Multiple Skleroz (MS) Hastalığının Ne Kadar Farkındayız?

0 1.102

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bugün sizlerle kısa adıyla MS olarak bilinen Multiple Skleroz hakkında konuşacağız.

20-40 yaş aralığında görülme oranı daha fazla olan santral sinir sisteminde yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Santral sinir sisteminin kendi kendini hasara uğratması şeklinde açıklayabilirim. Tam olarak nedeni bilinmemektedir.

Multiple Skleroz (MS) Nasıl Bir Hastalıktır?

Multiple Skleroz (MS) hastalığı santral sinir sisteminin kendi kendine saldırması sonucu beyindeki herhangi bir bölgede sinirlerin tahrip olmasıdır. Multiple Skleroz (MS) hastalığı beyinde tutulum gösterdiği yere göre vücutta değişik belirtilerle ortaya çıkmaktadır.

Bunu kısaca anlatacak olursak;

  • Göz sinirlerini tahribata uğratırsa görme yetisinde bozulma,
  • Kol sinirlerini tahribata uğratırsa ellerde ve kollarda güçsüzlük ve ilerleyen zamanlarda sakat kalmaya kadar ilerleyebilen bir hastalıktır.

Hastalar belirli ataklar geçirirler ve bu ataklar tedavi edilmez ve baskılanmazsa devamlı olarak ilerleme göstererek hastaların hayatlarında büyük sorunlara yol açar.

Multiple Skleroz (MS) hastalığının 20-40 yaş arasındaki genç bireylerde görülme sıklığının daha yüksek olduğunu söylemiştik.

Peki, Sizce Bu Yaşlarda Böylesine Bir Hastalık Sizlerin Başınıza Gelseydi Ne Hissederdiniz?

Bunu örnekler vererek sizlere anlatmak istiyorum.

Örneğin; 25 yaşında bir bireysiniz ve görme yetinizi günden güne kaybediyorsunuz ve belki de birkaç yıl içerisinde hayatınız boyunca hiç göremeyecek hale geleceksiniz.

Başka bir örnek ise, askersiniz mesleğinizi çok severek yapıyorsunuz fakat Multiple Skleroz (MS) tanısı koyulan bir birey olduktan sonra malulen emekli oluyorsunuz ve hayatınız tamamen değişiyor.

Bir başka örneğe bakacak olursak, en basitinden bir bireysiniz ve zamanla yürüme yetinizi kaybediyorsunuz yürüyemez hale geliyor ve bir tekerlekli sandalye ile hayatınıza devam ediyorsunuz.

Şimdi bu örneklerden yola çıkarak Multiple Skleroz (MS) hastalarıyla bir empati kuracak olursak aslında bu hastalığın ve sonuçlarının fiziksel ve mental yönden hiçte kolay olmadığını fark etmişsinizdir değil mi?

Multiple Skleroz (MS) hastalığı dünyada görülme sıklığı milyonda bir ve ülkemizde ise 0,4-1 olmak üzere değişmektedir. Böylesine düşük rakamların olması demek asla bu hastalığın başımıza gelmeyeceği anlamına gelmiyor.

Hepimiz Multiple Skleroz (MS) hastalığına aday bireyleriz.

Multiple Skleroz (MS) hastalığı ülkemiz ve dünya genelinde aslında pek bilinen ve duyulan bir hastalık değil. Aslında ben bu yazıma başlarken Multiple Skleroz (MS) hastalığının nasıl bir hastalık olduğunun düşünmenizi, araştırmanızı Multiple Skleroz (MS) hastaları ile empati kurmanızı amaçlayarak yola çıktım.

Okuyucuların çoğu internete kolay ulaşım sağlayabilen araştırma yapabilen kişiler ve sizlerden ricam Multiple Skleroz (MS) hastalığı nedir insan hayatına nasıl etki etmektedir araştırmanızdır.

Bir müddet sonra yeni bir yazımda sizlere Multiple Skleroz (MS) hastalığı hakkında ayrıntılı bir biçimde bahsedeceğim fakat şimdilik Multiple Skleroz (MS) hastalığı ve insan hayatına etkisini farkındalık yaratmakla çıktığım bu yolda bir süre sonra görüşmek dileğiyle.

Sağlıkla kalın.

Özkarabulut, A. H., Onur, H. N., & Yaşar, İ. (2018). Multiple Skleroz (MS) Hastalığı Öncesi ve Sonrası Beslenme Alışkanlıklarının Karşılaştırılması, Yeterli ve Dengeli Beslenmenin MS Ataklarına Olan Etkisinin İrdelenmesi. İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Dergisi, (6), 535-550.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.