Modern Dünyanın Sorunu: Zamansızlık Yaratmak

0 1.054

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Popüler kültür, hayatımızın her alanında seçimlerimizi etkileyen ve muhtemelen etkilemeye devam edecek olan baskın bir kültür. Bu kültürden kendinize izole etmeniz neredeyse bahis konusu dahi olamaz. Sürekli maruz kaldığımız her şey bu kültürün bir uzantısı.

Bu çok bilmiş modern çağın neredeyse el atmadığı hiçbir konu yok. Giyimden teknolojiye, teknolojiden insan tutumlarına ve politikalardan eğlence dünyasına…

Sizin yerinize bu denli yetkin karar merciinin olması, onun çalışkan olduğu gerçeğini elbette yadsınamaz hale getirir. Bize sunulan bu çalışkan ve her konuda neredeyse ulaşılması zor niteliklere sahip olan seküler insan modeli imrenilmeyecek gibi değil.

Ayrıca bu model olan insanın iyi olduğu bir konu daha var: “Zaman Yönetimi”.

Eminim bu kelime size tanıdık gelmiştir. Bireyselliği ve birey olmayı çok önemseyen bu çağın sloganlarından biri de “Zaman kıymetli ve onu en verimli şekilde kullan.” veya “Az zamanda çok iş.”  direktifleridir.

Hatta zamanı pazarlık konusu yapar, uzun vadeli faiz reklamları bu durumu iyi anlatır. Sizi kurulu saat haline getiren ve niceliği esas alan bu yarış ne yazık ki ruhunuzdan anlamaz. Zaman ve ruh kavramı edebi bir imge yaratma kaygısı değil elbette. Size yapacaklar listesi sunan bu çağın, zaman kavramı bizi özgürleştirmediği kesin. Aksine sürekli kaçırıyoruz. Hızlandıkça daha yavaş duyumsuyoruz zamanı.

Hiçbir şey yapmamanın lüksü, bir süreliğine hiç kimse olmanın keyfini vadetmiyor bu düzen.

Tüm ruh hallerini bir kenara bırakıp yapacaklarınıza odaklanmanızı istiyor hep. Nitekim bir noktada da çok haksız değil. İnsan yaşamdan alması gereken tüm payları alıp yine de devam edebilmeli. Hedefleri, hayalleri için yapacaklar listesi de olabilir pekâlâ. Ancak buradaki ince çizgi ruhunu kendinle almayı unutmamak. Bireyselliğimizde kaybolmadan, yani yaşamı bütünleştiren hiçbir şeyden ayrışmadan devam edebilmek. Kendine zaman yaratmak değil, zamansızlık yaratarak yaptığımız ve yapacağımız tüm işlerin niteliğine değiştirmek.

Bir süredir zaman yönetim problemi yaşayan biri olarak bu süreçte kendime olan kızgınlığımın tesellisi gibi görünse de bu yazı. Aslında hepimiz bazen hiçbir şey yapamadığımız ve üretemediğimiz süreçler yaşıyoruz. Bu da mevcut düzen içinde hemen yetersizlik duygusu yaratıyor. Yarışta sonuncu çıkmışsın gibi. Bu varlığımızı zaman üzerinde kurgulamamızdan kaynaklanır.

“Varlık Zamandır.” der Martin Heidegger.

Yapacağımız çok şey var, ulaşmak istediğimiz donanımlar için çalışmamız tabiki gerekecek.  Çünkü anlam yaratmaya çalıştığımız bu tek yaşam için Oruç Aruoba’nın dediği gibi “Yaşamın bir bekleme olacak ama beklemeden yaşayacaksın.” Zaman hem nitel hem de nicel bir kavram.

Umarım hepimiz kendimizi zamansızlığı yaratarak varlığımızla duyumsadığımız işler yaparız.

Bu yazı zamanla derdi olan herkese gelsin😊

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.