Mutant Koronavirüsler Okul Çocuklarında Riski Artıyor Mu?

0 3.619

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba,

Birkaç gün önce British Medical Journal’da Ingrid Torjesen imzasıyla yayınlanan makale Birleşik Krallık’ta İngiliz mutantı olarak bilinen Alfa varyantının yerini Hint mutantı olarak bilinen Delta varyantının aldığını ve hızla yayılmaya başladığını duyurdu. Makale en büyük artışın ise ilk ve ortaokul çocuklarında görüldüğünü ve hastaneye yatış oranlarında da artışlar görüldüğünü vurguladı.

Gelişmeler aşı oranlarındaki artışın beraberinde koruyucu önlemler olmadan yayılmayı önlemede yetersiz kaldığını düşündürüyor. Bu söyleme tezat düşen tek ülke sert önlemler altında çok hızlı bir aşılama süreci geçiren ve salgını tamamen kontrol altına alan İsrail.

Birleşik Krallık 8 Ocak’ta 68 bin günlük vaka ile pik yaptı. Sıkı önlemler ve hızlı bir aşılama programıyla 3 Mayıs’ta günlük vaka sayılarını 1610’a kadar indirdi. Pfizer-Biontech ve Astra-Zeneca ağırlıklı aşı programıyla en az tek doz aşıda %60’a, tam doz aşıda %42’ye ulaştı. 17 Mayıs’ta salgın önlemlerini gevşetti. Alfa varyantı (Birleşik Krallık) etkisini kaybetti. Ancak Birleşik Krallığın yakın ilişkileri nedeniyle Hindistan’da saptanan Delta varyantı bölgeye ulaştı. 9 Haziran’da günlük vaka sayıları 7540 ile 3 Mayıs’ın 4,7 katına yükseldi. Günlük ölüm sayıları 20 Ocak’ta 1823’ten, 9 Haziran’da 6’ya kadar düştü. Aşıların ölümleri azalttığı aşikâr ancak ölüm sayılarındaki artışın vaka artışından bir süre sonra oluşacağını düşünürsek bu bölgede ölüm sayılarında bir artış görülme olasılığı var. Enfeksiyonun daha hafif geçtiği öne sürülen çocuk ve gençlerde ölüm görülmesi ise en büyük kâbus olacak.

Şili, tek dozda %59, tam dozda %45’e ulaşmasına rağmen vaka sayılarında düzenli bir azalmayı yakalayamadı. Ölüm sayıları tutarsız,  istikrarlı bir düşüş henüz yok. Şili CoronaVac (Sinovac) kullanıyor ve Brezilya mutantı (Gamma) etkisinde.

Bu verileri ülkemize indirgeyerek yorumlamaya çalışalım. Haziran başı itibariyle önlemlerimizi gevşettik. Aşılamada henüz etkin bir düzeyde değiliz. Son bilgilere göre hala Alfa( Birleşik Krallık) varyantı etkisindeyiz. Ancak Güney Afrika (Beta), Brezilya (Gamma) varyantları yerel olarak yayılımda. Hindistan (Delta) varyantı henüz yayılmasa da eli kulağında gibi. Bu varyantlardan herhangi biri hâkim duruma geçerse iki üç hafta sonra vakaların tekrar yükselme riski var. Okullar kısmen açık. Aşılamada 45 yaş sınırına geldik. Gençler ve çocuklar hastalığa karşı açık durumda. Bu kitle korunma önlemlerine de en az uyan grup. Brezilya varyantı yayılırsa Şili örneğinden gördüğümüz kadarıyla Sinovac yayılımı azaltmada çok etkili olamayacak. Hindistan varyantı yayılırsa Birleşik Krallık örneğinden gördüğümüz kadarıyla henüz aşılanmayan gençler ve okul çocukları risk altına girecek. Pfizer-Biontech aşısının ülkemizde yaygınlaşacak olması iyi bir gelişme. Ancak hangi aşı uygulanırsa uygulansın özellikle anne babaların çocuklarını korumaları gerekiyor. Çocukların neredeyse tümü sokaklarda, site bahçelerinde, kapalı mekânlarda birbiriyle yakın temas halinde.  Maskesiz, korumasız bir şekilde. Sezgiler bu gruba eğilmemiz, kontrol altına almamız gerektiğini söylüyor.

Olabildiğince sağlıkla kalın.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.