Öğrenciler İçin İdeal Beslenme Çantası Nasıl Olmalı?

0 85

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Eylül ayında okulların açılması alışık olduğumuz bir durumken aslında yeni alışkanlıklarımız var. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına daha çok dikkat etmemiz gerektiği bir dönemdeyiz. Bu dönemde sadece mesafe ve hijyen ile sağlığımızı, bağışıklığımızı, koruyacağımızı öğrendik.

Sağlıklı beslenme, yeterli ve dengeli beslenme.

İşte tüm mesele bu.

Çocuklarımıza sağlıklı beslenmeye nasıl alıştırabiliriz?

Bu yazımda bunlardan bahsedeceğim.

Gün içinde çocuğunuz okulda olduğu sürece ister evde olun ister iş yerinde olun, bu hiç önemli değil. Yeterki siz çocuğunuzun beslenme çantasını sağlıklı yiyeceklerle doldurunuz.

Malum beslenme çantası sizin çocuğunuzun yanında olduğundan daha fazla yanında oluyor. Çocuğunuza sizden iyi bakamaz olsa dahi sizin bir parmak iziniz var. Eliniz hep çocuğunuzun üstünde olmuş oluyor.

Peki sizin el izinizde ne olmalı?

Sağlıklı bir beslenme çantası nasıl olmalı?

Sağlıklı ve yeterli dengeli beslenme için ana kural; dört yapraklı yonca…

Süt ve süt ürünleri, et ve yumurta ile kurubaklagiller, sebze ve meyve, ekmek ve tahıllar gruplarını gün içinde yeterli ve dengeli olarak tüketmek önemlidir.

Ana kurallardan birisi de ‘abur-cubur’ yani hazır ve işlenmiş paketli gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. Beslenme çantası hazırlarken okul kurallarının dikkate almanız gerekmektedir. Bu kurallar içerisinde beslenme çantasında evde yediğimiz sulu yemekler koyulmasına izin verilmez. Beslenme çantasına aperitif öğünler koyulabilir.

Örnek olarak;

  • Peynirli ya da kaşarlı tost ya da peynirli sandviç; ekmek tercihi beyaz değil tam tahıllı ekmek olmalıdır. Hem bağırsakların çalışması için hem de B grubu vitaminlerden zengindir. Peynir seçimleri çocuğun kendisine bırakılmalıdır zaten büyüme ve gelişme çağında olan çocuğun protein ve kalsiyum alabilmesi önemlidir. Tüketilmesi gereken bir besin olduğu için çocuğun sevdiği olmalıdır.
  • Domates-salatalık-yeşillik
  • 1 küçük ayran ya da evde yapılmış meyve suyu; meyve sevmeyen çocuklar için vitamin ihtiyaçların karşılanması için hazır paketli meyve suyu almak yerine evde birkaç farklı meyvelerden meyve suları yapılarak tüketilmesine yardımcı olabilirsiniz.
  • Kuru meyve karışımı + 5-6 adet avuç/fındık ya da 2 tam ceviz; gün içerisinde hem ders dinleyen hem de teneffüste vakit geçiren çocuklar için derslerden verim alabilmesi için boş olmayan kalorilere ihtiyaç vardır. Sağlıklı olan bu atıştırmalıklar tercihiniz olmalıdır.

Yukarıdaki beslenme çantasını temel öğelerle sağlıklı bir şekilde çeşitlendirmek sizin elinizde, sizin parmak iziniz.

Çocuğunuzun bedenen, ruhen ve sosyal yönden iyi olması kısaca gelecekte sağlıklı birey olması sizin elinizde…

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.