MARVEL’in En Yeni Kahramanları: Hemşireler

0

Bu, bir kuş. Bu, bir uçak. Hayır, bu bir hemşire!

Thor’un çekicini veya Kaptan Amerika’nın kalkanını, süper kahramanlara dair aklınıza gelebilecek her şeyi unutun.

Bu Marvel süper kahramanları lateks eldivenler, maskeler ve önlüklerle donatılmıştır dikkatli olunuz.

Covid-19 pandemisinde ön cephede savaşan sağlık kahramanlarının fedakarlıklarına armağan olarak “The Vitals: True Nurse Stories” çizgi romanını çıkaran Marvel 30 Aralık 2020’de dijital ortamda tanıtımını sundu.

Bir yılı aşkın süredir benzersiz fedakarlığın ardından, hemşireler Marvel Comics sayesinde anlık bile olsa yıldız muamelesi görüyor. Tabi ki bu konu irdelendiğinde değer kavramı ve verilen değerin sürekliliğinin olması asıl konuşulması, düşünülmesi gerekenlerden. Fakat biz güzel örneklerimizi ne kadar çoğaltırsak ve dile getirirsek zamanla bu sorunumuzu da aşabileceğimizi düşünmek istiyorum. Marvel bu güzel projeyi yürütürken Pennsylvania eyaletindeki 13 akademik hastaneyi içeren kâr amacı gütmeyen bir sağlık sistemi olan Allegheny Health Network (AHN) ile iş birliği içinde hareket ederek tamamlamış.

The Vitals: True Nurse Stories“, şu anda AHN hastanelerinde çalışan gerçek hayattaki hemşireleri ve ön saflardaki sağlık çalışanları içeriyor. Gençlere bir sağlık çalışanı olmanın ne kadar ilham verici ve heyecan verici olabileceğini göstermenin harika bir yollarından biri de bu diyebilir miyiz?

Tüm dünyada 2020’nin Hemşire Yılı olarak ilan edilmesiyle, bu çizgi roman için daha iyi bir zamanda olamazdı sanırım. COVID-19 enfeksiyonları artmaya devam ederken, tüm dünya yıkıcı bir darbe aldı. Pozitiflik oranı artmaya devam ederken gerek maske, mesafe, el hijyeni gerekse izolasyon, kısıtlamalar ve aşılama çalışmaları ile tüm insanlık savaş veriyor. Sağlık çalışanları olarak bizi yıpratan çaresiz bırakan noktalarda olmakta. Gözlerimizin önünde, aileleri olmadan tek başına insanların öldüğünü görmek bazen geri çekilip bunu yapmaya devam edebilir miyim? diye sorgulamamıza neden oluyor. Bu ve bunun gibi birçok durumu, bambaşka duyguların bir anda yaşandığı halleri, her şeye rağmen pes etmeden devam edebilmeyi içeren harika hikayelerden bazıları bir çizgi roman biçiminde artık sonsuza kadar yaşayabilecek.

Çizgi romanda nefes almakta zorlanan 60’lı yaşlarında bir adamı kurtarmaya çalışan bir sağlık çalışanı, hastalarının sevdikleriyle teknolojiyi kullanarak bağlantı kurmasına yardımcı olan bir hemşire hakkında olmak üzere gerçek hikayelerle dolu.

Marvel Entertainment Başkanı Dan Buckley, “Günlük kahramanlarımız, hemşirelerimiz ve hayat kurtarmak için yorulmadan ve cesaretle çalışan sağlık uzmanları hakkında bir hikâye anlatıyor. AHN ile, dünyayı kurtaran gerçek kahramanlara adadığımız bu hikayeleri anlatmaya yardımcı olmaktan onur duyuyoruz. ” şeklinde belirtiyor.

Çizgi romana buradaki adresten ulaşabilirsiniz.

Bu kampanya lansmanının bir parçası olarak son on aydır çocuklarını göremeyen hemşirelerin onlara çizgi romanı okudukları bir video oluşturuluyor. Ebeveynlerini ve Marvel çizgi romanını gördüklerinde unutulmaz aynı zamanda duygusal anlar yaşadığı o videoyu izlemek isterseniz buradan hemen ulaşabilirsiniz.

Bu video istedikleri kadar birbirlerine vakit ayıramasalar bile ebeveynlerinin çocukları üzerinde nasıl bir fark yarattığının, hayati değerler kattığının bir göstergesi değil mi? Hazır bu kadar empati kurmayı başarabilmişken konuyu özüne kısa bir kesitle bağlayalım; çizgi roman üzerine yapılan röportajda hemşirelerden biri “Neden ben? Ben özel biri değilim. Buraya gelip her gün sevdiğim şeyi yapıyorum ve hastalarıma yardım etmeye çalışıyorum. Eğer bu beni bir kahraman yapıyorsa, sanırım hepimiz birer kahramanız.” dedi yerel bir haber kuruluşuna. O zaman teşekkürler Marvel bizi özel kıldığın için, sadece mesleğimizi yapıyoruz. Böyle güzel motivasyonlarla yapmaktan daha da zevk duyacağız.

“JUST DOING MY JOB.”

Marvel.com-(2020, 30 Aralık) The Vitals: True Nurse Stories https://www.marvel.com/comics/issue/93069/the_vitals_true_nurse_stories_2020

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.