Nöroloji Polikliniğine En Fazla Başvuran 6 Nörolojik Hastalık

0 4.321

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Nöroloji, sinir sistemi ile ilgili hastalıkların tanı ve tedavisini içeren bir tıbbi bilim dalıdır.

Sinir sistemi, beyin, omurilik ve sinirlerden oluşan ve vücudun tüm işlevlerini kontrol eden bir sistemdir.

Nöroloji alanında uzmanlaşmış doktorlar, beyin ve omurilikte meydana gelen hastalıkların belirtilerini ve sebeplerini tanımlar ve tedavi ederler. Bu hastalıklar arasında kasların veya sinirlerin işlev bozukluklarına neden olan hastalıklar, sinir sisteminin enfeksiyonları, tümörler, travmalar ve nörodegeneratif hastalıklar bulunur.

1. Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı, beyin hücrelerinin yavaş yavaş ölümüne neden olarak hafıza, zihinsel fonksiyonlar ve kişilikte bozulmalara neden olan bir nörodegeneratif hastalıktır. Bu hastalık genellikle yaşlıları etkiler ve belirtiler arasında unutkanlık, zihinsel karışıklık, konuşma ve yazma bozuklukları gibi belirtiler yer alır.

2. Epilepsi

Epilepsi, beyin hücrelerinin anormal elektriksel aktivite sonucu ortaya çıkan nöbetlerle karakterizedir. Bu nöbetler genellikle kasılmalar, uyuşmalar veya bilinç kaybı ile birlikte görülür. Epilepsi genellikle genetik olarak ya da beyin travması, enfeksiyon, tümör gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar.

3. Parkinson Hastalığı

Parkinson hastalığı, beyinde dopamin üreten hücrelerin ölümüne neden olarak ortaya çıkan bir nörodegeneratif hastalıktır. Bu hastalık genellikle yaşlıları etkiler ve belirtiler arasında titreme, hareket yavaşlığı, güçsüzlük, denge bozuklukları gibi belirtiler yer alır.

4. Multiple Skleroz

Multiple Skleroz, beyin ve omurilikte hasar oluşturan bir nöromiyelinizasyon hastalığıdır. Bu hastalık genellikle genç yetişkinleri etkiler ve belirtiler arasında görme bozuklukları, koordinasyon bozuklukları, kas güçsüzlüğü, yürüme zorluğu gibi belirtiler yer alır.

5. Beyin Tümörleri

Beyin tümörleri, beyinde hücrelerin anormal şekilde büyümesine neden olan kanser türleridir. Belirtiler arasında baş ağrısı, görme bozuklukları, koordinasyon bozuklukları, konuşma bozuklukları veya fiziksel yetersizlik gibi belirtiler yer alabilir.

6. Sinir Sistemi Enfeksiyonları

Sinir sistemi enfeksiyonları, virüsler, bakteriler veya parazitler tarafından oluşan enfeksiyonları içerir. Örneğin, menenjit, serebral maliyans, herpese ensefalit gibi.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.