Menopozun Semptomlarını Azaltmak İçin Yogayı Tercih Edin

0 87

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kadınların hayatında yeni bir dönemin başlangıcı olan menopoz;

 • Ani sıcak basması,
 • Gece terlemeleri,
 • Depresyon vb. belirtilerle hepimizi korkutsa da hayatımızda ergenlik gibi bazı dönemlerden geçtiğimizi ve menopozunda bunlardan biri olduğunu bilerek hareket etmemiz bizi rahatlatacaktır.

Menopoz kadınlığın, cinselliğin sonu değildir.

Hayatınızda ruhunuzun, aklınızın, bakış açılarınızın, hormonlarınızın ve beden sağlığınızın değişime uğradığı olgunluk dönemine geçiş bir adapte olma süreci diyebiliriz.

Bu süreci hastalığa benzeterek değil de kabul ederek ve değişime uyum sağlayarak ruhumuza, bedenimize yararlı alışkanlıklar edinerek keyifli ve sağlıklı bir şekilde geçirebiliriz.

Menopoz semptomlarına uyum sürecimizde aşağıdakileri uygulayarak başlangıç yapabiliriz;

 • Yaşam tarzındaki değişim
 • Düzenli egzersiz
 • Diyet
 • Yoga, tedavi edici masaj ve diğer stres azaltıcı önlemler.

Yoga Yapmak Menopoz Sürecinde Size Destek Olur.

Yaşam felsefesi olan yoga fiziksel, zihinsel , ruhsal ve ahlaki alanlarımızı etkilemektedir.

İlişkili Diğer İçerikler

Yogik yaşam tarzı ise bireylerin bedenini, zihnini ve günlük yaşam tarzını iyileştirmeyi amaçlayan bir yaşama biçimidir. Son birkaç yıldan beri yoga, tüm dünyaya yayılmış ve insanların menopoz dahil çeşitli sağlık durumlarıyla başa çıkmak için kullanılmıştır.

En sık uygulanan Yoga uygulamaları, duruşlar (asana), kontrollü nefes alma (pranayama) ve meditasyondur (dhyana).

Asana, sabit bir duruş olarak tanımlanmaktadır ve daha iyi fiziksel, zihinsel sağlık elde etmek için uygulanmaktadır. 84 tane asana bulunmaktadır ve her birinin özel bir adı, özel formu, farklı bir performans şekli vardır. Böylece farklı çalışmalarda seçilmekte olan duruşlar menopoz semptomlarının iyileştirmesine dayanmaktadır. Bu duruşların doğası ve buna bağlı daha derin ve daha yavaş nefes alma modelleri, bir kadının oksijen tüketimini fizyolojik olarak azaltırken kan basıncını ve kalp atış hızını dengelemektedir.

Pranayama, nefes kontrolü anlamına gelmektedir ve pranayama çok çeşitli stres bozukluklarının tedavisinde faydalı olmaktadır. Pranayama güçlü irade, istikrarlı zihin ve sağlam yargılarımızı geliştirir. Ayrıca akciğerleri güçlendirir, işlevlerini iyileştirir ve akciğer gücünü arttırır. Vücudun savunma mekanizmasını geliştirir, zihni rahatlatarak olumlu düşünceyi aşılar.

Meditasyon, bilincin kendisine baktığı ve etki ettiği bir süreçtir. Meditasyonda amacımız zihne yardımcı olmak ve iç gözlem uygulamaktır. Meditasyon özellikle   dinlenmeden önceki akşam yapılırsa plazma melatonin seviyesi ve uyku kalitesi artmış olacaktır.

Menopoz Semptomlarında Yoganın Etkileri

 • Sıcak basmaları ve gece terlemelerini iyileştirebilmektedir.
 • Dikkat ve konsantrasyonu geliştirebilmektedir.
 • Uzak hafızayı ve zihinsel dengeyi geliştirebilmektedir.
 • Anksiyete ve depresyonu azaltabilmektedir.
 • Menopoza Hazırlık (Perimenopoz) Döneminde algılanan stresi azaltmada fiziksel aktiviteye kıyasla daha iyi sonuç alınmaktadır.
 • Menopozla birlikte artmakta olan kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaktadır.
 • Melotonini artırır ve uyku kalitesini iyileştirerek menopoz sonrası kadınlardaki uykusuzluk ve uyku bozukluğu semptomlarını da iyileştirir.
 • Benlik saygısını arttırmada etkilidir.

Bilimsel veriler ışığında elde edilen sonuçlara göre menopoz semptomlarını azaltmada yoganın oldukça etkili ve kullanılabilir olduğu gösterilmektedir. Menopoz çağındaki tüm kadınlara da tavsiye edilmektedir.

Menopoza özel bir sıkıntınız olsun veya olmasın yogayı, uygun bir rehber ile düzenli uygularsanız duygusal, zihinsel ve fiziksel sıkıntılar yaşayabileceğiniz bu dönemde size iyi gelecektir. Yogayı bir hobiniz haline getirip hem semptomlarınızdan kurtulabilir hem de eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Vazeve, N, Joshi, S. (2010). Yoga ve Menopoz Geçişi. Journal of Mid-Life Health. Retrieved from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3122509/

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.