Otomobillerde Düzenli Polen Filtresi Değişimi Astım Hastalarında Astım Ataklarını Hafifletebilir

0 4.375

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Otomobiller hayatımızı ciddi derecede kolaylaştırıyor. Bu sayede daha verimli ve mutlu bir hayat yaşıyoruz. Bu verimliliği ve mutluluğu araçları ve araçlara parça üreten firmalara borçluyuz. Çünkü araç firmaları yoğun bir araştırma geliştirme sürecinden sonra bize en iyi teknoloji sunmaya çalışıyorlar.

Otomobiller binlerce parçadan oluşuyor ayrıca bu parçaların düzenli bakımlarının yapılması gerekiyor. Çünkü hayatımızı emanet ettiğimiz otomobillere gereken özeni göstermezsek hayati sorunlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Sadece otomobillerin motor, fren vb. gibi önemli aksamlarının düzenli bakımı sağlıklı bir kullanım için yeterli değildir. Bunlara ek olarak; araç içinde uzun süre kapalı kaldığınızda solunum sağlığınızı etkileyen polen filtreleri de aracın yürüyen aksamı kadar önem arz ediyor.

Polen filtreleri özellikle astım hastalığına sahip bireyler için çok önemli bir araç aksamıdır. Çünkü astım hastaları araç içinde uzun süre polene maruz kaldığında astım hastalığı ilerleyebiliyor veya astım atakları geçirebiliyor.

Özellikle araç sürücüleri kendilerinde astım ile ilgili sorun yoksa polen filtresinin bakımını göz ardı ediyorlar. Fakat son yıllarda astım hastalığı özellikle çocuk yaş gruplarında çok fazla görülmekte. Bu nedenle bilinçli ebeveynler olarak çocuklarımızın ve sevdiklerimizin sağlığını korumak amaçlı araç içi hava kalitesini düzenleyen polen filtrelerinin değişimini düzenli yaptırmanız gerekiyor.

Polen Filtresi Nedir?

Polen filtresi veya diğer adıyla kabin hava filtresi, polen ve toz gibi zararlı kirleticileri araç içindeki havadan uzaklaştırmaya yarayan parçaya denmektedir. Polen filtresi genellikle torpido gözünün arkasında bulunmaktadır.

Polen Filtresinin Yapısı Nasıldır?

Küçük ve kıvrımlı yapılardan oluşan polen filtreleri, kağıt bazlı veya lifli pamuk malzemelerden üretilmektedir. Filtre çeşitleri arasında en çok tercih edilenlerin başında ise karbonlu polen filtresi gelmektedir. Nedeni ise karbonun aktif yapısı doğadaki birçok maddeyle kimyasal etkileşime girdiği için özellikle kötü kokuların önlenmesinde önemli rol oynamasıdır.

Polen Filtresi Ne Zaman Değiştirilir?

Polen filtrelerinin belirli bir kullanım ömrü bulunuyor. Fakat tozlu bölgelerde veya yoğun trafikte sürüş yapıyorsanız polen filtresini daha kısa sürede değiştirmemiz gerekiyor.

Aşağıdakilerden biri veya vir kaçı var ise polen filtrenizi sağlığınız için değiştirmeliyiz.

  • Kabin hava giriş kanallarından gelen ıslık sesi,
  • Kabin atmosferindeki küflü ve rahatsız edici kokular,
  • Isıtma veya soğutma sistemi çalışırken gelen aşırı gürültü.

Polen Filtresi Değiştirilmezse Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

Uzun süre kullanılan kabin hava filtreleri değiştirilmediğinde rahatsız edici sonuçlar doğurabiliyor. Kirli bir polen filtresinin oluşturduğu risklerin başında şunlar geliyor.

1. Araç İçi Kötü Kokuların Ortaya Çıkması

Rahatsız edici kokuların geçtiğiniz bölgelerden kaynaklandığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Değiştirilmeyen kabin hava filtreleri klima çalışıyorken araca tozlu bir küf kokusu üflenmesine neden oluyor. Kötü kokular duygu durumunuzu değiştirerek sizi olumsuz etkiler.

2. Astım Ataklarının Artması

Polen filtresinin uzun süre değiştirilmemesi ciddi özellikle solunum sorunu yaşayan kişiler için çok tehlikeli olabiliyor. Çünkü polen filtresi hava kalitesini koruyamadığı için direkt partiküllü hava ile uzun süre kapalı bir ortamda temas etmek zorunda kalırsınız. Bu durumda da astım ataklarının sıklığının artmasına neden oluyor.

3. Kronik Öksürük

Özellikle solunum sorunu olmayan kişilerde bile uzun süreli değişmeyen polen filtrelerinden kaynaklı kronik öksürükler olabiliyor. Bu durum kısa süre otomobil kullanımlarında fark edilmeyebilir. Fakat uzun süre araç içinde kalıyor ve özellikle klimayı da aktif kullanıyorsanız öksürük atakları da gelişebiliyor.

Bulunduğunuz yere veya kullanım oranınıza göre polen filtrelerinizi aralıklı kontrol etmeniz de gerekmektedir. Özellikle aracınızı bakım kilometresinden az kullanıyorsanız her yıl ilk bahar öncesi polen filtrenizi değiştirmenizi öneririz.

Unutmayın, araçlar hayatımızı kolaylaştırmak ve sağlığımızı korumak için üretiliyor. Bu nedenle otomobilinizin aksamlarını düzenli kontrol ettirin.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.