Milli Sporcularımızın Başarılı Olmasını Sağlayan Bedensel Kinestetik Zekâ Hakkında Bilmeniz Gerekenler

0 7.157

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bedensel / Kinestetik Zekâ, bireyin vücudunu hassasiyet ve beceri ile kullanmasıdır. “Bedensel harekete bağlı zekâ” olarak da adlandırabiliriz.

Bedensel/Kinestetik zekâ, bedeni iyi kullanmayı, bedensel hareketleri çözümlemeyi bilmeyi ve beden ile zihnin bağının güçlü olmasını gerektirir. Bu tanımlamaları düşündüğümüzde aklımıza futbol, voleybol, basketbol, atletizm veya dans gibi atletik yapıda olan insanlar gelmesi olağandır, fakat bu zekâ boyutuna hemşire, doktor, pilot veya sinema sanatçıları gibi ince motor kontrolleri olan meslek gruplarını da eklemeliyiz.

Aynı zamanda jest ve mimikleriyle veya beden dilleriyle kendini ifade eden insanlar ve meslek grupları da yine bu zekâ boyutundan oldukça faydalanır.

Bütün zekâ boyutları her bireyde farklı olmakla birlikte mevcuttur ve herkes bu zekâ boyutlarını kullanır. Ayrıca Amerikan psikolog Gardner’a göre zekâ öğretilebilir ve belli bir düzeye kadar geliştirilebilir. Bu konuya örnek niteliğinde olabilecek ve olimpiyatlarda okçuluk dalında ülkemizi temsil eden Mete Gazoz’dan bahsedebiliriz.

Türk Olimpik Okçu: Mete GAZOZ

Kısaca kendisinden bahsedelim: 1999 yılında doğdu. Babası, eski millî okçu Metin Gazoz, annesi İstanbul Okçuluk Kulübü başkanı Meral Gazoz’dur. Mete Gazoz okçuluğa 2010 yılında başladı. Yüzme, basketbol, resim ve piyano ile ilgilenerek okçuluk ile ilgili becerilerini geliştirdi.

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandıran milli okçu Mete Gazoz, bir YouTube videosunda, sınavlardan aldığı en yüksek notun 243 olduğunu söylüyor. Videonun tamamına aşağıdan izleyebilirsiniz.

Mete Gazoz’un puanına bakıldığında başarısının yanında çok sönük kalıyor gibi gözükse de bu bizim zekâyı girdiğimiz sınavlarla ya da sadece sözel-sayısal zekâ boyutlarıyla ele almamızdan kaynaklanıyor. Bu eğilimimiz de içinde bulunduğumuz eğitim sistemi ile oldukça alakalı diyebiliriz.

Büyük gururumuz Mete Gazoz, bedensel/Kinestetik zekâ boyutuna sahip olmasının yanı sıra bunun üzerine çalışarak daha da geliştirmiş ve şimdi bulunduğumuz durumda ülkemize olimpiyatlarda altın madalyayı getirmiştir.

Mete Gazoz’un bize hissettirdiği gibi Filenin Sultanları da Avrupa Şampiyonasına namağlup yarı finale kadar geldi. Bu gurur sporun ve başarının ortak bir sevince sürüklediğini ve umutlandırdığını bir kere daha hatırlattı.

İlişkili Diğer İçerikler

Ülkemizin yaşadığı zor zamanlarda da bizlere umut ışığı yakmalarının değerini de kelimelerle anlatamayacak olsak da hepimizin hissettiği bu duyguyu tekrar size de anımsatmak istedim. Ve umuyorum ki geride kalan günleri tekrar yaşamayalım.

A Milli Kadın Voleybol Takımımız Yol Gösteriyor

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda çeyrek finalde mücadele eden ve turnuvayı 5. sırada tamamlayan ve şu an Avrupa Şampiyonasında yarı finale kadar yükselen A Milli Kadın Voleybol Takımımız, bizlere bu yolda aslında o kadar çok şey öğretti ve bizleri o kadar güzel kenetledi ki; umutlarımız, dikkatimiz, duamız da hep onlarlaydı. Bu başarı da hiç şüphesiz müthiş zekânın, koordinasyonun, çalışmanın ve emeğin ekmeğiydi.

Gerçekten çok başarılılar, gönüllerin kazananı belli olsa da şampiyona devam ediyor ve bütün kalbimizle tek yürek olarak orada olacağımızdan eminim.

Oyuncular katıldıkları bir röportajda çok yorulduklarını, yoğun bir tempoyla çalıştıklarını da belirtiyorlar. Burada da yine zekâmız ile ilgili farkındalığımızın önemini ve bunun sonucunda geliştirmek için de yine çaba harcamamız gerektiğini görmeliyiz. Zaten Çoklu zekâ teorisinin savunmuş olduğu en önemli nokta, zekânın sabit olmadığı çoğul bir olay olduğudur. Bundan dolayı kişilerin göreceli bir şekilde sahip olduğu tüm zekâ alanlarını geliştirebilme yeteneklerine sahip olduğunu savunmaktadır.

Özellikle çocuklar açısından hangi zekâ boyutuna sahip olduğunu bilmek ve onun bu alanda daha çok gelişmesi için girişimler yapmak oldukça önemlidir. Bu anlamda çocukları veya kendimizi fark edebilmek için bahsettiğimiz zekâ boyutunun özelliklerine bir bakalım.

Bedensel / Kinestetik Zekâ Belirtileri

  • İletişim esnasında ve kendilerini ifade ederken, jest ve mimiklerini çok sık kullanırlar.
  • Dans, jimnastik, atletizm ve diğer bedensel sporlarda oldukça başarılıdırlar/başarılı olma eğilimindedirler.
  • Bedenlerine hâkim olmaları sebebiyle, her türlü bedensel faaliyette oldukça hareketli ve atik olurlar.
  • Bu zekâ boyutuna sahip olan kişiler için en iyi öğrenme biçimi deneyimleyerek öğrenmedir. Yani, görerek ya da duyarak değil, tecrübe ederek öğrenirler.
  • Ellerini kullandıkları; resim, heykel, oyun hamuru gibi ince detaylar ve motor beceriler gerektiren faaliyetlerde oldukça başarılıdırlar.
  • Vücut kullanımının çok önemli olduğu, tiyatro gibi alanlarda iyidirler.
  • Bedensel açıdan çok dengelidirler ve akrobatik hareketlerde başarı sağlarlar.
  • Denge duyguları aşırı gelişmiş olduğundan, el-göz uyumu gerektiren oyunlarda beceriklidirler.
  • İletişim kurarken, etraflarındaki insanlara dokunma ve temas etme eğilimindedirler.

Yazımı sonlandırırken, bizlere örnek olan, umut olan, ülkemizi temsil eden, temsil etmek için çalışan bütün sporcularımıza teşekkür ve şükranlarımı bütün kalbimle sunuyorum.

Nacar, G. (2020). Bedensel Zekâ İle Drama Arasındaki İlişki . The Journal Of Limitless Education And Research , 5 (2) , 182-193 . DOI: 10.29250/sead.752402

Güllü, M. & Tekin, M. (2009). Spor Lisesi Öğrencileri İle Genel Lise Öğrencilerinin Çoklu Zekâ Alanlarının Karşılaştırılması . Beden Eğitimi Ve Spor Bilimleri Dergisi , 3 (3) , 247-258

Şentürk, B. & Yazıcı, A. G. (2020). Sporcuların Çoklu Zekâ Düzeylerinin Farklı Değişkenler Açısından İncelenmesi: Ordu İli Örneği . Uluslararası Egzersiz Psikolojisi Dergisi , 2 (1) , 36-48 .

Görücü, A. (2007). İlköğretim 7. sınıf beden eğitimi derslerinde iş birliğine dayalı öğrenim destekli çoklu zekâ kuramı uygulamalarının öğrencilerin performans, tutum ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisi. http://acikerisimarsiv.selcuk.edu.tr:8080/xmlui/handle/123456789/9341 

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.