Nikotin Bağımlılığında Kullanılan Chantix İlacı Piyasadan Toplatılıyor

0 363

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Chantix, nikotin bağımlılığında kullanılan bir ilaçtır. Ülkemizde de sıklıkla kullanılan bu ilaç son zamanlarda yüksek düzeyde kanserojen madde içerdiği gerekçesiyle toplatılıyor.

Chantix Nasıl Bir İlaçtır?

Sigara bağımlılığında kullanılan bir ilaçtır. 12-24 hafta boyunca kullanılan bu ilaç reçetelidir. 2006 yılında FDA tarafından kullanım onayı verilen bu ilaç 18 yaş ve üzerinde belli dozlarla kullanılmaktadır.

Etken maddesi vareniklin, nikotini taklit ederek yoksunluk belirtilerinin ortadan kaybolmasını destekleyen bir ilaçtır. Yan etkileri sebebiyle doktor gözetiminde kullanılan bu ilaçtır.

İlaç üreticisi haziran ayından bu yana ilaçların üretimini durdu. Bununla beraber piyasada satışa sunulan ilaçları da geri toplattı. Etken maddesi aynı olan ilaçları toplatan FDA geçen yılda metforminin adlı ilacı toplatmıştı. Metforminin diyabet tedavisinde kullanılan çok bilinen bir ilaçtır. İki ilacında aynı etken maddesini barındırması çok önemli bir nokta.

Peki Bu Etken Madde Nedir?

Bu ilaçların içerisinde bulunan madde nitrozamin adlı bir maddedir. Bu maddenin yüksek oranda vücuda olması kanserojen etki yaratmaktadır. Bu etken madde hayvanlar ve biz insanlar için ciddi bir kanserojendir.

Bu etken muhafaza ve olgunlaştırma amacıyla nitrat ve nitrit katılan et, balık, peynir, süt tozu vb. hayvansal gıdalarda; bakteri, sıcaklık ve kimyasal etkileşimle nitrozamin maddesini oluşturmaktadır.

Bu ilacı kullanan bireyler şu an endişeye kapılmamalı. Bu konuda yapılan açıklamaya göre, bu ilacı daha önce kullanmış bireyler risk altında değildir.

Şu an nikotin bağımlılığı için daha önce kanıtlanmış diğer ilaçların kullanılması uygun görülmüştür.

Nadeem, D. (2021, June 30). Pfizer halts distribution of anti-smoking drug after finding carcinogen. https://www.reuters.com/: https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/pfizer-halts-distribution-anti-smoking-drug-after-finding-carcinogen-2021-06-24/ adresinden alınmıştır

Staff, R. (2021, September 17). Pfizer recalls all lots of anti-smoking drug over carcinogen presence. https://www.reuters.com/: https://www.reuters.com/legal/litigation/pfizer-recalls-all-lots-anti-smoking-drug-over-carcinogen-presence-2021-09-16/ adresinden alınmıştır

Özçelik, S. (1982). Bazı gıdalarda nitrit ve nitrozaminlerin oluşumu ve sağlığa zararlı etkileri. Gıda, 7(4).


Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.