Meme Kanserinin 8 Belirtisi

0 3.013

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Meme kanseri, meme dokusunda oluşan anormal hücrelerin büyümesi ve yayılımı sonucu oluşan bir kanser türüdür.

Meme kanseri belirtiler, meme kanserinin erken aşamalarında daha sık görülür ve daha kolay tedavi edilebilir. Ancak, meme kanserinin ilerlemiş aşamalarında belirtiler daha az belirgindir ve daha zor tedavi edilebilir.

Aşağıda, meme kanserinin 8 potansiyel belirtisini paylaşmaya çalışıyorum.

1. Meme dokusunda bir kitle bulunması

Çoğu zaman meme dokusunda ağrısız bir yumru, kabuk gibi bir şey hissedilebilir. Genellikle meme muayenesi veya duş sırasında rastgele fark edilir.

2. Meme dokusunda şişme

Meme dokusunda bir şişlik, şişme veya düzensizlik gibi bir değişiklik gösterir. Bu farklılık gözle görülebilir derecede olur ve simertik olarak farklılıkla bereber gelir.

3. Meme dokusunda kızarıklık veya kabarma

Meme dokusunda kızarıklık veya kabarma gibi bir değişiklik meydana gelebilir. Kızarıklık ciddi derecede önemlidir bazen enfeksiyonu da gösterebilir.

4. Meme dokusunda yara veya yara izi oluşumu

Meme dokusunda bir yara veya yara izi oluşabilir. Yaraların oluşması zaman alır. Çoğu kadın yara olmadan durumu fark eder ve tedavi arayışına girer.

5. Meme dokusunda değişen şekil veya pozisyon

Meme dokusunun şekli veya pozisyonu değişebilir. Bu şekil değişikliği kadınları çoğu zaman korkutur.

6. Meme dokusunda düzensiz sıvı salınımı

Meme dokusundan anormal bir sıvı salınımının olur. Meme ucundan bazen kan bazen süt bazen de farklı renklerde sıvılar gelerek kanserli dokunun yapıyı bozduğu anlaşılır.

7. Meme dokusunda ağrı veya rahatsızlık.

Meme dokusunda ağrı veya rahatsızlık hissi oluşur. Ağrılı kitle çok az görülmektedir fakat geç fark edilmiş kitlelerde kitlenin meme dokusuna basıncından dolayı ağrı hissedilebilir.

8. Meme dokusunda kızarıklık veya tahriş

Meme dokusunda kızarıklık veya tahriş gibi bir değişiklik gösterir. Bazen enfeksiyon nedeni olabileceği gibi lenflerdeki farklılaşma ile kendini gösterebilmektedir.

Bu belirtilerin hepsi, meme kanserinin belirtisi olabilir ancak aynı zamanda başka bir sağlık sorunu için de geçerli olabilir. Bu nedenle, bu belirtilerin hepsi olmasa bile, bir doktora görünmeniz tavsiye ederiz.

Symptoms of Breast Cancer: What You Need to Know” by the American Cancer Society (https://www.cancer.org/content/dam/cancer-org/cancer-control/en/booklets-flyers/symptoms-of-breast-cancer.pdf)

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.