Öğrenciler İçin Sınav Mı, Son Mu?

0 91

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu hafta ülkemizde uygulanan liselerde eğitim görenlerin kariyerlerinde büyük öneme sahip Yükseköğretim Kurumları Sınavının sonuçları açıklandı.

Bu sene diğer senelerden farklı bir seneydi. Çünkü ülkemizde yaşanan deprem dolayısıyla birçok öğrencimiz sınava odaklanmakta ve çalışma ortamı bulmakta zorlandı. Hatta bırakın çalışma ortamını belki de yanlarında aileleri, başlarına sokacak bir evi olmayanlar bile vardı.

Gördüğüm kadarıyla bu süreçte öğrenciler gelecekleri için çok büyük bir çaba sarf ettiler. Sadece deprem bölgesindeki öğrencilerimiz değil ülkemizdeki tüm öğrenciler bu felaketten uzun bir süre etkilendi. Fakat onlar da gelecekleri için çaba sarf etmeye devam ettiler.

Peki, azimli öğrencilerimiz istediklerini alabildiler mi?

Hepsi için ‘Evet’ diyemeyeceğim maalesef.

Aslında bu sınavı yarış olarak görmemek gerekiyor. Çünkü her yarışın sonunda kazanan ve kaybeden vardır. Bu sınavda kimse kaybetmedi. Buna emin olabilirsiniz.

Düşük puan ve sıralama alanlar oldu mu?

Tabii ki evet.

Ama kaybetmediniz. Çünkü bu sınav ile eksikliğinizi yanlışlarınızı görme fırsatınız oldu. Bundan sonra ne yapacağınızı, nasıl çalışmanız gerektiğini daha iyi biliyorsunuz.

Ben de hayallerim için tam 4 sene sınava hazırlandım. Çok yoruldum, çok yıprandım fakat hayallerim için değer diye düşündüm.

‘Hayallerine ulaştın mı?’ derseniz kendi hayallerime değil ama Allah’ın benim için hazırladığına ulaştım diyebilirim.

Çalışmadım değil… Çok çalıştım, çok çabaladım ama her seferinde bir sorun çıktı ve çalışmalarım kesintiye uğradı. Derslerden ara ara kopuyor ve toparlanmaya geçtiğimde ise çok geç oluyordu.

Ve sonunda anladığım bir şey vardı…

Nasibin kadar varsın bu Dünya’da.

Sen çok çalış, hatta sınırlarının üstüne çıkmaya çalış. Çabala. Vazgeçme sakın. Elinden geleni yap ve tevekkül et. Sonrası için endişe etmeyi bırak ve O’na güven. Çünkü dediğim gibi nasibinde varsa gelip bulacak seni.

İstemediği halde tercih vermek zorunda olacak olan bazı öğrenci arkadaşlarımıza da şunu söylemek istiyorum.

Belki de hayal ettiğinden daha güzeli olacak ve sen belki de daha mutlu olacaksın. Belki başka alanlarda kendini geliştirme fırsatın olacak. Hem ne demiş Cemal Süreyya “her insan bir yerde parıldar, yeter ki oraya düşsün.”

Bir düşünsenize Beethoven sağır olmasına rağmen nasıl senfoniler yazabildi?

Albert Einstein’ın öğretmeni kendisinin zeka yetersizliğinin olduğunu söylemesine rağmen nasıl bu kadar başarılı olabildi?

Vazgeçmeyerek…

Umutsuzluğa düşmeyerek…

Sen de vazgeçme.

Belki de parıldaman ve hatta parıldatman gereken hayatlar vardır gideceğin yerde.

Şimdi işin sağlık boyutuna gelecek olursak hem tercih döneminde hem de sınava hazırlık döneminde vücudun değişkenlik gösterebilir. Her zamankinden daha alıngan, daha sinirli olabilirsin. Hatta saçların dökülebilir, kilo alabilirsin. Bunlar için de üzülme geçici şeyler bunlar…

Çünkü stresli dönemlerden geçiyorsun.

Bu dönemde kendine zaman ayırmaya çalış, yürüyüş yapıp kendini bir süre dinle.

Sen sınav sonucunla değerli değilsin, sen sen olduğun için değerlisin. Zaten bu sınava hazırlanma kararı vererek zaten büyük ve cesaretli bir adım attın. Şimdi bu yolda kendini geliştirme ve değiştirme zamanı. Yol insanı değiştirmiyorsa yürümenin hiçbir anlamı yok.

Sen de değiş ve başarıp başarmadığına değil değişimine odaklan.

Hepinize başarılar dilerim. Her şey gönlünüzce olsun.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.