Mutluluğun Vücudumuzda Yarattığı 5 Önemli Etki

0 3.018

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Mutluluğun çok fazla faydası var. Mutlu insanlar daha uzun yaşıyor, daha sağlıklı ilişkileri var, işlerinden daha fazla keyif alıyor, daha üretken ve yaratıcı, depresyon ve stresle daha kolay başa çıkıyor. Mutluluk aynı zamanda hastalıklardan koruyor.

Mutluluğun başlıca sebebi vücudumuzda mutlu olunca salgılanan halk arasında mutluluk hormonu olarak bilinen aslında tıbbi olarak bir çok hormonun bileşimidir.

Mutluluk hormonu olarak bilinen hormonlar şunlardır.

Serotonin, Dopamin, Oksitosin ve Endorfin.

Bunlar zevk, mutluluk ve hatta aşk gibi olumlu psikoloji duyguları teşvik eden ünlü mutlu hormonlardır. Hormon ve nörotransmitter, kalp atış hızı ve sindirim gibi birçok temel süreçte görev alırlar. Aynı zamanda ruh haliniz ve hislerinizle de ilgilidirler. Bu hormon ve nörotransmitter, vücudumuzun kimyasal habercileridir. Bunlar sayesinde bağlanma, sevinç duyma ve zevk deneyimleme gibi duygu ve hisleri deneyimleriz.

Hormonlar, fiziksel işleyişimizden duygusal iyiliğimize kadar her şeyi düzenleyerek bedenlerimiz için haberciler görevi görür. Bu hormonlar, düşüncelerimizden, faaliyetlerimizden ve hatta yediğimiz yiyeceklerden etkilenirler.

Mutluluk hormonunun psikolojik olarak artılarının yanında fiziksel olarak vücudumuza olan ektileri şunlardır:

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bir araştırmaya göre, daha mutlu insanlar daha az hastalanıyor. Mutluluk, strese bağlı hormonların üretiminin azalması ve daha iyi bağışıklık fonksiyonu ile ilişkilidir. Olumlu duygular, sonunda vücudu çeşitli hastalıklara karşı savunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir.

2. Kalbi Korur

Gülümsediğinizde, kan akışını artıran ve kan basıncını düşüren endorfin salınımına yol açtığı için sağlığınız üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Bu, mutlu olmanın kalp hastalıkları ve kardiyovasküler problemler riskinizi azaltabileceği anlamına gelir.

3. Yaşamı Uzatır

Mutlu olmak yaşam kalitenizi artırabilir. Bunun nedeni, mutluluğun, sakin ve rahat kalmamıza yardımcı olan sağlığı geliştirici davranışlara katkıda bulunmasıdır. Öyleyse, iyimser olan insanların yaşam sürelerinin de daha uzun olması normaldir. Öyleyse mutlu kalın ve daha uzun yaşayın.

4. Stresle Savaşır

Mutlu olmak, olumsuzluk duygularının azalmasına dönüşür. Aşırı stres, birçok sağlık sorununa yol açabilen stres hormonu kortizolün daha yüksek üretimine neden olabilir. Öte yandan, mutlu olmak stres hormonlarının seviyesini düşürür ve endorfin ve serotonin üretimini artırır.

5. Ağrıyı Azaltmaya Yardımcı Olur

Mutlu yaşayanlar, yaşamda daha az stres yaşayanlar ve pozitif kalanlar daha az fiziksel acı ve daha az vücut ağrısı yaşarlar. Bu, mutlu kalmanın bedensel acıyı azaltacağı anlamına gelir. Ağrıların çoğunun fiziksel olabileceği gibi psikolojik durumlardan da kaynaklandığını unutmayın.

Rutter, L. A., Norton, D. J., & Brown, T. A. (2021). Visual attention toward emotional stimuli: Anxiety symptoms correspond to distinct gaze patterns. Plos one, 16(5), e0250176.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.