Omicron Ne Kadar Öldürücü?

0 3.798

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Saptanabilen günlük vaka sayıları Hindistan ve Latin Amerika ülkelerindeki Omicron yayılımı ile 3,2 milyonun üzerine çıktı. Avrupa ülkeleri Omicron etkisine girdikten yaklaşık 3 hafta sonra zirve rakamları görmüş gibi duruyor. Bu durumda Avrupa’da önümüzdeki günlerde kısa bir yatay seyri takiben günlük vaka sayılarında bir azalma bekleyebiliriz.  Öte yandan küresel rakamlar özellikle 1,5 milyar nüfusuyla Hindistan etkisinde bir süre daha yüksek kalabilir.

Avrupa’da Omicron Delta ile seyretti ve henüz tamamen Delta’nın yerini alamadı. Sekans analizlerinde hala %20’ler civarında Delta varyantına rastlanıyor. Haliyle ölümlerde çok belirgin bir azalma görülmedi. Bu durum Omicron’un ölümlere daha az yol açtığı söyleminin ispatlanmasını geciktirdi.

Bu ikileme daha net bir yanıt vermek için Delta etkisinin oldukça azaldığı bir dönemde Omicron etkisine giren Hindistan ve başta Arjantin olmak üzere diğer Latin Amerika ülkelerini incelemek gerekiyor. Hindistan’da Omicron etkisi henüz çok yeni olduğundan Arjantin’e bir göz atalım. Arjantin ve diğer Latin Amerika ülkeleri Delta varyantından özellikle Avrupa’ya göre daha az etkilendi. 45 milyon nüfuslu Arjantin’de günlük vaka sayıları Eylül başından Aralık ortasına kadar 1500-2500 aralığında seyretti. Hâkim varyant Delta idi. Bu dönemde üç günlük ortalama ölüm sayıları 15 ile 30’lar arasında değişti. Aralık ortası itibariyle hakimiyet Omicron’a geçti. Ancak Delta etkisi %20’ler düzeyinde sürüyor.  Günlük vaka sayıları hızla artarak ocak başında 50 bine, 11 Ocak’ta 135 bine ulaştı. Üç günlük ortalama ölüm sayıları ise ocak başında 25, 11 Ocak’ta 43 düzeyinde idi. Vaka sayıları 60-70 kat artarken, ölümlerde bugün itibariyle 1,5-2 kat bir artış söz konusu. Ölüm / vaka oranları son bir ayda 32 kat, yılbaşından bu yana 40 kat azalmış durumda ve son on iki günün toplam sayıları itibariyle on bin vakada 4,9 ölüm görülüyor. Bu sayı ülke delta etkisindeyken on bin vakada 200 dolayında idi.

Bu ülkede de ölümler ağırlıklı olarak aşısız, eksik aşılı kişiler ve eşlik eden hastalığı olan yaşlılardan oluşuyor. Bu bulgular Omicron’un tam aşılı kişilerde öldürücü etkisinin olmadığını kuvvetle destekliyor. Burada karıştırıcı olan ülkede hala bir Delta varlığı olması nedeniyle Omicron’un öldürücü etkisinin çok daha az olma olasılığı. Buna karşılık ölümlerin arkadan gelmesi ve Omicron patlamasının çok yeni olması nedeniyle zamanla ölüm sayılarında bir artış olabileceği kuşkusu ki Arjantin’de böyle bir eğilim hissediliyor. Unutmayalım, oranlar azalsa da artan anormal hasta sayısı nedeniyle mutlak ölüm sayılarında bir azalma olmayabilir, hatta artışlar görülebilir.

Salgının odak noktalarından Brezilya, Hindistan ve diğer Latin Amerika ülkelerinin verileri Arjantin deneyimi ile benzer şekilde. Bu bulguların etkisiyle olsa gerek İspanya ve onu izleyen bazı ülkeler artık Covid-19 salgınını grip ile aynı kefeye koymaya ve sağlık politikalarını buna göre belirlemeye başladılar. Delta’nın hala sahnede olduğu bir ortamda böyle bir yaklaşım için henüz erken olabilir.

Sonuç olarak yukarıdaki ülke deneyimleri Omicron’un diğer varyantlara göre çok daha az öldürücü olduğunu, buna karşılık kronik hastalığı olan yaşlı, aşısız ve eksik aşılı kişiler için hala bir tehdit olduğunu gösteriyor.  Delta azalmakla beraber hala varlığını sürdürüyor. Çoğu ülkede ve ülkemizde toplumsal tedbir alma yönünde bir yaklaşım olmadığından bir süre daha kişisel korunma önlemlerini sürdürmede, tam aşılı statümüzü korumakta, hatırlatma dozlarını yaptırmakta fayda var.

Sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.