Müziği Gören İnsanlar

0 4.065

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhabalar,

Tekrardan sizlerle birlikteyim. Bu yazımda sizlere aslında hayatımızda olan fakat pek çoğumuzun görmezden geldiği bireylerden bahsedeceğim. İşitme engelli bireylerden bahsedeceğim.

İşitme engelli deyince aklımıza ne gelir?

Yaşı ilerlemiş, yaş almış kişiler değil mi?

Evet bu doğrudur.

İşitme sorunu %90 oranda yaş almış bireylerde meydana gelebilmekte ve yaşlılığın bir parçası olduğu düşünülmekte, hatta yaşlı bireyler için ” normal” bir yaşlanma süreci olarak kabul edilmektedir.

Peki, bizlerinde işitme engelli olabilmesi sadece yaşlanınca mı mümkün?

Hiç işitme engelli bireyler olabileceğinizi düşündünüz mü?

Ya da şöyle sorayım.

İşitme engelli bireyler sesleri hiç duymayan bireyler midir?

Bazı nedenlere bağlı olarak çocuklarda ve yetişkinlerde de işitme sorunu görülebilmektedir. Yenidoğan bebeklere işitme tarama testi yapılır. Bazı bebekler doğuştan işitme engelli doğabilmektedir. Bazı yetişkinlerde hayat koşullarına, stres ve üzüntüye bağlı olarak işitme ortaya çıkabilmektedir.

Sağlıklı bir insan kulağı 20-120 desibel arası tüm sesleri duyabilmektedir. İşitme sorunu olan bireyler hiç duyamaz diye bir şey yoktur. 40-120 desibel arası da bir işitme sorunu kabul edilmektedir. Veya 60-120 desibel arası da işitme sorunu olarak nitelendirilir. Bu insanlar elbette günlük hayatta bazı sesleri duymakta güçlük çeker ancak onların duyabileceği seste konuştuğunuzda sizleri duyarlar. 40 ve 50 desibelden sonra bu bireylere işitme cihazı önerilir. Bireyin isteğine ve hayat koşullarına ister yaşam tarzına bağlı olarak çeşitli işitme cihazları vardır. Bireyler kendine uygun olanı bir Odyometrist tarafından ayarlanır temin edebilir.

İşitme sorunu az veya çok olsun fark etmeksizin bu bireyler bir süre sonra duyamadıkları sesleri dudak okuyarak anlamaya çalışır. Bir sorun neticesinde yeni bir yetenek keşfeder beyinleri ve bunu sağlıklı insanlardan kat kat hızlı ve başarılı gerçekleştirir.

Onlar müziği gören ve melodisi ile dans eden kişilerdir.

Unutmayın, hayatta her insanın kusuru vardır ve kimse kusursuz değildir. Bazı insanlar hayata siyah taraftan bakarak kusurlarından kaçarken, işte bazı insanlar da müziği görür ve melodisi ile dans eder.

Sağlıklı günler dilerim.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.