NST: Nedir, Ne İçin Ve Nasıl Kullanılır?

0 201

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

NST, gebelik takiplerinde vazgeçilmez bir yöntem haline gelmiştir.

NST cihazı, nonstress testinin doğum başlamadan önce yapılmasına yardımcı olmaktadır. Bebeğin sağlığını kontrol etmek için kullanılan yaygın doğum öncesi testidir.

Bu test sayesinde bebeğin kalp atış hızı, bebeğin hareketlerine nasıl tepki verdiğini görmek için izlenir.

Fetüsün kalp atışlarının seyrini ve bebek hareketleriyle olan ilişkisini temel almaktadır. “Nonstress” terimi, test sırasında bebeğe stres vermek için hiçbir şey yapılmadığı anlamına gelmektedir.

Bu testi yapmak için NST cihazında bulunan 2 adet ayrı prob anne adayına bağlanmaktadır. Bir tanesi bebeğin kalp atışlarını dinlemek, bir diğeri ise kasılmaları algılamakta görevlidir.

Hangi durumlarda NST uygulanmaktadır?

 • Fetal Distres (bebekte gelişen bir sıkıntı) gelişme olasılığı yüksek fetüsün değerlendirilmesinde ya da şüphesi olması durumunda,
 • Bebek hareketlerinde azalma hissedilmesi üzerine,
 • Anne adayında ya da fetüste riskli durumların varlığında,
 • Ya da bazı hekimler, belirli gebelik haftasından itibaren her muayenede rutin olarak NST incelemesi yapmaktadır.

NST nasıl uygulanır?

 • Anne adayı yatağa/sedyeye yatırılır.
 • Karnına fetüsün kalp atışlarının en kuvvetli duyulduğu yere (genelde palpasyonla fetüsün sırt bölgesine denk gelmektedir) “kardiyo” yani “kalp” probu bağlanır. Karnın alt kısmına bağlanan probtur.
 • Rahim kasılmaları da izlenmek isterse karnın en tepe noktasına kasılmaları algılayan prob yerleştirilmektedir. Bu probun adı da “ağrı probu” veya diğer adıyla “toko” yerleştirilmektedir.
 • Anne adayının eline bir düğme verilir. Test esnasında bebeğin hareket ettiğini hissettiğinde bu düğmeye basması istenir.
 • Bu test yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. Bebeğin hareketlerine ve kalp atışlarına göre testin süresi uzatılabilir. Meydana gelen tüm bu değişiklikler NST cihazının kağıdına aktarılmaktadır ve çıktısı alınmaktadır. Testin sonucunda ebe/hemşire/hekim yorumlamasını yapmaktadır.
 • Hemşire ve ebeler NST çekerken mutlaka probların doğru yerleştirildiğinden emin olması gerekmektedir. Fetüs hakkında bilgi verdiğinden, olumsuz sonuçlara yol açması önlenmelidir. Ayrıca problar yerleştirilirken “kardiyo” probuna mutlaka yeterli miktarda jel sürülmesi önemlidir. Böylece daha net ve doğru kalp atışlarına ulaşılabilir.
 • Test boyunca anne adayı yalnız bırakılmamalı ve test yakından takip edilmelidir. Çünkü anne adayının dönmesi ya da hareket etmesi gibi nedenlerden probların kayması söz konusu olabilmektedir.
 • NST cihazından çıkan fetüs kalp atışlarının da dinlenmesi önemlidir. Herhangi bir fetal distres durumunda müdahale edilebilmesi yönünden önemlidir.

https://www.gebelik.org/tr/tibbi-bilgiler-gebelikte-yapilan-incelemeler-nst-nonstres-test.html (son erişim: 21.07.2020)

https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/nonstress-test/about/pac-20384577 (son erişim: 21.07.2020)

https://www.webmd.com/baby/nonstress-test-nst (son erişim: 21.07.2020)

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.