Müziğin Manipüle Gücünün ve Bizlerde Yarattığı Değişimin Farkında Mıyız?

0 99

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazımda, müziğin duyguları nasıl kontrol altına aldığını ve davranışlarımızı nasıl etkilediğini göreceksiniz.

Soruma cevap verdiniz mi bilmiyorum. Fakat ben cevap veriyorum… Evet dostum, eder.

Müzik ki adeta sinsi bir ok, gizli bir silah…

Yani manipüle derken öyle kötü bir anlam çıkarmayınız 😊

Melodilerin insan psikolojisi üzerine etkisi yadsınamaz. Öyle ki dinlediğimiz bir arabesk müzik, bizi nasıl ki hiç yoktan dertler deryasına atabiliyor ya da yana yana kül edebiliyorsa; hareketli ve enerji dolu melodileri olan müzikler de o an ki ruh halimizin iyileşmesini ve mutlu hissetmemizi sağlayabilir. Hatta coşkulu bir melodi heyecanımızı doruklara çıkarıp, bizi cesaretlendirebilir.

Müziğin bu etkisinin kullanıldığına bir örnek vermem gerekirse, en başta Hun devletinde ve ardından Osmanlı devletinde kullanılan bir savaş taktiği olarak Mehter takımının savaşlarda mehter hücum marşı adlı müziği çalarak, ordunun psikolojik olarak havaya girmesiyle savaşa eşlik etmeleri derim.

Sanmayın ki mehter sadece savaşta kullanılıyor ve geçmişte kaldı… 😊

Bugün okuduğum bir haber beni mutlu etti. Balıkesir’de tam kapanma sonrası Sındırgı Belediyesi Yağcıbedir Mehter Takımı, bu kez insanlara moral olmak için ilçenin meydanında bir mehteran konseri organize etmişler.

Covid-19 dolayısıyla ne kadar sancılı bir süreçten geçtiğimizin tarifi yok. Ama en azından gelecekte bu günlerden bahsederken hatırlayacağımız, tarihe bırakılan tatlı anların olması mutluluk verici doğrusu. Böyle düşünceli yürekleri kutluyorum.

Günümüzde Müzikle Manipüle Yönteminin ekmeğini sinema ve televizyon sektörü Yiyor.

Görsel bir olayın bizde yarattığı duygusal etkiyi arttırmanın en etkili yolu, sahnenin duygusuna kendimizi kaptırmışken patlatılan arka fon müziğidir. Bir film müzik bestecisinin işi müziği kullanarak izleyenlerin duygularını, falanca sahnede nasıl hissetmeleri isteniyorsa ona göre manipüle etmektir.

Şöyle izah etmek isterim.

Akşam olmuş, gün batmış, dağlara hüzün çökmüş, evinizde Aşk-ı Memnu izliyorsunuz… (Büyük sanatçı Barış Manço’ nun çok sevdiğim bir şarkısındır Hal Hal…)

2 sezon 79 bölüm boyunca, o bakışma sahnelerinde arkaya konan fon müziğine kapılıp, hele bir de gerilim müziğiyse, bizi nasıl da gerim gerim gerdiğini hatırlayın.

Benzer şekilde, bir filmde katilin kim olduğunu bulmaya çalışırken arkaya konan müziklerin, nasıl da elimizden tutup bizi tıpış tıpış oradan oraya sevk ettiğini getirin aklınıza. Tüm bunlar müziğin, beynimizdeki duygu algoritmalarına selam çakmasıyla mümkün.

Peki ya davranışlarımız?

Siz bu soruma da cevap verirken, ben buna da şöyle açıklık getireyim.

Ritim fiziksel hareketleri düzenler ve insan vücuduyla çok ilgilidir. Örneğin; vücut, kalp atışlarında, yürürken, solunum sırasında, ritim içeriyor.

1980’li yıllarda ABD’li pazarlama profesörü Ronald Milliman; lokantada yavaş ve dinlendirici müzik çalmanın, müşterilerin yemeklerini daha yavaş yemesini ve yemek sırasında içeceklere olan harcamalarının arttırdığını keşfetmiş.

Bu alanda yapılan diğer araştırmalar, doğru fon müzik seçimi ile dükkânların ya da restoranların gelirini %10 arttırdığını da gösteriyor.

O kadar müzikten bahsedip şu sözü iliştirmezsem olmaz.

Ne demiş Antik Yunan Filozofu Sokrates,

“Müzik ruhun gıdasıdır.”

Bol müzikli günler dilerim.

Uluğbay, S. (2013). Müzik Eğitiminin Çocuk Zekâsına Olan Etkileri. Kastamonu Eğitim Dergisi, 21(3), 1025-1034.

https://www.viraliste.com/muzik-ve-beyin-iliskisi-4284 Erişim Tarihi: 02.05.2021

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.