Ototoksik İlaçlar ve Etkileri

0 2.668

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ototoksik ilaçlar, fazla ilaç kullanımına bağlı olarak vücutta zarar oluşumuna neden olur. Maalesef ülkemizde bilinçsiz ilaç kullanımı had safhada.

Yüzde 50 gibi bir orandan bahsediyoruz.

Sizce fazla değil mi?

Ototoksisiteye maruziyetiniz var ve işitme sisteminizde bir problem varsa bu ilaçlar işitme kaybınızın daha kötü olmasına neden olur.

Peki hangi ilaçlar ototoksiktir?

Ototoksik ilaçları çoğu zaman fazla kullanırız. Bazı ilaçların riskleri bilinmesine rağmen hasta tarafından önemsenmez. Her gün 8-10 tane aspirin kullanımı işitme sorunu yaratabilir. Neyse ki aspirin kullanımına bağlı gelişen yan etkiler kısa süreli olmakla birlikte kalıcı etkiler de bırakmaktadır.

Ülkemizde yaygın olarak kullanılan ve reçetesiz satılan antienflamatuar ve non-steroid ilaçlar antibiyotikler kadar olmasa da kısa süreli ototoksik etkilere sahiptir. Bilinçsizce kullanılan ilaçlar sizi iyileştirmez aksine daha kötü yapar.

Gentamisin ve streptomisin grubunda yer alan antibiyotikler uzun süreli kullanımda işitme ve denge sisteminde sorunlara yol açmaktadır.

Streptomisin, gentamisin, non-steroid ve antienflamatuar grubundaki ilaçlar doktor kontrolünde uygun dozlarda alınmalıdır. Antibiyotiklerin akılcı bir şekilde kullanılmaması antibiyotik direnci oluşmasına neden olur. Bu durum da kişilerde ciddi enfeksiyonlara karşı antibiyotiklerin etki etmemesini sağlar.

https://www.dronurcelik.com/2018/01/11/ototoksik-ilaclar/ Erişim Tarihi: 16.01.2023

https://www.mustafakuzdere.com.tr/tr/article/desc/48480/ic-kulaga-zarar-veren-ilaclar-ototoksik-ilaclar.html Erişim Tarihi: 16.01.2023

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.