Özofagus Varisleri: Belirtileri, Tanısı, Tedavisi ve Bakımı

0 932

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Özofagus yani yemek borusu ağız boşluğunu mideye bağlayan tüp şeklinde bir organdır. Anatomik olarak farinks (yutak) C6 seviyesinden kardiya (mide girişi) T11 seviyesine kadar uzanan kas yapısında düz kastan oluşan bir yapıdır.

Özofagusun ortalama uzunluğu 25-30 cm arasındadır.

Özofagus Varisi Nedir?

Ciddi ve hayati öneme sahip olan özofagus varisleri; özofagusun genişlemiş venlerine (toplar damar) denir.

Özofagus Varislerinin Belirtileri

Genişlemiş ve şişmiş olan bu venlerdeki kan basıncı normale göre oldukça yüksektir. Artmış olan bu basınç sebebiyle şiddetli kanama meydana gelebilir. Böyle bir durumda kişinin hayatı tehlikeye girebilir. Ve müdahale edilmez ise kişi hemorajik şok sebebiyle hayatını kaybedebilir. Kişide kanama oluşuncaya dek herhangi belirti ve bulgu görülmeyebilir. İlk olarak az miktarda kanama olabilir. Bu kanama sindirim sisteminden geçer ve koyu renkli bir dışkılamaya sebep olur(hematemez).Kanama miktarı artarsa kişi kanlı kusmaya da başlayabilir.

Ciddi özofagus varis kanamalarında şiddetli kanama ve şok tablosu görülür.

Özofagus Varislerinin Tanısı

  • Hasta Hikayesi,
  • Fizik Muayene,
  • Tomografi,
  • MR,
  • Endoskopi,
  • Ultrason yardımıyla konur.

Özofagus Varislerinin Tedavisi ve Bakım Süreci

Tedavi ve bakımda ilk öncelik kanamanın durdurulması ve kanamanın tekrarlamasını engellemektir. Bu süreçte yaşam bulguları yakından takip edilir. Damar yolu açılır.

Özofagus varis kanamalarında hastanın hayati tehlikesi vardır ve bu sebeple damar yolundan sıvı takviyesi ve birtakım ilaçlarla kanama durdurulmaya çalışılır.

Ağızdan ya da damar yoluyla, K vitamini ve nitrat grubu ilaçlar verilebilir.

Cerrahi veya girişimsel olarak şant işlemi, balon tamponat uygulaması, endoskopik skleroterapi, Sengstaken-Blakemore tüpü, hemoklip, Argon plazma koagülasyonu gibi yöntemler uygulanabilir. Hastanın yatak istirahati sağlanır. Oksijen verilir. Aldığı-çıkardığı takibi yapılır. Doktor istemine göre kan transfüzyonu yapılır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.