Müziksel – Ritmik Zekânızın Yüksek Olması Sizi Nasıl Daha İyi Yapar?

0 4.457

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazıma başlarken; dinlediğiniz bir müziğin, şarkının etkisini düşünmenizi, nasıl hissettirdiğini tekrar anımsamanızı istiyorum.

Belki mutluluk, belki üzüntü, belki de başka bir duygu ama yaşadığınız o anı anlamlandıran bir etki…

Müzik dinlemek bu kadar iyi hissettiriyorken, müzik yapmayı düşünün bir de! İşte bu duyguları aktarmaya, hissettirmeye yarayan ise müziksel/ritmik zekâ. Ayrıca bu zekâ türüne sahip insanlar; odaklanmak, ders çalışmak veya yaptıkları herhangi bir iş sırasında müzik dinlemekten hoşlanırlar ve müzik dinlemek yaptıkları işte daha iyi olmalarını sağlar.

Yani ders çalışırken müzik dinlenilmez tezini bir kenara koyabiliriz!

Peki, Müziksel Zekâ Nedir?

Müziksel/ritmik zekâ, dinlenilen bir şarkının ritmini, iniş-çıkışlarını, notasını, melodisini de duymaktır diyebiliriz.

Bu zekâ boyutu gelişmiş insanlar kendini ifade ederken de müziği çok iyi kullanırlar. Bu sebeple bizlere hissettirdiklerini de yaptıkları müzikle ortaya koyarlar. Mesela bazen yaşadığımız şeyler sonucunda hissettiklerimizi aktarmak için de müziği kullanırız. Zaten müzik zekâsı gelişmiş kişiler dinledikleri, beğendikleri şarkıları paylaşmaktan da zevk duyarlar.

Müziksel – ritmik zekâsı gelişmiş kişilerin her anında müzik vardır ve müziği yaşarlar. Dinledikleri bir şarkıda ritmi ve notaları hissetmeye anlamaya eğilimlidirler ve bildikleri zaman beyinleri dopamin sağlar.

Dopamin Ne İşe Yarar?

Dopamin, insan vücudunda doğal olarak bulunan kimyasal bir maddedir ve vücuttan beyne sinyaller iletir. Kişinin duygusal tepkilerinin ve eylemlerinin kontrolünde önemli bir rol oynar. Kişinin hem zihinsel hem de fiziksel sağlığının pekişmesinde oldukça özel bir yeri vardır.

Tabii dopamin etkisi sadece şarkıyı dinlerken bile salgılanabilir. Bu zekâ boyutuna hepimiz sahip olsak da geliştirme eğilimlerimiz farklılık gösterebilir. Bu sebeple belki herkesin müzik yapma eğilimi yoktur ama herkes müzik dinleyebilir ve o müziği hissedebilir.

Müziğin İlaç Gibi Etkisi!

Halk arasında çok yaygın olan “müzik ruhun gıdasıdır” sözünü duymuşsunuzdur. Çok eski zamanlarda müziğin iyileştirici ve sakinleştirici etkisi fark edilmiş ve batıda başlayarak terapi amaçlı kullanılmaya başlanmış ve müziğin bu etkisi üzerine araştırmalar yapılmaya başlanmıştır. Ve araştırmalarda müziğin iyileştirici etkisi anlamlı bulunmuştur. Müzik hem fiziksel hem de duygusal/psikolojik uyarıları sayesinde mükemmel bir ilaç diyebiliriz.

Müziğin İyileştirici Etkisi Ve Kullanımı

Müziğin iyileştiriciliğinden ve terapi amaçlı kullanımından bahsettik.

Peki, bu ilacı nasıl ya da nerede kullanacağız?

Depresyon, ağrı, kaygı, panik, şizofreni, stres gibi durumlarda kullanılabildiği için motivasyonu arttırıcı etkisiyle sporda ya da yapılan bir iş sırasında da oldukça etkilidir.

Ağrılara Deva Müzik…

Bir yoğun bakım ünitesinde ağrı hissetme oranının %44-69 olduğunu biliyor muydunuz?

Ayrıca anksiyete yani kaygı bozukluğu, mutsuzluk, panik de hastalarda sıkça görülmektedir ve ağrı ile bu duygular bağlantılıdır. Yapılan araştırmalarda müziğin bu dertlere deva olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmalarda genel olarak, hastanın kendi istediği şarkılar veya klasik müzik tercih edilmiş ve süreler de değişiklik göstermiş olsa da müziğin anlamlı etkisi kanıtlanmıştır diyebiliriz.

İyileşmek için dinlenmek iyidir ama dinleyelim de!

Müzik ile uğraşarak hem zekâmızı geliştirebiliriz hem de başka insanlara da iyi gelebiliriz.

Diğer yazılarımı buradan okuyabilirsiniz.

Yılmaz, B., & Can, Ü. K. Türkiye’de Müzik Terapi Uygulamalarında Kullanılan Müzikler. Opus Uluslararası Toplum Araştırmaları Dergisi, 13(19), 592-620.

Meltem, U. Y. A. R., & Korhan, E. A. (2011). Yoğun Bakım Hastalarında Müzik Terapinin Ağrı Ve Anksiyete Üzerine Etkisi. Ağrı, 23(4), 139-146.

Ciğerci, Y., Hatice, K. U. R. T., & Çelebi, Ş. (2016). Tamamlayıcı Bakım Ve Alternatif Tedavi Yöntemi Olan Müzik Terapiye İlişkin Sağlık Profesyonellerinin Görüşleri. Afyon Kocatepe Üniversitesi Akademik Müzik Araştırmaları Dergisi, 2(4), 13-26.

Sezer, F. (2009). Müzikle terapinin sınav kaygısı, öfke ve psikolojik belirtiler üzerindeki etkisi. Yayımlanmamış doktora tezi, Atatürk Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Erzurum.

Fındıkoğlu, S. (2015). Şizofrenik hastalarda müzik terapinin ruhsal durum üzerine etkileri (Master’s thesis, İstanbul Medipol Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü)

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.