Ne Zaman Uyanacağım?: Awake / Anestezi Filmi

0 431

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Uyurken korkunç bir kabustan uyanmak ne kadar zordur değil mi? Uyanmaya çalıştıkça o ana hapsolduğumuzu fark ederiz.

Peki, yaşadığın hayat bir kabusa dönse ve o an sadece bir ameliyat masasında uzanıyor olsan sen ne yapardın?

Giriş: Awake , 2007’ de ABD’ de çekilmiş drama filmidir. Başrollerini çokça sevdiğim ve kendisine hayran olduğum Jessica Alba, Christopher McDonald ve Hyaden Christensen paylaşıyor. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini Joby Harold yapmıştır. Türkiye’ de 2008 de vizyona giren Awake gerilim/psikoloji sinema filmidir.

Aktörler:  Olayın baş kahramanı ve yaşadıklarıyla bizi üzüntüye sürekleyecek olan Clay‘a, Hayden Christensen hayat veriyor. Clay’ in sevgili karısı Sam’i ise Jessica Alba canlandırıyor. Clay’in annesini Lena Olin, Clay’ in yakın arkadaşı Dr. Jack‘i Terrence Howard, Dr. Puttnam‘i Fisher Stevens, Dr. Larry Lupin‘i Christpher McDonald ve Dr. Neyer’i Arliss Howard canlandırıyor.

İçerik: Film, alışılmışın dışında bir konuyla ilerliyor.Etki bırakacak, ters köşe yaptıracak, duygulandıracak muazzam bir yapım. Şimdi gelelim filmi anlatmaya. Mutlu bir evliliği ve güzel bir eşi olan Clay kalp ameliyatı geçirmek zorundadır. Clay bu geçirdiği açık kalp ameliyatı sırasında ‘anestezik farkındalık’ adı verilen durumu yaşamaktadır. Peki anestezik farkındalık nedir?

Anestezik farkındalık, hastanın ameliyat sırasında bilincini yeniden kazanmasıdır. Anestezik farkındalık yaşayan hasta genellikle doktorların konuşmalarına şahit olur ve çoğunlukla acı hissetmese de yapılan işlemlerin farkındadır. Ancak hareket edemediği ve konuşamadığı için durumundan kimseyi haberdar edemez. Bu oldukça nadir rastlanan bir durumdur. Bu filmde de Clay anestezik farkındalık yaşıyor. Yani olup bitenin tamamen farkında olacak şekilde uyanıktır, operasyonu tüm acısıyla hissediyordur ancak yine anestezinin etkisiyle vücudu hiçbir şeye tepki gösteremeyecek halde olduğundan, kimseyi uyaramıyordur. Kısa fakat özgün senaryoya sahip bu film oldukça sürükleyici bir anlatımla kendisini izlettiriyor. Ameliyat sırasında Clay’in güzel ve genç karısı Sam, hayati kararlar vermek zorunda kalırken, Clay de kendi zihni içinde bir yolculuğa çıkar. Buna hayatı film şeridi gibi gözünün önünden geçiyor da denilebilir. Bu çıktığı serüvende karşılıklı güven ve dostluklarda menfaat ilişkisinin olumsuz yanları işleniyor. Sürükleyici, süresi tam ayarında gayet kaliteli bir yapım olan film, dopdolu senaryosuyla sonunda ters köşe yapacak.

Yapı & Sinematografi & Aydınlatma

İlk kez yönetmen koltuğuna oturan Joby Harold’ un imzasını taşıyan film, beklentilerin üstünde bir yapıt. Gerilim başyapıtı tadı almak mümkün. Oyunculuk , yönetim , müzikler ve konu bütünlüğü de filme değer katan diğer artılar . Ameliyat sahneleri insanı oldukça etkiliyor. Amerikan sinemasını ne kadar eleştirsek de yine en iyi yapımlar onlardan geliyor.

Filmin Künyesi

IMDB Puanı: 6,5 / 10

Yönetmen: Joby Harold

Senaristler: Joby Harold

Oyuncular: Hayden Christensen, Jessica Alba, Lena Olin, Terrence Howard, Fisher Stevens, Christpher McDonald, Arliss Howard

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.