Op. Dr. Tansel Kaplancan, Azospermi Ve Mikro TESE İşlemi Hakkında Sorularımızı Cevapladı

0

Bu röportajımızı azospermi sorunu yaşayan kişilerin tedavi süreçleri hakkında doğru ve güncel bilgilere erişebilmesi için Op. Dr. Tansel Kaplancan ile gerçekleştirdik. Umarız faydalı olur.

Hilal Çelik: Değerli hocam, öncelikle röportaj yapmayı kabul edip bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Bize kendinizden kısaca bahsedebilir misiniz?

Op. Dr. Tansel Kaplancan: Davetiniz için ben teşekkür ederim. 1992 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldum. 1998 yılında Üroloji Anabilim Dalı’nda uzmanlığımı aldım.1998 – 2002 Yılları Arasında 1500’e yakın TESE Operasyonu, 2002 – Halen 6000’den fazla Mikro TESE Operasyonu deneyimim mevcut. İlaveten 2014 yılında Yardımcı Doçentlik unvanını aldım.

Hilal Çelik: Teşekkürler. Gebelik, sperm kalitesi hakkında merak edilen sorulara geçecek olursak ilk sorumuzu sormak istiyorum. Doğal yollarla gebelik oluşması için ne kadar ve nasıl nitelikte sperme sahip olunmalı?

Op. Dr. Tansel Kaplancan: Öncelikle sperm sayısının 15 milyon ve üzeri olması gerekmektedir. Yalnız sayı tek başına bir anlam ifade etmemektedir. Spermlerin %60 ve üzerinde iyi hareketliliğin olması bununla birlikte morfolojinin yani sperm şeklini ölçen parametrelerin de %3 ve üzeri olması lazım. Bunlara sahip olunduğu zaman doğal yolla gebe kalma şansı vardır.

Hilal Çelik: Yani astenospermi (sperm hareketliliğinin azlığı), oligospermi (sperm sayısının azlığı), teratospermi (spermde şekil bozuklukları) olduğu durumlarda doğal yoldan gebe kalma şansı azalabilir.

Op. Dr. Tansel Kaplancan: Evet.

Hilal Çelik: Peki, infertilite (Çocuk sahibi olamama) deyince en sık duyduğumuz kelimelerden biri olan azospermi nedir?

Op. Dr. Tansel Kaplancan: Azospermi, sperm testlerinin en az iki testte sıfır çıkma durumudur. Bu son yıllarda güncellendi yani tüm testlerde spermin sıfır çıkması azospermi olarak güncellendi. Herhangi bir zamanda verdiğiniz sperm testinde ölü veya canlı, matür veya immatür hiç spermin bulunmamasıdır.

Hilal Çelik: Azosperminin çeşitleri ve nedenleri nelerdir?

Op. Dr. Tansel Kaplancan: Azospermi nedenleri tıkanıklığa bağlı olan (Obstrüktif) ve tıkanıklığa bağlı olmayan (Nonobstrüktif) azospermi olarak ikiye ayrılır.

Obstrüktif yani tıkanıklığa bağlı olan azospermiyi inceleyecek olursak o da kendi içinde alt başlıklara ayrılır.

  • Geçirilmiş Enfeksiyona Bağlı Tıkanıklık : Bu azospermi türünde sperm üretimi vardır fakat sperm iletilme yollarındaki tıkanıklıktan dolayı spermin taşınamaması doğal yoldan gebe kalınması için bir engeldir. Tek engelin bu olduğu hastalarda yapılan operasyonlarda çok rahat sperm bulunabilmektedir.
  • Konjenital Vaz Deferens Agenesis ( Sperm Yolu Yokluğu): Sperm iletecek kanallar, yollar doğuştan yoktur. Ancak bu durum sperm üretilmesiyle ilgili değildir. Yine bu hastalarda da operasyonla sperm bulunabilmektedir.

Nonobstrüktif yani tıkanıklığa bağlı azospermide hormonal dengesizlikler, genetik faktörler , kimyasal maruziyet gibi çevresel dış faktörler etkilidir. Neden olan duruma göre çeşitli sınıflamalar yapabilir.

  • Genetik : Klinefelter, Kallman sendromu gibi kromozom hastalıkları , Y kromozomu mikrodelesyonları ve benzeri kromozom bozuklukları nedenleri arasındadır.
  • Hormonal : En sık görülen durumlar hipogonadotropik hipogonadizm yani testisin yanıt vermemesi durumu primer (birincil) testiküler yetmezliktir. Hipofiz bezinden hormon salınmaması durumunda da azospermi görülebilir.
  • İnmemiş Testis Durumu: Testisin böbrekten skrotuma kadar inme sürecinde sorun yaşanmasıdır. Anne karnında başlayıp doğum sonrası devam eden bu süreçte testisin takılıp kalması testis torbası dediğimiz skrotuma inmemesi azospermiye sebep olabilir.
  • Kimyasal maruziyet ve ilaç kullanımı: Geçirilmiş birtakım rahatsızlıklar sonucu uzun süreli steroid kullanımı ,kemoterapi tedavisi azospermiye sebep olabilir.

Hilal Çelik: Tıkanıklığa bağlı olan ve tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi arasındaki en büyük fark nedir?

Op. Dr. Tansel Kaplancan: Tıkanıklığa bağlı olan ve tıkanıklığa bağlı olmayan azospermi arasındaki en büyük fark; tıkanıklığa bağlı olan azospermide sperm bulma olasılığımız çok yüksekken tıkanıklığa bağlı olmayan azospermide sperm bulma olasılığımız %35 ile %55 arasında değişmektedir.

Hilal Çelik: Menide sağlıklı spermler görülemeyen bireylerde testisteki spermlere ulaşmak mümkün müdür? Diğer bir soruyla soracak olursak nasıl mümkündür?

Op. Dr. Tansel Kaplancan: Normal sperm testinde menide sağlıklı sperm yoksa veya sayısı azsa, var olan spermde hareket yoksa veya şekil bozukluğu ciddi boyuttaysa, nitelikte ve canlılık çok azsa bu hastalar için yapılan operasyonlar mevcuttur.  Testisten iğne ile TESA (Testiküler Sperm Aspirasyonu) veya açık operasyonla MESA (Mikro cerrahi İle Sperm Aspirasyonu) veya dışarıdan iğne ile epididimden sperm alma PESA (Perkütan Sperm Aspirasyon)  ve TESE (Testiküler Sperm Aspirasyonu) ile yapılmaktadır. Altın standart mikro tese ameliyatıdır. TESE ameliyatında mikroskopla mikro cerrahi yöntemiyle testiste sperm aranır. Bu şekilde azospermi olan veya sperm değerlerinde düşük olup fertilizasyon (döllenme ) olmayan, tüp bebek denemelerinde başarısız olunan hastalarda bu yöntemlerden hasta için uygun olanı gerçekleştiriyoruz.

Hilal Çelik: Bilindiği üzere bu ameliyatlardan önce bir ilaç tedavisi gerekebiliyor. Bu ilaçlarla hangi hormonlar düzenlenmeye çalışılıyor?

Op. Dr. Tansel Kaplancan: Testisten sperm elde etme yöntemlerini de yapmadan önce hastalarda eğer spermlerinde enfeksiyon varsa antibiyotik veya antienflamatuarlarla tedavi edilmelidir. Hormonal bozukluk varsa da bu hormonlar normal seviyeye getirilmelidir.  Özellikle FSH, LH, Total prolaktin hormonları incelenmelidir. Bu tedaviler 3 ay,  6 ay hatta bazen 1 yıl sürebilmektedir ancak 1 yıldan fazla tedavi yapmanın çok bir mantığı yoktur ona göre planlama yapılmalıdır.

Hilal Çelik: Değerli yanıtlarınız için teşekkür ederiz. Azospermi, infertilite ve TESE operasyonları hakkındaki merak edilen soruları konuşmaya devam edeceğiz. Bir sonraki röportajlarda görüşmek dileğiyle.

Op. Dr. Tansel Kaplancan: Ben teşekkür ederim. Okuyanlar için umarım faydalı olmuştur. Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.