Nükleer Tıp Birimine Gitmeden Önce Bilmeniz Gereken 10 Önemli Bilgi

0 7.653

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Nükleer tıp birimine gitmek, ismini duymak dahi çoğu kişi için endişe verici olabilir. Asıl endişe verici olan kullanılan ilaçlardır. Radyoaktif özellikte olan, damar yolundan, bazen belirli yiyeceklere (mama, anne sütü, yumurta vb.) eklenerek ağızdan alınan veya hap şeklinde verilebilen bu ilaçların en önemli ortak özelliği hastaya verildikten sonra belirli bir süre boyunca radyoaktivite yayılmasına sebep olmasıdır.

Sizlere yaşınız, boy/kilo oranınız, hastalığınızın ne olduğuna bağlı olarak hesaplanarak, en düşük miktarda verilen bu ilaçların sağlığınıza bir zararı bulunmamaktadır. Fakat verilen radyoaktif maddenin dozuna ve bileşenine bağlı olarak değişen bir süre boyunca dışarıya radyoaktivite yayıyor olacaksınız.

Bu konularda hem kendiniz hem de başkaları için dikkat etmeniz gerekenleri 10 maddede ele aldım. Hadi tek tek bu bilgileri öğrenelim.

  1. İlaç aldıktan sonra hemşirenin beklemenizi istediği odada, size söylenen süre boyunca beklemelisiniz.
  2. Maske radyoaktivitenin yayılmasını önlemez.
  3. Nükleer tıp biriminde çalışan sağlık personelleri her gün radyoaktiviteye maruz kaldıkları için size söylenilen uzaklıkta ve zamanlarda iletişime geçmelisiniz.
  4. Nükleer tıp biriminde çekimler ilaçların belirli dakikalarında veya saatlerinde alınırlar (Örneğin 15. dk, 60. dk, 3. saat…). Her hastaya özel düzenlenen ve tekrarlanan bu çekimler sizin için en net sonucu elde etmeye yöneliktir.
  5. Çekimlerin arasında çok beklediğiniz için ilacın etkisinin geçebileceği ya da yanlış bir işlem olduğu hakkında endişelenmeyiniz. Bazen ertesi gün için bile çekime çağırılabilirsiniz. Bunlar normal bir süreçtir.
  6. Nükleer tıp birimine hamileler alınmaz. Evde hamile bir yakınınız var ise mümkünse ayrı evlerde önerilen süre boyunca kalmalısınız (max.1-3 gün). Ayrı evlerde kalınamıyorsa odalar kesinlikle ayrılmalıdır.
  7. Hastanız çocuk değilse kesinlikle birime getirilmemelidir. Çocuk hastalara ise en düşük dozlar verilerek kısa zamanda vücudundan atmaları sağlanır.
  8. Çocuk hastalar için getirilmesi istenen mama, süt, meyve suyu gibi yiyecek ve içeceklerin dikkatle dinlenip çekim saatine hazır edilmesi gerekmektedir.
  9. İşlem sonrasında ne kadar süre boyunca ilacın bedeninizde kalacağını öğrenerek yaşam biçiminizi mümkün olabildiğince düzenlemelisiniz.
  10. İşlem sonrası eve gittiğinizde ayrı tabak- bardak, tuvalet- banyo kullanmaya dikkat etmelisiniz. Radyoaktivite idrar, ter, tükürük gibi vücut salgılarında da bulunur.

Bu 10 kuralla özetlenen listenin hepsine uymak hayat şartları doğrultusunda zorlaşa bilmektedir.

Fakat birimdeki hekimlere, hemşirelere veya nükleer tıp teknikerlerine -özellikle işlem öncesinde- sorunlarınızı danışırsanız sizlere uygulayabileceğiniz alternatifleri belirleyeceklerdir.

Aldığınız ilacın en verimli şekilde kullanılması için uzun saatler boyunca birimde beklemeniz ve defalarca cihaza girmeniz gerekebilmektedir. Bu yüzden kapalı alan korkunuz var ise veya daha önce tomografi, MR gibi görüntüleme cihazlarına giremediyseniz doktorunuza en başta bunu belirtmeniz yararlı olacaktır. Bu gibi sebeplerden ilacınızı aldıktan sonra görüntülemeye girilememesinden ya da girilse dahi çekim esnasında hareket edilmesinden dolayı istenilen veriler elde edilememektedir. Bu da tekrara yol açabilmektedir.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.