Omicron (Nu) Varyantı Hakkında Bildiklerimiz ve Bilemediklerimiz

0 1.438

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dünyanın dört bir yanında sağlık uzmanları, ilk kez Güney Afrika’da tanımlanan ve yeni keşfedilen Covid-19 varyantı Omicron (Nu) hakkındaki endişelerini dile getiriyor.  Uzmanlar, Omicron (Nu) varyantının kendi içerisinde 32 farklı mutasyonu olduğunu söylüyor.

Dünya Sağlık Örgütü, Omicron (Nu) varyantını ‘endişe varyantı’ olarak belirledi ve Omicron (Nu) varyantı hakkında bazı bilgileri paylaştı. Bu bilgileri sizler için yazı olarak ele aldım.

Omicron (Nu) Varyantının Bulaşıcılığı Nasıl?

Delta dâhil diğer varyantlara göre daha bulaşıcı olup olmadığı henüz belli değil. Güney Afrika’da varyanttan etkilenen bölge de testi pozitif çıkan insan sayısı arttı ama bunun Omicron (Nu) varyantından mı yoksa diğer faktörlerden mi kaynaklandığı bilinmiyor.

Omicron (Nu) Varyantı Hastalık Şiddetini Nasıl Etkiler?

Omicron (Nu) varyantının, hastalık şiddetinin nasıl olacağı belli değil. Ön çalışmalara göre Omicron (Nu) varyantı ile insanların Covid hastalığını geçirse bile tekrar hasta olma ihtimalini artırdığını düşündürüyor ancak bu konudaki bilgiler sınırlı. Ne yazık ki Covid-19 hastalığının tüm varyantları ciddi hastalık veya ölüme neden olabilir.

Omicron (Nu) Varyantında Aşıların Etkinliği Devam Eder Mi?

Dünya Sağlık Örgütü, aşıların baskın varyant olan Delta da dâhil ciddi hastalık ve ölümlerin azaltılmasında kritik olduğunu bildiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü, İnsanlara Ve Ülkelere Ne Öneriyor?

Dünya Sağlık Örgütü, insanlar için en az 1 metre mesafeyi korumayı, yüze iyi oturan bir maske kullanmayı, elleri temiz tutmayı ve havalandırılmamış, kapalı ortamlardan uzak durmayı öneriyor.

Ülkelere ise Covid-19 hastalığı ve varyantları hakkındaki verileri halk sağlığı için bazı veritabanlarına göndermesini, araştırmaların devam etmesini, halk sağlığı ve sosyal önlemlerin alınmasını öneriyor.

Omicron (Nu) Varyantında Ülkemizde Durum Nedir?

Gündemde olan Omicron (Nu) varyantının Türkiye’de rastlanmadığını ve gerekli tedbirlerinin alındığını Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca geçtiğimiz günlerde açıkladı. Ülkemizde etkili olan varyantın Delta olduğunu belirtti.

Hangi Ülkelerde Omicron (Nu) Varyantı Tespit Edildi?

Dünya Sağlık Örgütü, varyanta rastlanan vakaların 100’den az olduğunu bildirdi. Güney Afrika, Belçika, Almanya, İsrail, Botsvana, Hong Kong, Avusturya, İngiltere, İtalya, Çekya, Danimarka ve Avusturalya’da tespit edildi.

Dünya Sağlık Örgütü de dünya genelinde yaygın olan varyantın Delta varyantı olduğunu ekliyor. Omicron (Nu) varyantı için ülkelerin ve bireysel önlemlerin alınmasını öneriyor.

Bu varyant ile ilgili araştırmalar devam ediyor. Araştırmalar şu an için yeterli değil ancak önümüzdeki günlerde daha net bilgiler ortaya çıkacaktır.

Who.int (Kasım, 2021) Omicron’da Güncelleme (30.11.2021) Erişim Adresi: https://www.who.int/news/item/28-11-2021-update-on-omicron

Who.int (Kasım, 2021) Omicron Sınıflandırması (30.11.2021) Erişim Adresi: https://www.who.int/news/item/26-11-2021-classification-of-omicron-(b.1.1.529)-sars-cov-2-variant-of-concern

Medscape.com (Kasım, 2021) Omicron Hakkında Bildiklerimiz ve Bilemediklerimiz (30.11.2021) Erişim Adresi: https://www.medscape.com/viewarticle/963790?src=

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.