenthastaneleri.com/ – Çocuklarda Aşı 27.06.2020 tarihinde erişim adresi : https://ankara.baskenthastaneleri.com/tr/saglik-rehberi/cocuklarda-asi

hurriyet.com.tr/ 27.06.2020 tarihinde erişim adresi: https://www.hurriyet.com.tr/aile/salgin-sartlarinda-da-olsa-cocuklarin-asisi-ihmal-edilmemeli-41501442

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.