Okumayı Unutan Yazar Howard Engel – Bir İnme (Felç) Durumu

0 242

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Howard Engel, Kanadalı ünlü bir gizem yazarıdır.

Mr. Engel bir sabah uyandığında her zamanki gibi gazetesini okumak ister ama yazıları okuyamaz. Gazetenin farklı bir dilde olduğunu düşünür, hemen bir kitabını alır ama onu da okuyamadığını, harflerin farklı göründüğünü fark edince oğluna haber verir ve hastaneye giderler. Yol da giderken cadde isimlerini, hastanedeki acil yazısını okuyamamaktadır.

Düşünsenize ünlü bir polisiye yazarısınız ve bir gün uyandığınız da hiçbir şeyi okuyamıyorsunuz.

Yapılan uzun testler sonucu Howard’ın gece inme geçirdiği anlaşılmış. Tıp literatürün de serebrovasküler hastalık olarak bilinen inme vasküler nedenlerden kaynaklı meydana gelip ölümle sonuçlanabilmektedir. İnme, hastalarda duyusal, motor ve bilişsel bozukluların oluşmasına sebep olmaktadır.

İnme, sınıflandırmasına göre iskemik ve hemorajik inme şeklinde iki ana başlığa ayrılır.

İskemik inme beyni besleyen damarlardaki tıkanmaya bağlı beyne giden kan akımında bozulması durumudur. Normal şartlarda beyin kan akımının 50-60ml/100g/dk olması gerekmektedir. Beyne giden damarlarda bir tıkanma gerçekleşirse beyne yeterince glikoz gidemez ve enerji üretme fonksiyonlarında bozulma olur. Bunun sonucunda ATP sentezlenememesine ve laktik asit birikmesine neden olur. Aynı zamanda hücre membranındaki iyon pompalarının işlevleri de bozulur. K+ hücre dışına çıkarken, Na+ ve su hücre içine girerek ödem oluşmasına, Ca2+ ise hücre membranının iyon geçişini kontrol etme yeteneğini bozarak hücre membran yetmezliği gelişmesine neden olmaktadır. Bu olayların sonucunda geri dönüşümsüz hücre hasarı gelişmeye başlamaktadır.

Hemorajik inmeler ise beyin damarlarındaki hasar sonucu beyin dokusu, ventriküller ve subaraknoid aralığa kanamalar görülmektedir. Kanamaların kraniyal sinir ya da beyin dokusuna yaptığı basıya göre bulgular görülür. Hastalarda konuşma, okuma ve yazma da bozukluklar, ekstremiteler de uyuşma, dengesizlik, bilinç kaybı gibi çeşitli belirtiler görülebilir.

Howard’da gece uyurken kısmı bir felç geçirmiş ve beyninin sol lobu etkilenmiştir. Howard’ın yaşadığı bu duruma tıp literatüründe aleksi denmektedir yani beyindeki bir hasar sonucu daha önce normal olan okuma yeteneğinin yitirilmesi.

Howard ilk başta yazma yeteneğini de yitirdiğini düşünse de bir hemşirenin de yardımı ile yazmasında bir sorun olmadığını fark eder. Yazabilmesi ama okuyamaması durumuna agrafisiz aleksi (Agrafi: normal olan yazma yeteneğinin sonradan yitirilmesi.) veya saf aleksi denir.

Bu durum Howard için büyük bir sorun olsa da uzun süren tedaviler ve rehabilitasyon programı ile okuma yeteneğini geri kazanabilmektedir.

Demirci Şahin, A , Üstü, Y , Işık, D , Öztaş, D , Karataş Eray, İ , Uğurlu, M . (2015). Serebrovasküler Hastalık Geçiren Hastaların Demografik Özellikleri Ve Birinci Basamak Sağlık Merkezlerinde Önlenebilen Risk Faktörlerinin Yönetimi . Ankara Medical Journal , 15 (4) , . Doı: 10.17098/Amj.79435

Kartı, D. T., Kusbecı, O. Y., Eşkut, N., & İnci, İ. (2018). Agrafisiz Aleksi: Genç İnme Hastasında Nadir Bir Prezentasyon. İzmir Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Tıp Dergisi, 22(1), 33-35.

Karaçay, B. (2011). Okuyan Beyin. Tübitak Bilim Ve Teknik Dergisi, 526, 20-27.

Akdemir N., Birol L.,(2020), İç Hastalıkları Ve Hemşirelik Bakımı, Akademisyen Kitabevi

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.