Ölüm Anında Hayatımız Gözlerimizden Geçer Mi?

0 5.820

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Birçoğumuz öldüğümüzde gözlerimizin önünden film şeridi gibi hayatımızın geçeceği ile ilgili söylentiler duymuşuzdur.

Peki, bu konu hakkında bilim insanları ne düşünüyor?

Bu sorudan yola çıkarak yapılan bir çalışmayı sizler için Sağlık Asistanında içerik olarak ele aldım.

Keyifli okumalar 😊

Nörobilimciler, ölmekte olan bireylerin beyninin aktivitesini kaydetmişler ve ölüm anında tıpkı rüya görme, bir şeyleri hatırlama, meditasyon sırasında meydana gelen ritmik beyin dalgalarının benzer olduğunu keşfettiler. Yayınlanan bulgular üzerine yapılan çalışma, beynin ölüm anında olası bir yaşamı hatırlama ile ilgili açıklamalar içeriyor.

Tüm hayatınızı saniyeler içinde yeniden yaşadığınızı hayal edin. Bedeninizin dışında, yaşadığınız unutulmaz anları izliyorsunuz. ‘Hayatı hatırlama’ olarak adlandırılan bu süreç Nörobilimcilerin ilgisini çeken gizemli bir konudur. Bunun yanı sıra yeni yayınlanan bir çalışma, beyninizin ölüme geçişi sırasında ve hatta sonrasında aktif ve koordineli kalabileceğini öne sürüyor.

Estonya’da Tartu Üniversitesi’nden Dr. Raul Vicente ve meslektaşları, epilepsisi olan 87 yaşındaki bir hastanın nöbetlerini tespit ve tedavi etmek amacıyla sürekli elektroensefalografi (EEG) yöntemini kullanıyor. EEG kayıtları sırasında hasta kalp krizi geçiriyor ve hayatını kaybediyor. Bu beklenmeyen olayın yaşanmasıyla bilim insanları ilk kez ölmekte olan bir insan beyninin aktivitesini kaydetmesini olanak sağlıyor. Bulgular, hayatın tam olarak ne zaman erdiği konusundaki anlayışımıza meydan okuyor.

ABD’deki Louisville Üniversitesi’nde Beyin Cerrahı olan Dr. Ajmal Zemmar, ölüm anında 900 saniyelik beyin aktivitesini ölçtüklerini ve özellikle kalbin durmasından 30 saniye öncesini ve sonrasını incelemeye aldıklarını belirtti. Çalışma, kalbin çalışmayı bırakmasından hemen önce ve sonra gama dalgaları gibi normalde canlı insan beyninde bulunan ritmik beyin dalgalarının aktivitesi görüldüğünü öne sürmekte. Bu beyin dalgaları, hafıza, bilgi işleme, konsantre olma, rüya, meditasyon, algılama gibi yüksek bilişsel işlevlerde yer almaktadır. Dr. Ajmal Zemmal, bulgular doğrultusunda ölmeden hemen önce yaşamımızın önemli anlarını son bir hatırlamışını oynayabileceğini ifade ediyor. Bu çalışma insanlarda ölme sürecinde yapılan ilk çalışma özelliği taşısa da kontrollü deneylerde sıçanlarda daha önce gama dalgalarında benzer değişiklikler görülmüştür. Bu, ölüm sürecinde canlı türleri arasında korunabilen biyolojik bir tepki süreci olabileceğine ışık tutuyor. Ancak bu ölçümler tek bir vakaya dayanmaktadır ve verilerin yorumlanmasını zorlaştıran faktörler içermektedir. Uzmanlar, daha çok vakayı içeren bir araştırma yapmayı planlıyor.

Sevdiklerimizi kaybettiğimizde tarifsiz bir acı hissederiz ama o sırada belki de ölüm anında yaşamları boyunca deneyimledikleri en özel ve en güzel anları tekrar gözlerinin önünden kayıp geçiyor olabilir.

Scimex.org (Mart, 2022) Erişim Adresi: https://www.scimex.org/newsfeed/does-our-life-flash-before-our-eyes-during-death Erişim Tarihi (19.03.2022)

Frontiersin.org (Mart, 2022) Erişim Adresi: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnagi.2022.813531/full Erişim Tarihi (19.03.2022)

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.