Modern Çağın Sağlık Sektörüne Nasıl Güvenebilirim? 

0 573

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Modern çağ, bu iki kelime yaşamımızı her geçen gün değiştiriyor. Teknolojinin ulaştığı muazzam boyut, geçmişin tüm yanlış kanılarına kafa tutarak durmaksızın ilerliyor. Bu hız ve liberalizm furyasıyla bireyselleşme hiç olmadığı kadar etkin bir şekilde kendini gösteriyor. TÜİK verilerindeki hane sayılılarımızın küçülmesi somut bir veri sadece. Ancak konunun soyut tarafı, buzdağının görünmeyen kısmı çok daha fazla.

Yaşam tarzlarımız, tutumlarımız, düşünce şeklimiz ne istediğimiz ve ne istemediğimiz tüm bunların sürekli direktif verildiği bu uyaranlar sisteminde “geç kalmışlık, eksiklik” hissinden kaçmak neredeyse imkânsız.

Bu hisle beraber insanlar düşünmeden sektörlere yatırımlar yapıyor ve ölçüyü kaçırabiliyor. Sağlık sektörü de bu kurbanlardan biri. Geçmişte topraklar, ürünler sömürülürdü, şimdi ise sektörler sömürülüyor. Sağlığın pazarlama dünyasına girmesi ilk kez bu çağın icadı değil elbette. Geçmişte de sağlık ihmal edilebilir, yanlış kişilerin tekelinde olabilirdi ancak şimdi kitlesel etki alanı söz konusu. Hal böyle olunca durum daha da ciddileşiyor. Yanlış verilen diyetlerden bilinçsiz yapılan spora, güzellik salonu mağduriyetlerinden merdiven altı alternatif tıpa diye uzayıp gidiyor liste.

Sağlık Sektöründen Akılcı Faydalanmanın Yolu Nedir?

Bu soru ve buna benzer bir sürü soru sorulabilir. Zira sağlık sektöründe güvenli hizmetin tek bir anahtarı yok. Sağlık hizmeti almak istediğiniz yerde dikkat edilmesi gerekenler var. Bunlar;

  • yetkin kişi veya kişilerin olması,
  • yetkin(yasal) bir yer olması,
  • sağlık hizmet alanlarının tam teşekküllü olup olmadığını anlamak için ilgili yer hakkında temel düzeyde yönetmelikleri ve mevzuatları incelemek,
  • Daha önceden hizmet alan kişilerden bilgiler edinmek,
  • Eleştirel düşünceyle gözlemler yapmak,
  • Hekim dışı bir yerde herhangi bir sağlık hizmeti alınacaksa önce hekimine danışmaktır.

Bu saydıklarım sağlık hizmet almaya karar verirken göz önünde tutacağımız kriterler ancak sağlık hizmeti aldığımız sürecin de bir o kadar kritik olduğunu unutmamak gerek. Zira hepimiz birbirimizden farklıyız. Bu nedenle benzer tedaviler benzer etkilere yol açmayabiliyor. Kendinizi tanımanız ve etkenin üzerinizdeki etkiyi iyi takip etmeniz gerekir. Nihayetinde tüm bu kriterleri göz önünde bulundursanız bile sağlığı korumanın ve geliştirmenin en önemli yolu kendi bedeninizi tanımak ve ihtiyaçlarını doğru karşılamak olduğunu bilmeliyiz. Çünkü beden ihmal edilen hiçbir şeyi unutmaz.

Son olarak değinmek istediğim konu, Sağlık sektöründeki çarpıklaşmayı, usulsüzlükleri önüne geçmemiz gerektiği. Duyarlılığın gücü tamda burada devreye giriyor. İnsanların bu konuda umursamaz olmadan gördüklerini ilgili mercilere yazılı bildirmeleri mühim bir konu. Maalesef insanlar İl ve ilçe sağlık müdürlüklerine bildirdikleri şikayetlerin dikkate alınmadığını düşünebiliyor ancak durum böyle değil. Muzdarip olunan ve sorun teşkil etme ihtimali olsun ya da olmasın bildirimlerde kişilerin gizlilikleri gözeterek dikkate alındığını bilmenizi isterim. Bu tür durumlar göz ardı edilemez ve hassas konular.

Sürekli dönüşen ve artık dijital dönüşen sağlık sektörü için bireylerin bütüncül, önceliklendirmiş ve elektif bir yaklaşıma ihtiyacı var. Yoksa her gördüğümüzün bir ihtiyaç, her ihtiyacımızın bir yanılsama olduğunu düşünürüz. Bu bağlamda muhakeme yetimizi çağın hızına kaptırmamak anlamlı bir yol.

Seneca’nın da dediği gibi “Sağlık bir beden işi değil, bir kafa işidir.”

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.