Nanoteknoloji İle Geliştirilmiş Akıllı Yara Bandajı: E-Bandaj

0 2.192

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Diyabet hastaları ve yavaş iyileşen diğer yaralardan kaynaklanan ciddi komplikasyonlarla karşılaşan insanlar için sıradan yara bantları yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenlerden dolayı bilim insanları iyileştirmeyi hızlandıran ve daha pek çok olumlu katkı sağlayan yeni bandaj türleri üzerinde çalışmaktadır.  Bunun en iyi örneğini Northwestern Üniversitesi geliştirmiştir.

Yara iyileşmesinde devrim yaratma potansiyeline sahip tıbbi bir cihaz olan “e-bandaj”; “yara iyileşmesini hızlandıran ve artık gerekmediğinde güvenli bir şekilde kendi kendine eriyen bir elektroterapi bandı “şeklinde ifade edilmektedir.

En önemli özelliği eriyerek kaybolması…

Elektronik bandajlar, kesinlikle yeni bir teknoloji değil. Bu elektronik bandaj, diğer akıllı bandajlar gibi iyileşmeyi hızlandırıp ve süreci kablosuz olarak izlemeyi sağlayabilmektedir.  Ancak bu bandaj türünü diğerlerinden ayıran en önemli özelliği işi bittiğinde zararsız bir şekilde vücut tarafından emilerek kaybolmaktadır.

Bandaj, hayvanlar üzerinde test edildi ve yaralarda yüzde 30 daha hızlı iyileşme göstermiştir.  E-bandaj, yaranın etrafında elektriksel bir ortam yaratarak elektroterapi uygulayarak cilt dokusunu yenilemektedir. Aynı zamanda yaralı bölgenin durumuyla ilgili verilerin uzaktan izlenebilmesini sağlayabilmektedir.

Araştırmayı yöneten John A. Rogers ve arkadaşları bu bandajın, şeker hastaları ve yavaş iyileşen yaralar nedeniyle ciddi komplikasyonlarla karşılaşan diğer hastalar için oyunun kurallarını değiştirebileceğine inandıklarını belirtmektedirler.

Molibden den faydalanmışlardır.

Bu kablosuz ve pilsiz bandaj, gücünü bir enerji toplama bobini elektrotlara güç sağlamaktadır. NFC sistemiyle cihazdan gerçek zamanlı olarak veri iletebilmektedir. Tasarım olarak yaralanma bölgesinin üstüne oturan çiçek şeklinde bir elektrot ve onu sağlıklı doku üzerinde çevreleyen halka şeklinde bir başka elektrot ile yaranın etrafını yumuşak bir şekilde sarmaktadır.

Çıkarılması gerekmeyecek bir bandaj geliştirmek isteyen araştırmacılar, geçiş metali molibden den faydalanmışlardır. Yeterince ince olduğunda biyolojik olarak parçalanabileceğini keşfetmişlerdir.  Molibdenler, yarı iletkenlerde ve elektronikte yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda molibden, birçok gıdada da bulunmaktadır. Yara yeterince iyileştiğinde hassas bölgeye oturan çiçek şeklindeki elektrot çözülerek emilebiliyor ve cilde herhangi bir rahatsızlık vermemektedir.

Ürünün tanıtım videosu aşağıda yer almaktadır.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.