Orta Doğuda Erkek Olma Baskısı Erkek Sağlığını Nasıl Etkiliyor?

0 904

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Farklı bir sağlık haberiyle daha karşınızdayım.

Haber içinde yaşadığımız orta doğu toplumunu ele alıyor. Orta Doğu ülkelerinin erkek toplumu olduğunu biliyoruz. Yani kadının kısıtlandığı erkeklerin yüceltildiği bir toplum olduğunu söyleyebilirim. Diğer değişle ATAERKİL…

Bu durum aslında erkeklerin omzunda bir yük. Çünkü hayatlarının %40’ı gibi çoğunluğunda Viagra ve türevi ilaçları kullanmak zorunda kalıyor. Çünkü erkekliğin cinsellik üzerinden de yaşatıldığı bir durum söz konusu oluyor.

Üstelik bunu konuşmak yasak. Hatta bazen bu ilaçları yasa dışı yolla alıyorlar. Üstelik bu konudaki yasağı fırsat bilen aktarlar saçma sapan bir sürü ilaç uyduruyorlar. Üstelik kaydedilen verilerde bu ilaçlara erişim konusunda doğru olmadığı ortaya çıkıyor.

Bu noktada sizinle ilginç bir açıklamayı paylaşmak istiyorum.

Orta Doğu’da cinsiyet eşitliği konusunda 2017’de BM destekli büyük bir anketin sonuçlarına yanıt veren El Feki şöyle açıklıyor: “Neredeyse tüm erkek katılımcılar gelecekten ve ailelerini nasıl geçindireceklerinden korkuyordu. Erkek olmanın baskısını, kadınlar ise “erkeklerin artık erkek olmadığını ifade ettiler”.

İfadelerine “Erkek olmanın anlamı baskı altında olduğundan ve cinsel güç erkeklik kültürüne dokunduğundan, cinsel performans üzerinde daha fazla stres var” diyerek devam ediyor.

Maalesef bu ilaçların kullanımının tarihsel kökeni olduğunu ve bu durumun önüne geçilmesinin kültürel bir yapıda değişiklikle mümkün olacağını belirtiyor.

Tarihsel kısmında da kadınların belli başlı konularda nitelendirilmesi bu noktada acı verici.

Umarım bu algı düzelir,  Orta Doğu’da erkek egemenliğinin onlara da zarar verdiğini ve kadının her şeyden sorumlu olmadığını algılar.

Why young Arab men turn to anti-impotency drugs. (2022, June 28). bbc.com: https://www.bbc.com/news/world-middle-east-61803199 adresinden alındı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.