Öksürünce Ne Yapmalıyız?

0 142

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

İLK BAŞVURU AİLE HEKİMİNE OLMALI

Aile hekiminiz ilk başvurunuzda size, muayene ve değerlendirmesine göre, gerekirse antibiotik, anti-grip ve ateş düşürücü ilaçlar vs. verebilir. Zaten öksürüklerin  bir bölümü günler içinde kendiliğinden geçer.

Sigara içenlerin kendileri ve çocukları daha uzun süre öksürür. Kilolu olanlar, zayıf ve normal kilolu olanlara göre daha çok ve uzun öksürür. Çünkü öksürüğün kendisi de, önemli bir reflü nedenidir.

İnsan her öksürükte biraz reflü olur, ama her reflü olduğunda öksürmez.

İlişkili Diğer İçerikler

Sürekli öksürenlerde reflü ve öksürük içiçe girer ve hangisinin hangisini doğurduğunu tam olarak anlamak zorlaşabilir.

Öksürük kuru şekilde olabileceği gibi, balgam ile beraber olabilir, o zaman balgamın rengi doktorunuza bilgi verebilir. Ateşinizin olması önemlidir. Hırıltı, hışırtı ve nefes darlığının eklenmesi, ilave nefes açıcı ilaçların da verilmesini gerekli kılar. Bu ilaçların bir kısmını Aile Hekiminiz yazamayabilir, o zaman bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmanız uygun olacaktır.

GÖĞÜS HASTALIKLARI UZMANI NELER YAPAR?

Gerekli gördüğünde akciğerinizin filmini ve bazı kan tetkikleri ile akciğer kapasitenizi ölçen solunum fonksiyon testinizi görmek isteyebilir. Sigara içmiyor  ve genç iseniz, doktorunuzun sizi sadece muayene etmesi yeterli olabilir, ama sigara içen bir kişiyseniz, daha ileri tetkikler gerekebilir.

https://www.toraks.org.tr/halk/News.aspx?detail=4598 Erişim Tarihi: 12.04.2020 Saat: 16:50

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.