Omicron Bilmecesi

0 2.587

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Geçtiğimiz hafta dünya Omicron (O) varyantının yarattığı panikle çalkalandı. Ağırlıklı olarak Güney Afrika Cumhuriyeti’nde, yanısıra Botswana ve Hong Kong gibi ülkelerde rastlanan varyant kısa sürede pek çok Avrupa ülkesi ve ABD’de de görülmeye başladı.

Yeni ortaya çıkan ve özellik gösteren varyantlarda bu tür panikler görülebiliyor. Daha önce de Şili kökenli Lambda ve Colombiya kökenli Mu varyantlarında benzer kuşkular oluşmuştu. Bu varyantlar da pek çok ülkede saptanmasına karşın Delta hakimiyetini aşamamış ve ilk saptandıkları ülkelerde sınırlı kalmıştı.

Omicron’un yarattığı paniğin daha fazla olması Delta’ya göre yaklaşık beş kat daha bulaşıcılığı olduğunun ve Beta varyantının sahip olduğu aşıdan kaçma özelliklerini taşıdığının öne sürülmesiydi.

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde vaka artış hızına bakarsak virüsün bulaşıcılığının hayli fazla olduğu gözleniyor. Kasım ortalarında belirginleşen varyanta paralel olarak son bir hafta içinde günlük vaka sayıları artışa geçmiş durumda (Şekil 1). Yine sadece bu ülkeyle sınırlı kalmak üzere Omicron Kasım ortasından itibaren Delta varyantının yerini almış durumda (Şekil 2, mor dalga). Diğer ülkelerde henüz Omicron’un hâkim varyant durumuna geçmesi söz konusu değil.

Omicron’un Güney Afrika Cumhuriyeti’nde hâkim duruma geçmesi, Delta etkisindeki günlük vaka sayılarının çok azaldığı bir döneme denk geliyor. Ülkede aşılama oranları da hayli düşük. Bu durumda Omicron’un Delta’nın yerini alması çok güç olmamış. Şimdi merak edilen Omicron’un halen yoğun Delta vakalarının görüldüğü ülkelerde, bu arada ülkemizde Delta hakimiyetine son verip baskın varyant haline geçip geçemeyeceği. Bu ülkelerde Delta hayli yaygın ve Omicron’un hâkim duruma geçmesi Güney Afrika Cumhuriyeti kadar kolay olmasa gerek.

Öte yandan Omicron’la hastalanan kişilerin belirtileri hayli farklı. Henüz çok erken olmakla birlikte saptanan vakalarda genel bir halsizlik, boğazda kaşıntı hissi ve bir miktar baş ağrısı saptandı ve enfeksiyonun hafif seyrettiği açıklandı. Öksürük, nefes darlığı, koku ve tat kaybı gibi belirtilere henüz rastlanmadı. Güney Afrika’da ölüm oranlarında henüz bir artış saptanmadı. Hatta vaka sayıları 3-4 kat arttığı halde ölüm sayılarında bir değişim yok. Ancak bu yorum için henüz çok erken ve doğru bir yorum için birkaç haftaya gereksinim var. Aşının varyanta etkisinin saptanması için de biraz zaman gerek. Her ne olursa olsun tam aşılı olmanın bu varyanta karşı da belirgin bir koruma sağlayacağı, en azından şiddetli vakaları ve ölümleri önleyeceği bekleniyor.

Dünyadaki panik havasına karşın olaya bir de iyimser taraftan bakalım. Şayet bu virüs bugüne kadar gözlendiği üzere bireylerde hafif bir hastalığa yol açıyorsa ve hızlı yayılma özelliği nedeniyle Delta varyantının yerini alacaksa, öteden beri beklediğimiz olumlu mutasyona bir örnek olabilir ve hasar veren salgının sonlanmasında ve sıradanlaşmasında çok önemli bir gelişmeye yol açabilir. Ancak 2 Aralık itibariyle yaptığımız bu yorumların ne derece tutarlı olduğu ancak Aralık ortalarında şekillenecektir. Önümüzdeki günler Omicron’un dost mu, düşman mı olduğunu bize gösterecek. Sağlıkla kalın.

Not: Bu yazının bir gün sonrasında Omicron Hollanda, Avustralya, Ghana, Botswana, Nijerya ve Hong Kong’da varyant haritalarına girmeye başladı. Bu virüsün yayılacağı olasılığını arttırıyor.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.