Meme Ameliyatı Sonrası Cildinize İyi Bakmanız İçin Öneriler

0 1.602

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Lumpektomi veya mastektomi gibi meme kanserinin cerrahi tedavileri genellikle rutin olsa da sonraki iyileşme süreci tamamen kişinin yara bakımına, cilt durumuna bağlıdır. Bunun nedeni, cerrahi kesilerin ameliyattan sonra iyileşmesinin 4-6 hafta ve cilt görünümünün normalleşmesinin en az 1 yıl sürmesidir.

Vücudunuzun İyileşmesine İzin Verin.

Ameliyattan sonra cildinizi ve alt katmandaki dokuları korumak için birkaç hafta boyunca herhangi bir kaldırma, itme ve çekme hareketi yapmamanız gerekir. Ayrıca cerrahi işlem görmüş bölgenin çok hareketli olması drenlerle ilgili sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.

Tedavi sürecinde radyoterapi aldıysanız, iyileşme süreciniz etkilenebilir. Bu durumda, ameliyat sonrası cilt iyileştirme protokolleri için mutlaka uzman doktora danışın.

Cildinize parfüm, boya veya tahriş edici olan herhangi bir ürün uygulamaktan kaçının. Cilt üzerinde peeling veya ovma içeren bir hareket kesinlikle yapmayın.

Meme ameliyatından sonra cilt çok hassastır. Bütün bu alana mümkün olduğunca nazik davranmayı prensip haline getirin.

Drenlerinizin yakınındaki cildi korumak için, drenaj hortumunun cildinize sürekli olarak sürtmesini önleyin. Bu sürtünme basınç oluşturarak yeni yaraların açılmasına neden olabilir. Bunun için dren giriş noktasının çevresine kare şeklinde gazlı bezler koyabilirsiniz.

Cildinize Göz Atın.

Cildinizi mümkün olduğunca kuru tutun ve drenden kaynaklı herhangi bir yara oluşup oluşmadığını gözlemleyin.

Eğer sigara içiyorsanız bir ara verin. Sigaraya karşı bir bağımlılığınız varsa bile en azından ameliyattan iki hafta önce ve nekahat döneminde sigarayla vedalaşın. Sigaranın yarattığı dolaşım bozukluğu, damarlarda göllenme, dokuların yeterince oksijenlenememesi gibi durumlar yaralarınızın geç iyileşmesine neden olur.

Herhangi bir cilt değişikliğini derhal cerrahınıza bildirin. Bu, yaradan çıkan irin (yeşil sarı renkli sıvı akıntısı) veya yarada cilt nekrozu (yetersiz kan akışı nedeniyle canlı dokunun ölmesi) olabilir.

Nekroz ya da diğer cilt problemlerinin rengi siyah, mor, kırmızı olma eğiliminde olduğu için koyu tenli veya siyahi kişilerde renk değişikliği fark edilemeyebilir. Bu nedenle cilt hassasiyetine dikkat edin. Yaşadığınız her değişikliği diğer memeyle karşılaştırabilirsiniz.

Rutgers New Jersey Tıp Okulu’nda cerrahi profesörü ve bölüm başkanı Harold Brem,neyse ki, yara iyileşmesine yardımcı olabilecek tedaviler var.  Bunlara örnek olarak bir jel formunda olan, yara ve yanık pansuman ürünü MediHoney ve bir antimikrobiyal jel olan Iodosorb gibi topikalleri verebiliriz. Diğer ileri tedavi seçenekleri arasında insan dokusundan elde edilen bir biyolojik doku parçası olan FlexHD Structural yani mesh bir diğer değişle “cerrahi yama”dır. Cerrahi yaradan hasarlı dokunun çıkarılmasının ve kolajen tedavilerinden ardından doku iyileşmenize yardımcı olmak için bir kişiden diğerine nakledilen doku olan allogreft dokusu alma olasılığı bile var.

Son olarak herhangi bir yara sorununuzu ne kadar hızlı bildirirseniz, sonuçlarınız o kadar iyi ve çabuk olur. Ama kime bildireceğiniz de hızlı olmanız kadar önemli. Çok fazla kompleks yara sorunu gören bir uzmanın tecrübesi arayacağınız özelliklerden biri olmalı.

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.