Meme Kanseri Tanısı Konduktan Sonra Kendinizi Sevmenizi Sağlayacak 7 Öneri

0 2.523

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Meme kanseri tanısı konduktan sonra kendinize kızabilir, hastalığı inkâr edebilir ve buna benzer birçok sizi yıpratan karmaşık duygular yaşayabilirsiniz. Bu süreçte kendinize, vücudunuza karşı yaşadığınız olumsuz duygu ve düşüncelere karşı koymak adına kendinizi sevmek faydalı olabilir.

Kendini sevmek dediğimde aklınıza sadece yüz maskesi ya da köpük banyosu gelmesin. Genelde kendine karşı iyi şeyler yapmak olarak algılanır.

Kendini sevmek, zihninizi, vücudunuzu ve ruhunuzu desteklemek, şefkatle selamlamaktır. Kendiniz hakkında düşündüğünüz olumsuzluklara ise meydan okumaktır.

Bu zor deneyiminizde ilerlerken kendinize karşı daha nazik olmanıza yardımcı olabilecek 7 öneriyi sizler için ele aldım.

1. Kendi değerinize inanın.

‘Sen değerlisin ve bunu kimse senden alamaz.’ Bu ifadeyi yazıp sürekli gördüğünüz bir yere koymak, bu gerçeği kendinize hatırlatmak için önemlidir. Çünkü kendinize olan güvenin temelini oluşturacaktır. Kendi değerinize ne kadar odaklanırsanız, zor durumlarda kendinize o kadar çok sevgi gösterebilirsiniz.

2. Vücudunuzun neler yaşadığını düşünün ve teşekkür edin.

Bu süreçte kemoterapi, radyoterapi, cerrahi tedavi görmüş veya görüyor olabilirsiniz. Yaşadıklarınızı 1 dakika durup düşünün ve vücudunuzun ne kadar güçlü olduğunu kabul edin. Vücudunuza bu zor zamanlarda her şeye rağmen kendini iyileştirmeye odakladığı için teşekkür edin. 1 dakikalık düşünme ve teşekkür, vücudunuza sevgi duymanıza yardımcı olabilir.

3. Vücudunuza sevgi dolu gözler ile bakmayı deneyin.

Meme kanseri sonrası pek çok kadın vücudu ile ilgili endişeler yaşıyor ve kusur olarak gördüğü bölgelere bakmaktan kaçınıyor. Vücudunuzun her noktasının güzel ve sevilmeye değer olduğunu düşünen gözler ile baksanız sizce nasıl olur? 

Vücudunuz yaşadığınız zorlukların izlerini taşıyor olabilir ancak aynı zamanda size iyileşme için olan gücünü gösteriyor.

4. Vücudunuz ile bağlantı kurmaya çalışın.

Yaşadıklarınız ile vücudunuzda değişimler olabilir ve eski görünümünüze özlem duyuyor olabilirsiniz. Ancak yeni halinizi kabullenmek, vücudunuz ile bağlantı kurmak için önemlidir. Bunu kolaylaştırmak adına yoga, sağlıklı beslenme gibi olumlu alışkanlıklar kazanabilirsiniz.

5. Sınırlarınızı koyun.

Çoğu insan sınır koymanın olumsuz bir şey olduğunu düşünüyor ancak kendini sevmek için aslında önemli bir noktadır. Sınırları koymak, enerjinizi korumanızı, sizi tatmin eden şeylere yönelmenizi ve zamanınızı iyi değerlendirmenizi sağlar.

6. Olumsuz düşüncelere meydan okuyun.

Bir şeyi hissettiğimizde veya düşündüğümüzde bunların hemen doğru olduğuna inanırız. Duygu ve düşüncelerinizi gerçek olarak kabul etmek yerine onları sorgulayın. Olumsuz düşüncelerinizi ne kadar çok sorgularsınız, kendinizi onlardan o kadar kolay ayırırsınız.

7. Kendinize şefkat mektupları yazın.

Gelecekte kendinizden ne duymak istediğinize odaklanın ve kalemi elinize alın, mektubu sanki çok sevdiğiniz birine yazıyor gibi yazmayı deneyin. Çünkü çoğumuz sevdiklerimize gösterdiğimiz şefkati, kendimize gösteremiyoruz.  Yazdıklarınızı kötü hissettiğiniz bir gününüzde okumak iyi gelebilir.

Örneğin ‘Seninle ve vücudunla gurur duyuyorum. Olumsuz düşüncelerden kaçınabildiğin ve etrafa neşe saçtığın için sana çok teşekkür ederim.’  Şefkat mektubunuz buna benzer cümleler içerebilir.

Yazımın sonunda değinmek istediğim önemli şey ise ‘Ekim Ayı = Meme Kanseri Bilinçlendirme Ve Farkındalık Ayı’dır. Tüm kanser çeşitlerinde olduğu gibi meme kanserinde de erken tanı (teşhis) hayat kurtarmaktadır.

Healthline.com (2021, Ekim) 7 Tips for Practicing Self-Love After a Breast Cancer Diagnosis 12.10.2021 Erişim Adresi: https://www.healthline.com/health/breast-cancer/7-tips-for-practicing-self-love-after-a-breast-cancer-diagnosis#The-bottom-line

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.