Omicron’a İlişkin Güncel Durum Nedir?

0 1.847

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Birleşik Krallık son iki gündür günlük yeni vakalarında büyük bir artış yaşadı. Günlük 50 binlerde dolaşan yeni vaka sayıları 15 Aralık’ta 78,338’e ulaşarak bugüne kadarki en yüksek düzeyine çıktı. Bir gün sonra ise 88,376 yeni vaka ile bu rekoru tazeledi (Şekil).

Birleşik Krallık’taki bu artış Omicron varyantına (B.1.1.529) bağlanıyor. Bu ülke detaylı ve halka açık istatistikleri ile Omicron’un davranışını belirlemede bize rehberlik edecek gibi görünüyor.

Birleşik Krallığın tarihte sömürge olarak bulunduğu, İngilizce konuşulan bölgeler ve bu bölgelerle ilgili devam eden yakın ilişkileri Covid-19 salgınında krallığın odak olmasına yol açtı. Ülke kendi topraklarında gelişen Alfa varyantından sonra, Hindistan’dan Delta’yı aldı. Şimdi’de Omicron Güney Afrika Cumhuriyeti’nden Birleşik Krallığa ulaşmış durumda.

Birleşik Krallığın, özellikle Londra’nın uluslararası ticaret ve havayolu ulaşımı açısından bir hub (merkez) olması bölgeye gelen salgın hastalığın hızla diğer bölgelere, özellikle de Avrupa ve ABD’ye yayılmasına yol açıyor. Türkiye’de bu anlamda riskli bölgeler arasında.

15 Aralık saat 18.00 verilerine göre Birleşik Krallık’ta saptanan detaylı gen analizi sonrası saptanan onaylı Omicron vakası sayısı 11,708’e ulaşmış ve bir önceki güne göre 1,691 kişi artmış. Tam gen analizi zaman alan bir süreç. Öte yandan pozitif PCR testi sonucunda virüsün S (Spike) geninin saptanamaması varyantın Omicron olma olasılığını güçlendiriyor. Onaylı vakalara ek olarak S geni saptanamayan olası Omicron vakalarının sayısı ise 37,430’a ulaşmış durumda. Bir gün öncesine göre 12,554 kişi artmış. Toplam 50 bine yaklaşan bu sayı içerisinden 20 kişi hastaneye yatmış, bir hasta da kaybedilmiş.

Birleşik Krallık pozitif PCR sonuçlarının yaklaşık %20’sini tam gen analizine yolluyor. Otoriteler bu durumda günlük 20-25 bin Omicron vakası oluştuğunu tahmin ediyor. Vaka sayısının iki katına ulaşma süresi çok kısa olduğundan önümüzdeki günlerde vaka sayılarında ciddi bir artış bekliyor.

Diğer ülkelerde henüz böylesi bir gen analizi yapılmadığından oralarda saptanan Omicron vakalarının sayısının açıklanandan çok daha fazla olması muhtemel. Ülkemiz için de aynı durum söz konusu.

Böylesi bir yayılma potansiyeli olunca hastalığın daha hafif seyretmesi kısa sürede ölüm sayılarında dramatik azalmalar sağlamaz gibi. Çünkü hızla yayılan virüsün yaşlı, eksik aşılı, aşısız, eşlik eden hastalığı olan veya aşıdan etki görememiş kişileri bulma olasılığı artar ve bu kişilerde tablo daha ağır seyredebilir.

Son olarak geçen hafta çeşitli mecralarda önerdiğim 3. doz aşıların uygulama aralığının azaltılması sevindirici bir gelişme. Üçüncü doz aşılarını yaptıran kişilerin risklerinin azalacağını biliyoruz.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.