Okul Öncesi Dönemdeki Çocuklarımıza Koranavirüsü Nasıl Anlatmalıyız?

0 14.362

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Değerli okurlar;

Öncelikle koronavirüs gibi bu tür toplumsal olayları çocuklarınızla konuşurken nelere dikkat etmelisiniz onlardan bahsetmek istiyorum .

Eğer çocuğunuz okul öncesi döneminde ise bu dönemin getirmiş olduğu bir takım gelişim özellikleri ile bu olayı değerlendirmeye çalışacakdır.

Çocuklar bu dönemde mantık kurallarına uygun düşünme yerine, sezgilerine dayalı olarak düşünürler ve problemleri sezgileriyle çözmeye çalışırlar.

 

Bu sebeple ebeveynlerin mümkün olduğunca çocuklarının yanında olumsuz paylaşım yapmamaya özen göstermesi gerekmektedir. Özellikle gereksiz detayların (ölüm oranı vs.) çocuklarla konuşulmaması doğru olacaktır.

Çocuklarınızın her konuda sizin tavrınızı takip ve kontrol edeceğini ve ona göre duygu ve düşüncelerinin şekilleneceğini unutmamalısınız .

Olaylar karşısında sakin bir tavır sergilemeniz çocuğunuzu da rahatlatacaktır. Aynı zamanda bu durum kendini güvende hissedecektir.

Eğer kaygınızı kontrol edemezseniz ve çocuğunuz bu durumu gözlemler ise stres düzeyinin artacağını ve bu süreci fazlasıyla zor atlatacağınızı unutmamalısınız.

Çocuklarınızın konuyla ilgili merak ettikleri her şeyi sormasına izin vermelisiniz ve geçiştirmeden net ifadelerle cevaplamalısınız.

Çocuğunuzun duygu ve düşüncelerini bu durum hakkında ne hissettiğini sormalı ve onu uzun uzun dinlemelisiniz.

Çocuklarınıza koronavirüsü anlatırken en basit şekliyle anlatmalısınız.

Bazı insanların hasta olduğunu anlatabilir ama sürekli olarak bizim kendimize çok iyi baktığımızı tekrar etmelisiniz. Bu süreçte neler yapmamız gerektiğini tek tek anlatmalı ve virüsle baş edebilecek güce sahip olduğunuzu ona hissettirmelisiniz.

Kukla veya oyuncaklar kullanarak virüsü somutlaştırabilir ya da çocuklar için özel olarak hazırlanmış video ve görsellerden faydalanabilirsiniz.

Bu süreç çocuklarda travmaya neden olur mu?

Okul öncesi dönemi çocuklar için en kritik dönemdir. Bu dönemi sağlıklı bir şekilde geçirmeleri ileri ki hayatlarına da yön verecektir.

Çocuklar ebeveynlerini dikkatli bir şekilde gözlemler ve onların kaygılandığı durumları fark ettiklerinde tedirgin olmaya başlarlar. Hijyen konusunu abartmak çocuğunuzun potansiyel Obsesif Kompülsif Bozukluğa sahip bir birey olmasına neden olacağınızı unutmayınız.

Özellikle haberleri izlerken çocuğunuzun odanın içerisinde ve tüm olaylara şahit olması onun hayal dünyasında kötü bir senaryo oluşturmasına sebep olacağı gibi endişe düzeyini de artıracaktır. Bu nedenle çocuklarınızla haberleri izlerken neye maruz kaldığını bilerek izlemelisiniz.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.