Normal Doğumdan Korkanlar İçin Doğum Ağrılarını Azaltacak 5 Etkili Yöntem

0 1.920

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Doğum ağrısı; akut ağrılar içinde bilinen en şiddetli ağrı çeşididir. Fizyolojik ve doğal bir sürecin parçası olması nedeniyle diğer ağrı çeşitlerinden ayrılmaktadır. Psikososyal, fizyolojik, çevresel ve kültürel faktörlerin etkileşimlerini içeren bir deneyim diyebiliriz. Her ne kadar doğal bir süreç olarak tanımlasak da bu ağrının anne ve fetüs sağlığını olumsuz yönde de etkilediği bilinmektedir. Bu sebeple doğum ağrısı kontrolü, doğum yapan kadınlara verdiğimiz bakımın temel amacıdır.

Ağrıyı azaltmak için sağlık uygulamalarının ayrılmaz parçası olan nonfarmakolojik ve destekleyici metotlar kullanabiliriz. Hadi gelin hep birlikte bu metotların neler olduğuna bakalım.

1. Transkütanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS)

Belirli frekanslardaki düşük voltajlı elektrik enerjisinin, yüzeysel elektrotlar aracılığı ile deri yüzeyinden sinir sisteminin belirli bölgelerine taşınmasıdır. Uzun süre ve kolay kullanılabilmesi, kapatıldığında etkisinin bitmesi ve anne-bebeğe zararının olmaması gibi avantajları vardır. Fakat pahalı bir uygulama metodu olduğunu da söyleyebiliriz.

 2. İntradermal Su Enjeksiyonu

Doğumda bel ağrılarını azaltmak amacıyla kullanılan bu yöntemde 0.1 ml steril suyun sakrum çevresinde 4 ayrı noktaya enjekte edilmesinden oluşmaktadır. Bu enjeksiyon yöntemi yanma yapmasıyla birlikte bel ağrısını büyük ölçüde azaltmaktadır. İsteğe bağlı olarak tekrarlanabilir ayrıca anne ve fetüse herhangi bir zararının olmadığı vurgulanmıştır.

3. Sıcak Uygulama

Doğumun birinci evresinde bel ağrılarını rahatlatmak, doğumun ikinci evresinde ise perine ağrılarını azaltmak amacıyla kullanılır. Teorik olarak baktığımızda kas spazmlarını önleyerek sinir uçlarındaki baskı ve gerilmeyi azaltarak analjezik etki sağlar. Uygulama aracı olarak; sıcak su torbaları, sıcak havlu/kompresler, ısıtıcılı battaniyeler ve sıcak su banyoları kullanılır. Bu uygulama yapılırken cilde asla direkt temas ettirilmemelidir.

4. Hidroterapi

Rahatsızlık hissedildiğinde ılık suya girmek aslında hepimizin kullandığı bir rahatlama yöntemidir. Bu yöntemi doğum sürecini ilerletmek ya da doğum ağrılarını gidermek için de kullanabiliriz. Ilık su endorfin salınımını uyararak kasları gevşetir bu şekilde ağrıları azaltır. Ayrıca çok iyi dolaşım ve oksijenasyon sağlar.

5. Dokunma ve Masaj

Masaj; sağlık halini arttırmak için vücudun yumuşak yerlerine elle yapılan bir işlemdir. Doğumda ağrıyı azaltmak ve gevşemeye yardımcı olmak amacıyla kullanılır. Masaj esnasında aromaterapi yağları kullanmak kontraksiyon sırasında gevşeme ve rahatlamayı arttırmaktadır. Masaj yapmakla sadece ağrıyı azaltmakla kalmıyor aynı zamanda annenin önemsendiğini ve ilgilenildiğini ve karşılıklı iletişimi ifade eder.

Mamuk, R., & Davas, N. İ. (2010). Doğum Ağrısının Kontrolünde Kullanılan Nonfarmakolojik Gevşeme ve Tensel Uyarılma Yöntemleri. Şişli Etfal Hastanesi Tıp Bülteni, 44(3), 137-144.

Mucuk, S., & Başer, M. (2009). Doğum Ağrısını Hafifletmede Kullanılan Tensel Uyarılma Yöntemleri. Anadolu Hemşirelik ve Sağlık Bilimleri Dergisi, 12(3), 61-66.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.