Otizm Tedavisinde Kullanılan Müdahale Yöntemleri Nelerdir?

0 230

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Ebeveynler, çocuklarının otizm spektrum bozukluğu tanısı aldıklarında büyük bir şok evresi geçirmektedirler.

Otizmle nasıl baş edeceklerini bilememektedirler.

Çoğu zaman ebeveynlerin şok evresinden kabul evresine geçmeleri zaman almaktadır. Şok evresi ile birlikte birçok yönteme başvurulmaktadır. Fakat en önemlisi erken ve yoğun eğitimdir.

Başvurdukları yöntemle otizmin tamamen geçebileceğini düşünmektedirler. Fakat her çocuğun düzeyi, ihtiyaçları farklı olduğundan müdahale yöntemleri tamamen otizmi tedavi eder diyemeyiz. Sadece otizm spektrum bozukluğu semptomlarını aza indirgenebilir.

Bu müdahale yöntemlerine bakıldığında Nöroplay, Aba, Oçidep gibi birçok yöntem yer almaktadır.

Bu müdahale yöntemlerin içeriklerine açıklayalım.

1. Nöroplay Yöntemi

Nöroplay Yöntemi, 12-42 ay arasında otizm spektrum bozukluğu belirtileri gösteren çocuklar için geliştirilmiştir.

Ebeveyn-çocuk etkileşimini temele koyan, yoğunlaştırılmış bir terapi yöntemidir.

Nöroplay yönteminde ev ortamında ebeveyn-çocuk ile veya çocukta belirlenen sosyal iletişim ve etkileşim, iletişim bozuklukları ev ortamında sosyal oyunlar ile geliştirme amaçlanır.

Ekici ve arkadaşlarının yaptığı bir çalışmaya göre; ‘Nöroplay ebeveynlere, çocuklarının sosyal iletişimini desteklemek için hangi oyuncak ile nasıl bir strateji izleyerek oynamaları gerektiği konusunda detaylı bilgiler sunar. Yoğunlaştırılmış Nöroplay seanslarında ebeveynler nasıl oyun oynamaları, hangi oyuncakları yeğlemeleri ve çocukların istenmeyen davranışlarına nasıl yaklaşmaları gerektiğini öğrenirler’’.

2. Aba Yöntemi

Aba yöntemi ise pekiştireç kullanılarak yapılan bir terapi yöntemidir. Bir diğer adı da Uygulamalı davranış analizi yöntemidir.

Aba’nın çocuğa yeni becerilerin kazandırılması ve istenmeyen davranışların çocuktan yapmaması için amaçlanan davranış merkezli bir yöntemdir.

Uzmanlar tarafından çocukta kaldırılması gereken amaçlar küçük parçalara ayırılır ve çeşitli pekiştireçler kullanılarak kazandırılmak istenen amaç aşamalı olarak çocuklara öğretilir.

Bu terapi yöntemi ile haftada en az 30 saat terapi alınmaktadır. Kullanılan müdahale yöntemleri arasından davranışçı eğitsel yöntemlerden en etkili olanı Aba’dır.

3. Oçidep Yöntemi

Oçidep yöntemi 0-8 yaş arasındaki otizmli çocuklara uygulanan yöntemdir.

Bu yöntemde ise haftada 20-40 saat arasında terapi alması gerekmektedir. Oçidep yöntemi taklit, eşleme, sınıflandırma, oyun, alıcı dil, adına tepki verme, ortak dikkat, beslenme, tuvalet gibi, birçok becerileri geliştirmeye yöneliktir.

Yukarıda açıklandığı gibi birçok yöntem eğitsel anlamda kullanılmaktadır.

Çocuğunuzun otizm spektrum bozukluğu açısından değerlendirildikten sonra çocuğunuzun ihtiyaçlarına göre uzmanlar ile birlikte uygun yönteme karar verebilirsiniz.

Otizmde Uygulanan Gaps Diyeti Nedir?

Bu eğitsel yöntemin yanında birçok diyet uygulanmaktadır. Bu diyetlerden birisi de Gaps diyetidir. Bu diyette karbonhidratlı yiyecekler tüketilmiyor. Kemik iliği, laktoz içermeyen yoğurt, kefir, kabuklu yiyecekler tüketilmektedir. Bu diyet bağırsak florasını koruyor ve otizm spektrum bozukluğu semptomlarını aza indirgiyor. Gaps diyeti gibi birçok diyet bulunmaktadır. Bu diyetler otizmde tek başına müdahale yöntemi olarak kullanılmamalıdır. Destek yöntem olarak kullanılmalıdır.

Otizm spektrum bozukluğunun en önemli  tedavi yöntemi erken ve yoğun eğitimdir.

Ekinci, B., Bıçakçı, M., Gürkan, E., Unay, Ö., Tatlı, B. Otizmde Ebeveyn Aracılı Yoğun Müdahale Yöntemi Nöroplay. Çocuk Dergisi 2019;19(3):158-162

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.