Meme Kanseriyle Mücadelede İlk Adım: Kendi Kendine Meme Muayenesi (KKMM)

0 701

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Kanser son yıllarda görülme sıklığı giderek artan bir hastalık durumundadır. Bu artışın önemli nedenlerinden biri de gelişen dünyada daha fazla kanserojen madde ve daha fazla stresöre (stres yaratan olaylar, durumlar) maruz kalmak olarak belirtilebilir.

Meme kanseri akciğer kanserinden sonra görülme sıklığı olarak ikinci sırada yer almakta olup, kansere bağlı en sık ölüm nedenidir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, gelişmiş ülke kadınlarında meme kanserinin görülme sıklığının arttığı ve 2018 yılında yaklaşık 627,000 kadının meme kanserinden öldüğü varsayılmaktadır.

Meme kanserinin özellikle kadınların sağlığı/yaşamı açısından taşıdığı risk açısından erken tanı çalışmalarının önemi şüphesizdir. Meme kanserinde erken tanı çalışmalarından en önemlilerinden belki de en önemlisi KENDİ KENDİNE MEME MUYENESİ (KKMM) olarak adlandırılan herkesin kolaylıkla zorlanmadan yapabileceği bir yöntemdir.

Kendi Kendine Meme Muayenesi (KKMM) Nedir?

 KKMM her kadının kolayca uygulayabileceği bir yöntemdir. Bu yöntemdeki asıl amaç her kadının erken yaşlarda kendi meme dokusu ve çevresini tanıyarak bu bölgede meydana gelebilecek değişiklikleri tespit edebilmesi için düzenli aralıklarla aynı yöntemle memelerini ve çevresini muayene etmesidir. Bu yöntem meme kanserinin erken teşhisi ya da kanser varlığını tespit etmek için geliştirilmiş bir muayene yöntemidir.

Her Kadın Kendi Kendine Meme Muayenesi Yapabilir mi?

EVET. Herhangi bir fiziksel engeli olmayan her kadın kolaylıkla KKMM yapabilir.

KKMM Yapmak İçin En Uygun Zaman Nedir?

  • 20 yaşından itibaren her kadının kendi kendine meme muayenesi yapması önerilir
  • Adet gören kadınlar adet bitiminden sonraki 1 hafta içinde,
  • Adet göremeyen ya da menopozdaki kadınlar her ayın belirli bir günü (ayın 11’i, 20’si, 5’i gibi),
  • Emziren kadınlar emzirmeyi takiben, göğüslerdeki süt boşaldıktan sonra,
  • Gebelikten korunma hapı kullanan kadınlar her yeni ilaç kutusuna başlamadan önceki gün kendi kendine meme muayenesi yapmalıdırlar

Kendi Kendine Meme Muayenesi Nasıl Yapılır?

Ayna karşısında ayakta, yatarken veya duşta yapılabilir.

Belden üst bölüm tamamen soyunuk olarak ayna karşısına geçilir. Gözlemlenecek bölgenin yeterince iyi izlenebilmesi için yeterli ışık olmalıdır.

Muayenenin 2 bölümü vardır: Gözle inceleme ve elle muayene

AYNA KARŞISINDA GÖZLE İNCELEME

Ayna karşısında yapılmalıdır.

Memenin kendisi ve meme başları, koltuk altları ve meme altı bölgeleri incelenmelidir

1. Her iki kolunuz serbestçe yanlarda, omuzlar dik olacak şekilde ayna karşısına geçiniz. Önden ve her yanlarda, her iki yana dönerek memelerin büyüklüğüne, simetrisine, derinin rengine, şekline, meme başlarına, meme altı bölgelere, koltukaltlarına bakın, iki meme aynı büyüklükte olmayabilir. Bu normal bir bulgudur.

2. Aynı gözlemi kollarınızı yukarı kaldırdıktan sonra veya her iki kolunuz başınızın arkasındayken tekrarlayın. Koltuk altlarında kabarıklık olup olmadığına dikkat edilmelidir.

3. Ellerinizi belinize, leğen kemiklerinin üzerine kuvvetle bastırın. Omuzlarınızı hafifçe çıkararak öne doğru eğilin. Önden ve her iki yandan göğüslerinize bakın. Deride, çekinti, çökme olup olmadığına dikkat edin.

Meme derisinde çekinti, deride portakal kabuğu görünümü, kızarıklık; memelerden birinde büyüme, meme başlarında çökme ve kepekli lezyonlar olup olmadığına dikkat edin. Herhangi bir farklı bulguda sağlık kuruluşuna bağlantı kurun.

Meme başlarında tekrarlayan, inatçı, deri değişiklikleriyle birlikte olan yanma ve acımalar kanserin çok erken habercisi (Paget hastalığı) olabilir.

AYNA KARŞISINDA ELLE MUAYENE

Yatarken, duşta, ayna karşısında yapılabilir.

Muayene edilecek olan bölgeler: Memenin kendisi ve meme başları, koltukaltları ve meme altı bölgeleridir.

Elinizin üç orta parmağının yastık bölümleriyle, küçük dairesel hareketler çizerek baskı şiddetini hafiften kuvvetliye doğru artırarak muayeneye başlayın. Sağ meme için sol, sol meme için sağ elinizi kullanınız. Göğsünüzün tümünü yoklayarak muayene edin. Aynı muayeneleri diğer göğsünüzde tekrarlayın. Parmaklarınıza vücut losyonu veya sabun sürerek kayganlığı artırarak, daha rahat muayene edebilirsiniz.

Köprücük kemiğinin altından başlayarak, tüm meme bölgesini muayene edin. Elinizi kaldırmadan kaydırarak birbirine paralel dikey çizgiler çizerek veya köprücük kemiğinin altından başlayarak saat ibresi yönünde giderek iç içe geçen daireler çizerek veya meme başında sonlanan oklar şeklinde tüm memenizi muayene edin. Elinizin başparmak ve işaret parmakları arasında meme başını hafifçe sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edin.

Yatarken Elle Muayene

En rahat muayene şeklidir. Sırtüstü yatarak yapılabilir.

Muayene edilecek olan bölgeler: Memenin kendisi ve meme başları, koltukaltları ve meme altı bölgeleridir.

Muayene edeceğiniz taraftaki omuz altına küçük bir yastık veya katlanmış bir havlu yerleştirin. Aynı taraftaki kolunuzu başınızın üstüne koyun. Diğer elinizin 3 orta parmağının yastık bölümleriyle dairesel hareketler çizerek ve baskı şiddetini hafiften kuvvetliye doğru artırarak muayeneye başlayın. Kolunuzu yana koyun, diğer elinizle koltukaltı bölgesini muayene edin. Diğer elinizin baş ve işaret parmakları arasında meme başını sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edin. Aynı muayeneleri diğer göğsünüzde tekrarlayın.

Ayakta, Otururken, Duşta Elle Muayene

Muayene edilecek olan bölgeler: Memenin kendisi ve meme başları, koltukaltları ve meme altı bölgeleridir. Meme muayenesi yapılacak taraftaki kolunuzu başın üstüne veya arkasına koyun. Diğer elinizin 3 orta parmağının yastık bölümleriyle dairesel hareketler çizerek ve baskı şiddetini hafiften kuvvetliye doğru artırarak muayeneye başlayın. Koltukaltı bölgesini muayene edin. Diğer elinizin baş ve işaret parmakları arasında meme başını hafifçe sıkarak akıntı olup olmadığını kontrol edin. Aynı muayeneleri diğer göğsünüzde tekrarlayın.

Meme sağlığı ve KKMM hakkında daha detaylı bilgi için https://memeder.org sitesini ziyaret edebilirsiniz. Sağlıklı günler 😊

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.