Noninvaziv Ses Teknolojisi Kanser Hastalarının Tedavisi İçin Umut Vaat Ediyor

0 2.021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Michigan Üniversitesi’nde geliştirilen noninvaziv ses teknolojisi, sıçanlarda karaciğer tümörlerini parçalıyor, kanser hücrelerini öldürüyor ve bağışıklık sistemini daha fazla yayılmayı önlemek için teşvik ediyor.

Noninvaziv Ses Teknolojisi üzerine yapılan araştırmaların insanlarda daha iyi kanser sonuçlarına yol açabilecek bir ilerleme olduğu belirtiliyor.

Araştırmacılar tarafından Noninvaziv Ses Teknolojisi ile yapılan kanser tedavisinde karaciğer tümör hacminin sadece %50 ila %75’ini yok ederek, sıçanların bağışıklık sistemleri, %80’den fazla hayvanda nüks veya metastaz kanıtı olmadan geri kalanını temizleyebildi.

Michigan Üniversitesi’nde biyomedikal mühendisliği profesörü ve Cancers’deki çalışmanın ilgili yazarı Zhen Xu, “Tüm tümörü hedef almasak bile, tümörün gerilemesine neden olabilir ve ayrıca gelecekteki metastaz riskini azaltabiliriz” dedi.

Sonuçlar ayrıca, tedavinin farelerin bağışıklık tepkilerini uyardığını, muhtemelen tümörün hedeflenmemiş bölümünün nihai gerilemesine katkıda bulunduğunu ve kanserin daha fazla yayılmasını önlediğini gösterdi.

Histotripsi adı verilen tedavi, hedef dokuyu milimetre hassasiyetinde mekanik olarak yok etmek için ultrason dalgalarını noninvaziv olarak odaklıyor ve nispeten yeni teknik şu anda Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’da bir insan karaciğer kanseri denemesinde kullanılıyor.

Birçok klinik durumda, kanserli bir tümörün tamamı, kitlenin büyüklüğü, yeri veya evresi gibi nedenlerle tedavilerde doğrudan hedeflenemiyor. Tümörleri ses ile kısmen yok etmenin etkilerini araştırmak için, bu son çalışma her bir kütlenin yalnızca bir kısmını hedef alarak geride canlı bir sağlam tümör bıraktı. Ayrıca, Michigan Medicine ve Ann Arbor VA Hastanesi’ndeki araştırmacılar da dahil olmak üzere ekibin, yaklaşımın etkinliğini optimalden daha az koşullarda göstermesine izin verdi.

Karaciğer kanseri, dünya çapında ve ABD’de kansere bağlı ölümlerin ilk 10 nedeni arasında yer almaktadır Çoklu tedavi seçeneklerine rağmen, ABD’de beş yıllık sağkalım oranları %18’den az olmakla birlikte hastalığın seyri kötü olmaktadır. Bu tedavi ile hastalığın seyrinin değiştirilmesi bekleniyor.

Tipik bir ultrason vücudun içinin görüntülerini üretmek için ses dalgalarını kullandığı için radyasyon ve kemoterapi gibi mevcut yaklaşımların zararlı yan etkileri olmamaktadır.

https://www.sciencedaily.com/releases/2022/04/220418093955.htm Erişim Tarihi: 24.04.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.