Metaverse İnsanlığı Nasıl Etkileyecek?

1 2.515

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Merhaba sevgili okuyucu,

Bu yazı Metaverse ve üzerimizde oluşturacağı etkiler hakkında düşünmek için davettir.

Meta: Öte, Verse (Universe): Evren olarak açılımı olan Metaverse ‘’öteki evren’’ anlamına geliyor. Birçok avantaja ve yeniliğe ev sahipliği olan heyecan verici bir platform olan Metaverse’ün her güzel şey gibi fazlalığının insanlığın psikolojisini ve gerçek dünyamızı nasıl etkileyeceği hakkında haklı bir endişe duyuyorum.

Öteki evrende var oldukça bu evrendeki bize neler olacak hiç düşündünüz mü?

Teknolojinin gelişmesiyle bizlere yeni fırsatlar yaratmasının sonuna kadar destekçisi olsam da bu günlerde tam olarak bir ayrımın eşiğindeyiz. Sosyal medya ve sanal oyunlar ile ortaya çıkmaya başlayan ‘’gerçek hayattan kopmak’’ şimdi daha derinlere inmek için kapılarını aralıyor.

Benliğimiz bedenimizle var olur. İlk önce bedenimizi algılar ve kendi benliğimizi inşaa ederiz. Bu sebepten sosyal medyanın hayatımıza işlemesiyle kendi benliğimizi bu platformlarda ‘’istediğimiz şekillere dönüştürme olanağını sağladık. Estetik ameliyatlar, filtreli fotoğraflar, A+ sınıfı bir düzeyde görülmek için markalara ve mekanlara para yatırmak… Çünkü benliğimiz bedenimizin değişimiyle evrilmeye yatkındır ve sosyal medya bunu en kolay yoldan bizlere sunar.

Metaverse, dijital ve fiziksel dünyanın birleştiği bir platform hatta internetin geleceği olarak görülüyor. İnsanlığın yeniye ve bilinmeze karşı korkusu belki bizi bu kadar şüpheci yapıyor olabilir. Ama 3 boyutlu bir yeni evrene girme fikri çoğu insanı şimdiki dünyamızdan tamamen soyutlanmasına sebep olabilir.

Innovation, entrepreneurship and building the metaverse | Waterloo News | University of Waterloo

Peki, Bu Soyutlama Nasıl Olabilir?

Bizlere büyük bir çeşitlilikte avatar oluşturma olanağı sağlayan Metaverse, insanların kendini bedenleri yerine avatarlarıyla bir yaşam sürdürmek istemelerine sebep olabilir.

Yatırımlarını Metaverse içindeki arsalarda yapan insanlar için dünyamız için çalışma istekleri kaybolabilir.

Bunları düşünürken ‘’herkesin sanal bir dünyanın içinde kaybolmuş sessiz bir dünyaya dönüşümü ‘’distopyasının zihnimizde canlanmasının önüne geçemiyoruz. Öteki evrenin bağımlılık sıralamasında en başı çekeceği ise bir gerçek.

Yeni evrenimiz için oluşturulmuş 5 maddelik yasalara göz atalım.

Metaverse Yasaları

YASA 1

Bir Metaverse mümkün olan her yerde ve her şekilde merkeziyetçilikten uzak bir anlayışla özgürlük sunmalıdır.

YASA 2

Bir Metaverse, kendi bünyesinde oluşan varlıkların/ zenginliklerin paylaştırılması yoluyla her kullanıcısı için evrensel gelir yaratmayı hedefler.

YASA 3

Bir Metaverse, kendi politikasını, kullanıcılarından oluşan konseyler ve kurullar aracılığıyla kontrol edilmesine olanak tanıyarak, mevcut tüm sosyal sistemini demokratize etmelidir.

YASA 4

Metaverse, her şeyin bir dijital varlık/ değer olabileceği, satılabileceği ve ticari faaliyetlerde kullanılarak döngüsel ekonomiye dayanmalıdır.

YASA 5

Bir Metaverse yukarıda verilen tüm kanunları sanal bir evren/ dünya için ve fiziksel dünyaya da bir köprü olacak şekilde uygulanmalıdır.

Yasaların içeriğine baktığımızda dikkat etmemiz gereken en önemli unsurun ‘’özgürlük’’ olduğunu düşünüyorum. Gerçek hayatta o kadar fazla kısıtlanmış hisseden insan var ki bir sanal dünyanın sınırsız özgürlüğüne kendini kaptırması kadar doğal bir şey olmayacak. Beynimiz ise kısa bir süre içinde bu yeni ortama alışıp ve bağımlılık etkileri gösterecek. İnsanlar bu noktada ikiye ayrılacaklar. Kendini biraz olsa bile geriye çekmek için çaba sarf edenler ve tamamen kendilerini kaptıranlar. Bunu ‘’sosyal medya detoksu’’ olayına benzetebiliriz. Zihnimizi yorar ve zamanımızı o kadar çalar ki yararlı olduğu noktalar zararlarının çok gerisinde kalır ve bunu önlemek için çoğu kez başarısız denemelerimiz olur.

Yazının gidişatı olumsuz yönde olsa da hayatımızda sağlayacağı faydaları reddetmek tabii ki imkânsız. İnternetin geleceği olan bu platform aşırı heyecan verici. Benim endişelendiğim nokta bu heyecan vericilik uğruna kendi bedenimiz ve dünyamızı terk etmemizin nelere yol açacağı… Ne kadar ismine avatar desek bile o sanal dünyada bir nevi insan ötesi bir varlığa dönüşeceğimizi çeşitli bilim insanları destekliyor.

Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Yorumlarda fikirlerinizi okumak için sabırsızlanıyorum. 🙂

Sağlık teknolojileri ilginizi çekiyorsa profilime abone olup yeni yazılarımdan hemen haberdar olabilirsiniz.

Sağlık ve bilimle kalın…

Türk, G. D., Bayrakcı, S., & Akçay, E. (2022). Metaverse ve Benlik Sunumu. Turkish Online Journal Of Design Art And Communication, 12(2), 316-333.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

1 yorum
  1. Dilara diyor

    Harika olmuş 😍

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.