Mamografi Çektirmenin Zararı Var Mı?

0 989

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Bu yazımın başlığını ‘Mamografi ile barışmak’ olarak düşünmüştüm fakat en fazla merak edilen bir soru olarak olmasına karar verdim. Yine diğer başlığımı alt başlık olarak düşünebiliriz.

Bu yazımda sizleri mamografi ile barıştırmaya çalışacağım. 😊

Mamografi X ışını ile meme dokusunun röntgen filminin çekilmesidir. Meme kanserinin teşhisinde başarılı ve sık kullanılan yöntemlerden biridir. Mamografi meme muayene edildiği zaman fark edilemeyen anormallikleri tespit eder.

Kadınlarda meme kanseri en sık görülen kanser türlerindendir. Dünya çapında 8 kadından biri meme kanseri tanısı almaktadır.

Bu yüzden 40 yaş üstü kadınlarda yılda bir kez yapılan rutin sağlık taramaları arasında geçilmemesi gereken, erken tanı için çok önemli bir yöntemdir.

Yaş ilerledikçe meme kanseri riski artar. Mamografi 40 yaşından sonra yılda bir kez mutlaka çekilmelidir. 40 yaşın altında mamografinin çekilmemesi gerektiği bilgisi doğru bir bilgi değildir çünkü duruma göre değişkenlik gösterir. Eğer memede kitle ele geliyorsa veya meme başından akıntı geliyorsa, 40 yaşın altında da olunsa mamografi çekilmelidir.

Gelgelim Akıllardaki Soru İşaretine?

Mamografide X ışını kullanıldığından dolayı çekim sırasında radyasyonun kanseri tetikleyeceği düşüncesinden dolayı kadınların birçoğu endişe içine girerler ve mamografi çektirmezler. Ancak alınan bu radyasyon uçak yolculuğu sırasında alınan radyasyon miktarı ile hemen hemen denktir. Erken tanı için mamografinin yararı düşünüldüğü zaman kadınlar mamografi çektirmekten korkmamalılar, mamografi ile barışmalıdırlar.

Erken Teşhis Hayat Kurtarır!

Günümüzde yeni model dijital mamografi cihazlarıyla bu radyasyon oranı en aza indirilmiştir. dolayısıyla daha düşük ışına maruz kalınacağı için kanseri tetikleme ihtimali de azalacaktır.

Mamografinin haricinde, 20’li yaşlardan sonra kadınların sadece birkaç dakikasını alacak, düzenli olarak ayda bir kez kendi kendine elle meme muayenesi yapması memede oluşacak farklılıkları kolay ve erken fark etmesini sağlayacaktır.

https://birincisaglikgrubu.com/blog/meme-kanserinde-dogru-bilinen-yanlislar/ Erişim Tarihi: 05.12.2022

https://hsgm.saglik.gov.tr/depo/birimler/kanser-db/yayinlar/sunular/mamografi_cekim_teknikleri_20.11.2019/Mamografi_Teknik_Genel_Bilgi-UzmDr.Levent_Araz.pdf. Erişim Tarihi: 05.12.2022

Doğrudan cihazınızda gerçek zamanlı güncellemeleri alın, şimdi abone olun.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.