Ölülerin Sesi Günümüzdeki Sağlık Teknolojileri İle Tekrar Oluşturulabilir Mi?

0 5.483

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili okuyucu,

Bugün sizlerle neden yapıldığına dair birçok fikir savunabileceğiniz bir konudan bahsedeceğim. 2020 yılında 3 bin yıllık antik mısır döneminde Nil nehri kıyısında El Uksur şehrindeki Karnak kasabasında yaşamış Nesyamun isimli mumyalanmış bir rahip üzerinde çalışmalar yapıldı.

Nesyamun, XI Ramses döneminde kalan tek mumya olma özelliği taşıyor ve şarkı söylemeyi içeren dini ritüellerde kullandığı güçlü bir sesi olduğu biliniyor. Hatta hayatta iken öldükten sonra sesinin duyulmasının kendi dileklerinden biri olduğu belirtiliyor.

Londra üniversitesinde elektronik mühendislerinden oluşan bir ekip mumyayı defalarca bilgisayarlı tomografiden geçirerek ses yolunu, damak ve dil yapısını tekrar oluşturdular. Oluşturulan bu modeller elektronik hoparlöre bağlanarak çok küçük bir ses çıkarmayı başardılar. Bu ses neredeyse bir ‘’e’’ sesine benziyor. Bilim insanları bu teknolojiyi geliştirerek tüm cümleleri çıkarmaya çalışmak istiyorlar.

Nesyamun’un ses tellerinin kopyasını çıkarabilmelerinin en büyük avantajı gerçekten çok iyi korunmuş olması. Aynı zamanda bu konuda ilerlemeler antik mısır çağını daha net anlayabilmemizi sağlayacak.

Böylece bir ölünün sesini ilk defa canlandırmayı başardık. Bu teknolojiyi geliştirdiğimizde belki de müzelerde mumyaların yanında bir ses tuşu olacak ve kendi sesleriyle bizimle konuşmalarını sağlayabileceğiz!

Tabii bunu sadece mumyalarla sınırlandırmayacağız. Benim açımdan bakarsak böyle bir teknoloji gelişse ilk istediğim şey bir küçük cihaz olurdu. Cihaz, istediğim kişinin sesi ve karakteriyle- tamamen onun kişiliğine uygun şekilde- benimle terapi yapmasını isterdim. Bu kişinin ölü biri olması biraz ruhsal olarak yıpratıcı olabileceğini kabul ediyorum. Sanırım buna benzer bir konu ‘’Black Mirror’’ dizisinde işlenmişti. Ama dizide ölen eşinin bedeninin ve seslerinin aynısı gibi davranan bir robot rol alıyordu. Kadın, eşinin robot ikizine o kadar bağlanmıştı ki hiç iç açıcı sonuçlar doğurmamıştı. Çok açık uçlu bir konu ve devamlı olarak yeni bir fikir ortaya atılabilir.

Sizce neden bir mumyanın sesini ortaya çıkarmak için bu kadar çaba sarf ediyoruz?

İnsanlığa ne gibi bir katkı sağlayabilir?

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. 🙂

Mumyanın sesini dinlemek isteyenler aşağıdaki videodan ulaşabilirler. 🙂

İyi seyirler!

https://www.diken.com.tr/ Bilim insanları 3 bin yıllık mumyayı ‘konuşturdu’. 09.12.2021 tarihli erişim adresi: https://www.diken.com.tr/bilim-insanlari-3-bin-yillik-mumyayi-konusturdu/

https://www.bbc.com/ 3 bin yıllık mumyanın sesi yeniden hayata döndürüldü. 09.12.2021 tarihli erişim adresi: https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51230204

https://www.trthaber.com/ Bilim insanları 3 bin yıllık mumyayı konuşturdu. 09.12.2021 tarihli erişim adresi: https://www.trthaber.com/haber/dunya/bilim-insanlari-3-bin-yillik-mumyayi-konusturdu-456253.html

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.