Meme Kanseri Ameliyatından Sonra İyileşmenize Yardım Edecek 6 Egzersiz

0 3.416

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Meme kanseri tedavisi için meme ameliyatı olabilirsiniz. Olduğunuz meme ameliyatı ile meme dokusunun alınması, meme ile lenflerinde alınması ya da meme onarımı yapılabilir. Bu ameliyatlar ağrı, sertlik ve hareket kısıtlılığı gibi sizin günlük yaşamınızı etkileyecek sorunlara neden olabilir.

Uzmanlar, meme ameliyatlarından sonra yan etkilerin azalması ve kol ile omuzdaki hareket kısıtlılığının giderilmesi için egzersiz yapmanın çok önemli olduğunu vurguluyor.

Buradan yola çıkarak ben de sizler için uzmanlar tarafından onaylanan meme kanseri ameliyatı olduktan sonra iyileşmenize yardım edecek 6 egzersizi ele aldım.

1. Duvara Tırmanma

Kollarınız yanlarınızda olacak şekilde bir duvarın önüne geçin. Ellerinizi, önünüzdeki duvara koyun ve parmak uçlarınızın olabildiği kadar duvarda yukarı tırmanmasına izin verin. Omuzlarınızın gevşemesini sağlayın. Bu pozisyonda 10 ile 30 saniye arası durun. Yavaşça parmaklarınızı aşağı doğru hareket ettirin. Bu hareketi üç kez tekrarlayabilirsiniz. Ayrıca bu hareketi bir kolunuzla ya da iki kolunuzla yapabilirsiniz.

2. Kar Meleği

Yere sırt üstü yatın, dizleriniz bükülü olsun ve ayak tabanlarınız yere bassın. Kollarınız rahat bir mesafede yanlarınızda olsun. Avuç içleriniz tavanı göstersin. Yavaş bir şekilde ellerinizi omuz hizanıza veya mümkünse başınızın hizasına kadar yerde kaydırın. Tekrar başlangıç pozisyonunuza yavaşça dönün. Bu egzersizi 5-10 kez karda melek oluşturur gibi tekrarlayın.

3. Kapıda Göğüs Esnetme

Elleriniz yanlarınızda olacak şekilde kapı çerçevesinin önünde durun. Avuç içlerinizi, dirsekler yere doğru olacak şekilde omuz hizanızdan düşük seviyede kapı çerçevesine yerleştirin. Göğsünüzde hafif bir gerginlik hissedene kadar kapı çerçevesine doğru adımla ilerleyin. 30 ile 60 saniye arasında bu pozisyonu koruyun. Geri adım atarak kapı çerçevesini yavaşça bırakın. Bu egzersizi üç kez tekrar edebilirsiniz.

4. Kürek Kemiklerini Sıkma

Kollarınız hafif V olacak şekilde ve avuç içleriniz tavana bakacak şekilde dik durun. Dirsekler omuz hizanızdan aşağıda ve yere dönük olmalı. Kürek kemiğinizi yavaşça aşağı itin, boynunuzu ve omurganızı gevşetin ve sıkın. 5 saniye bu pozisyonda kaldıktan sonra başlangıçtaki pozisyona dönün. Bu egzersizi 10 kez tekrar edebilirsiniz.

5. Otururken Gövde Esnetme

Bir sandalyeye oturun ve ellerinizi önünüzde birleştirin. Kollarınızı yavaşça başınızın üzerine kaldırın ve yapabildiğiniz kadar düzleştirin. Kollarınızı yukarda tutun ve gövdenizi yavaş bir şekilde sağa doğru eğilin. Bu pozisyondayken üç derin nefes alın. Başlangıç pozisyonunuza dönün ve egzersizi sol tarafta tekrarlayın. Her iki taraf için 5-7 kez yapmanız yeterli olacaktır.

6. Üst Vücut Rotasyonu

Oturur pozisyonda kollarınızı göğsünüzün üzerine çapraz getirin ve omuzlarınızı gevşetin. Yavaşça vücudunuzu sağa çevirin, sağ omzunuz geride, sol omzunuz önde olsun. Başınız döndüğünüz tarafı takip etsin. 3 kez derin nefes alın ve başlangıç halinize geri dönün. Her iki taraf için 3-5 kez tekrar edebilirsiniz.

Önemli bir hatırlatma yapmak istiyorum. Ameliyattan sonra egzersize başlamanız için uygun olan zamanı doktorunuza danışmayı unutmayın.

Everdayhealth.com (Ekim, 2021) 6 Stretches to Help With Recovery After Breast Cancer Surgery 27.10.2021 Erişim adresi: https://www.everydayhealth.com/breast-cancer/stretches-to-help-with-recovery-after-breast-cancer-surgery/

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.