Multiple Skleroz Hastalığının Belirtileri, Tanısı ve Tedavi Yöntemleri

0 1.959

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Multiple Skleroz enflamasyon, demiyelinizasyon ve akson hasarı ile ortaya çıkan bir santral sinir sistemi hastalığıdır. Yani vücudun bağışıklık sisteminin kendi sinir hücrelerini parçalaması ve saldırmasıdır. Genç yetişkin yaşta ortaya çıkan hastalık insan hayatını ciddi şekilde olumsuz etkilemektedir.

Bağışıklık sisteminin kendi hücrelerine saldırı ve savaş ilanının nedeni hala bilinmemektedir.

Multiple Skleroz Hastalığının Belirtileri

 • Ellerde ve bacaklarda(ekstremitelerde) güçsüzlük
 • Yorgunluk
 • Diplopi (çift görme)
 • Dizartri (Peltek konuşma)
 • Duyusal belirtiler
 • İdrar ve dışkılama bozuklukları
 • Lhermitte belirtisi (Boynun ani öne eğilmesi ile hastada kişide ortaya çıkan elektrik çarpma hissi ve ağrı sadece Multiple Skleroz hastalığına özgü bir bulgudur)

Bunlar başlıca belirtilerdir fakat Multiple Skleroz hastalığının belirtileri ve atakları kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bunun en büyük neden ise beyinde ortaya çıkan hücre hasarının nerede olduğuna bağlıdır. Yani görme alanı ile ilgili sinirler hasara uğradıysa görme bozuklukları ve atakları, kollarla ilgili sinirlerde hasar olduysa kollarda güçsüzlükler gibi vs. belirtiler her hastada belirti ve belirtinin şiddeti açısından farklılık göstermektedir.

Multiple Skleroz Hastalığının Tanısı Nasıl Konur?

Tanı yöntemleri arasında Multiple Skleroz hastalığının direkt olarak tanısını koymak günümüz şartlarında maalesef ki mümkün değil. Bu yüzden birçok tanı yönteminden yararlanılmakta ve ortak bulgular sonucunda tanı koyulmaktadır. Bu tanı yöntemleri ise şunlardır;

 • MR (Manyetik Rezonans Görüntüleme)
 • BOS (Beyin Omurilik Sıvısı) Sıvısı ile tanı
 • BT (Bilgisayarlı Tomografi)
 • Kan tetkikleri
 • Biyopsi

Bu tanı yöntemleri arasında MR ve BOS sonuçları birincil yol göstericilerdir. MR sonuçlarında hastada herhangi bir miyelinizasyon söz konusu ise ölü sinir hücrelerinin bulunduğu alan beyaz olarak görülmektedir. Bu alan ne kadar büyükse hasarda o kadar büyük demektir. Yani tek dileğimiz bu alnın en küçük seviyedeyken saptanmış olması ve tedaviye bir an önce başlanılmasıdır. Bir diğer önemli tanı yöntemi BOS tetkikinde ise OKB ve IGg değerlerine bakılmaktadır bu değerler Multiple Skleroz hastalığında direkt tanı koyulması için yeterli değildir fakat yol göstericidir.

Multiple Skleroz Hastalığında Tedavi Yöntemleri

Multiple Skleroz hastalığının tam olarak tedavisi mümkün değildir. Multiple Skleroz Hastalığında asıl amaç hastalığın ilerlemesini durdurmak, atak oluşumunu engellemek ve sıklıklarını azaltmak ve ortaya çıkan semptomları yönetmektir. Hasta bireylerde atakların ne zaman görüleceği ve sıklığı tahmin edilememektedir fakat tetikleyici faktörler mevcuttur.

Örneğin; stres atakları tetikleyebilir. Bu yüzden aslında bireyler kendilerinin doktorudur. Multiple Skleroz günümüzde halk arasında pek bilinmemekle birlikte insan hayatını ciddi şekilde olumsuz yönde etkileyen bir hastalıktır. Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi utmayalım ki her birimiz bir Multiple Skleroz hastalığı adayıyız ülkemizde ve dünyada çok düşük oranlarda görülüyor olması başımıza gelmeyecek anlamına gelmiyor.

Sağlıkla kalın.

Oz, HS; Oz F, (2019) The coping methods for stress of multiple sclerosis patients and the related psychiatric symptoms, J Psychiatric Nurs 2019;10(4):251-261

Efendi, H. 2018, Multipl Skleroz Tanı ve Tedavi Kılavuzu. https://www.noroloji.org.tr/TNDData/Uploads/files/MS_tan%C4%B1%20ve%20tedavi%202018.pdf

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.