Otizm Spektrum Bozukluğu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0 182

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Çocuğunuzda aynı yaştaki diğer çocukların davranışlarından farklı davranışlar gözlüyorsanız endişelenebilirsiniz. Çocuğunuzun bu farklı davranışlarının nedeninin otizm spektrum bozukluğu ile ilişkilendirebilir ve otizmin ne olduğunu bilmek isteyebilirsiniz.

Bu yazımda, otizm spektrum bozukluğunun ne olduğunu ve otizm spektrum bozukluğu hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsedeceğim.

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bir bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı sanılmaktadır.

Bugün, otizm spektrum bozukluğuna neyin neden olduğu henüz bilinmemektedir fakat genetik temelli olduğuna ilişkin bulgular vardır. Ancak hangi gen ya da genlerin sorumlu olduğu henüz bilinmemektedir.  Çevresel faktörlerin de otizme yol açabildiğine ilişkin bazı görüşler vardır. Hem genetik temellerin hem de çevresel faktörlerin etkileri üzerine günümüzde çok sayıda araştırma yapılmaktadır.

Otizm spektrum bozukluğunun nörolojik nedenlerden kaynaklandığı sanılmaktadır. Otizm spektrum bozukluğu tanılı bireylerin önemli bir bölümünde (yaklaşık %35), beyindeki anormal elektrik hareketlerine bağlı olarak; nöbet, istemsiz hareketler, bilinç yitimi vb. nörolojik sorunlar da görülebilir.

Otizmin çocuk yetiştirme tarzıyla ya da ailenin ekonomik koşullarıyla hiçbir ilişkisi yoktur; bu nedenle otizm spektrum bozukluğunu her çeşit toplumda, farklı coğrafyalarda, ırkta veya ailede rastlanmaktadır.

Erken tanı ve doğru bir eğitim yöntemi ile yoğun olarak eğitim alan çocukların yaklaşık %50’sinde otizmin belirtileri kontrol altına alınabilir, gelişim sağlanabilir, büyük ilerleme kaydedilebilir ve hatta bazı otizmli çocukların ergenlik yaşına geldiklerinde diğer arkadaşlarından farkı kalmayabilir.

Otizm spektrum bozukluğu olan çocukların dış görünüşleri diğer çocuklarla aynıdır fakat davranışları farklıdır. Otizmin tanısı 12 aylıktan itibaren konulabilir. Erken yaşta tanı konması eğitimin bir an önce başlaması açısından önemlidir. Tanı uzmanlar (çocuk ruh hastalıkları uzmanı, nörologlar) tarafından çocuğun gözlemlenmesi, gelişim testlerinin yapılması ve anne babaya çocuğun gelişimi hakkında sorular sorularak konur.

ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ!

Otizmli çocuklara erken yaşta, tercihen üç yaştan önce tanı konması büyük önem taşır. Çünkü otizmli bir çocuk özel eğitim almaya ne kadar erken başlarsa, o kadar hızlı ilerleyebilir. Otizmli çocuklara haftada en az 20 saat, tercihen 35-40 saat ve otizmli çocuklar için özel olarak hazırlanmış eğitim programlarıyla özel eğitim verilmesi gerekir.

Otizm spektrum bozukluğunun nörolojik nedenlerden kaynaklandığı sanılmaktadır. Otizm spektrum bozukluğu tanılı bireylerin önemli bir bölümünde (yaklaşık %35), beyindeki anormal elektrik hareketlerine bağlı olarak; nöbet, istemsiz hareketler, bilinç yitimi vb. nörolojik sorunlar da görülebilir.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

1. Toplumsal İletişim ve Etkileşimde Güçlükler

  • İlişki kurma ve sürdürmede zorlanma
  • Göz kontağı kuramama
  • Duyguları ifade edememe
  • Etkileşim başlatma ve sürdürmede zorlanma

2. Sınırlı – Yineleyici Davranış Örüntüler (Tekrarlayıcı Davranışlar)

  • Basmakalıp ve tekrarlayıcı motor hareketler
  • Aynılıkta ısrar, rutine sıkı bağlılık
  • Sınırlı ve yoğun ilgi alanı
  • Duyusal az veya çok uyarılma

Özetle; öocuğunuzda otizm spektrum bozukluğu olabilir. Bu durumda en yakın zamanda bir uzmandan destek almanız faydalı olabilir.

Unutmayalım; Otizm Engel Değil, Farklılıktır.  😊

Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Özel Eğitim Dergisi 2014, 15(1) 1-14, Otizmli Çocuğa Sahip Olan Ebeveynlerin Görüşleri: Otizm Tanımlamaları ve Otizmin Nedenleri

www.tohumotizm.org.tr Erişim Tarihi: 05.06.2020

www.otizmvakfi.org.tr Erişim Tarihi: 05.06.2020

www.otsimo.com Erişim Tarihi: 05.06.2020

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.