Meme Kanserinin Yayılmasını Engelleyici Tedaviler Var Mı?

0 946

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Meme kanserinin ülkemizde ve dünyada görülme sıklığı giderek artmaktadır. En sık görülen kanserler kategorisinde yer alması ve hem kadın hem erkek için ciddi riskler yaratan bu durumundan dolayı meme kanseri üzerinde çeşitli tedavi seçenekleri geliştirilmeye çalışııyor.

Meme kanseri ile ilgili geçenlerde bir araştırma ile karşılaştım. Karşılaştığım araştırmada meme kanserinin beyne yayılmasının çok yaygın olarak görüldüğünü ve bu durumu engellemeye yönelik çalışmalar yapıldığı ilgimi çekmişti. Ben de sizlere bu konuda öğrendiklerimi aktarmak istiyorum.

Meme Kanserinin Yayılma Durumunu Ne Belirler?

Meme kanserinin yayılma durumu kanserin tutulumu, türü ve evresi gibi pek çok değişkenle bağlantılıdır.

Meme kanserindeki son dönem araştırmaları ise meme kanserinin beyne yayılması üzerine odaklanmaktadır. Bu çalışmalarda da buna yayılmayı durdurucu etki gösteren inhibitörler kullanılmış ve birinde olumlu sonuçlar alınmaya başlanmıştır.

Meme Kanserinin Yayılmasını Durduran İnhibitör: PARP İNHİBİTÖRÜ

Araştırmalarda tümörlerin yayılırken kendilerini tamir etme durumunu engellemek için PARP inhibitörleri denen bir inhibitör kullanılmış ve tümörlerin tamir olmayıp öldüğü görülmüştür.

Bu konuda çalışmada yer alan Profesör Leonie Young beyne yayılmış ikincil meme kanserlerine yönelik çalışmalara yoğunlaşılması gerektiğini ifade etmektedir.

Araştırmanın yazarı ise bu çalışmanın beyin metastazında DNA yollarının güvenlik açıklarını tespit etmek üzerine odaklandığını ve bunun çok önemli olduğunu ifade etmiştir.

Bilimin bu konuda hızlı ilerleme göstermesini diliyorum.

Meme kanserine dair detaylı bilgiyi saglikasistani.net platformundan edinebilirsiniz.

A New Way to Target Secondary Breast Cancer That Has Spread to the Brain. (2022, January 29). neurosciencenews.com: https://neurosciencenews.com/breast-cancer-brain-19983/ adresinden alındı

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.