Meryem Ana Otunun Kadın Sağlığına Faydaları

0 2.849

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Dünyada ve ülkemizde geleneksel uygulamalar yaygın olarak kullanılmakta ve hala günümüzde sürmektedir. Anadolu barındırdığı pek çok uygarlık ve kültüre sahip olması nedeniyle zengin bir geleneksel tıp kültürüne sahiptir. Özellikle doğum anıyla ilgili bilinmezlikler ve duyumlar kadınların bu süreci daha hızlı ve kolay geçirebilmek için geleneksel yöntemlere başvurmalarına neden olmaktadır.

Meryem Ana Otu bir diğer adıyla Fatma Ana Eli birçok kültür de doğurganlığı temsil etmektedir. Bu faydalı bitki bir ilaç değil ve ilaç niyetine kullanılmamalıdır.

Görünüm olarak kapalı yumru şeklinde olduğu için de bu isimle anılmıştır. Bu ot doğal Östrojen takviyesi olarak kullanılır. Yüksek östrojen içerdiğinden dolayı gebe kalmaya yardımcı olur.

Doğum zamanı gelen kadınlar için rahim ağzının rahat bir şekilde açılmasına yardımcı olarak daha rahat doğum geçirmeye yardımcı olmaktadır bu inanışa göre; doğuma girmeden önce otun su dolu bir kaba bırakılması gerekiyor. Ot açılmaya başladıkça annenin rahminin de açılacağı düşünülüyor ve doğumun hızlı bir şekilde gerçekleşeceğine inanılıyor.

Doğum sonrasında ise kan akışını artırarak rahmin toparlanmasına yardımcı olur.

Fatma Ana Eli bitkisi Anadolu’da ve Dünya’da doğum eylemini kolaylaştırıcı etkisinden dolayı yaygın olarak kullanılmakta olan bir bitkidir ve geleneksel tıpta da kullanılmaktadır.

Koçak, Y. Ç., & Sevil, Ü. (2015). Kadın doğum kliniklerinde yatan hastalara kültürlerarası yaklaşım. Turkiye Klinikleri J Public Health Nurs-Special Topics, 1(3), 52-61.

Koyun A ve ark. Kadınların gebelik, doğum ve yenidoğan bakımına ilişkin geleneksel inanç ve uygulamaları. Aile ve Toplum Eğitim-Kültür ve Araştırma Dergisi 2010;11(6):57-64.

Koçak YÇ, Can HÖ, Soğukpınar N. Geleneksel doğum uygulamaları ve doğum yardımcıları. e-Journal of New World Sciences Academy 2010;5(4):1-6.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.